Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Báječný vaječný likér od Pavla Berkyho

Recept na vynikající vaječný likér podle bronzového finalisty MasterChef Česko 2020 – Pavla Berkyho. 

Doba přípravy: 20 minut
Množství: 750 ml

Ingredience:
200 ml smetany na šlehání
100 ml plnotučného mléka
130 ml salka
3 PL cukru krupice
3 vejce
250 ml kvalitnějšího rumu (do receptu jsem použil karibský rum Professore)
50 ml mandlového likéru Amaretto
1 vanilkový lusk
1 badyán
0,5 ČL mleté skořice

Postup:
Do hrnce dáme 200 ml smetany, 100 ml mléka a 130 ml salka. Přidáme zrníčka z jednoho vanilkového lusku, 1 badyán a vše přivedeme k varu. Jakmile vidíme, že se směs začíná vařit odstavíme z plotny, přidáme 0,5 ČL mleté skořice i zbytek vanilkového lusku. Zamícháme a necháme louhovat minimálně 10 minut. Poté přecedíme přes sítko do jiné nádoby.

Připravíme si vodní lázeň, do mísy vyklepneme 3 žloutky a 3 PL cukru. Ruční metlou šleháme přibližně 6-7 minut (pokud máte kuchyňský teploměr, tak by měla teplota pěny dosáhnout maximálně 65-70°C). Za stálého šlehání poté přidáme ⅓ mléka se smetanou, pořádně zamícháme a následně dolijeme zbytek mléka se smetanou. Směs šleháme dalších 5 minut do krémovité konzistence. Mísu poté sundáme z vodní lázně a za stálého míchání přilijeme 50 ml Amaretta a 250 ml rumu.

Zamícháme a necháme odpočinout přibližně 10-15 minut, během kterých Vám z likéru spadne našlehaná pěna. Poté přelijeme do čisté skleněné láhve. Uchováváme v lednici, kde vydrží i několik týdnů. Konzumovat můžete již po pár hodinách, ale uleželý několik dnů je ještě lepší.

Zdroj a foto: archiv P. Berkyho

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *