Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Užijte si zimní cestování na Slovensku. Víme, kam vyrazit!

Příjemná procházka nebo aktivní pohyb na vzduchu v Žilinském turistickém kraji si jistě užijete. Ilanovská dolina, Brankovský vodopád, běžecká magistrála – máme pro vás několik zajímavostí a tipů.

Brankovský vodopád
Vodopád se nalézá na západním okraji Nízkých Tater u ústí do Revúcké doliny. S výškou 55 m je nejvyšším vodopádem v Nízkých Tatrách a zároveň se řadí do první pětky nejvyšších vodopádů na Slovensku. Dostanete se k němu z obce Podsuchá u Ružomberku. Množství vody, které protéká vodopádem je závislé na srážkách i na ročním období. V zimních měsících se vodopád mění na kouzelnou ledovou stěnu pokrytou mnoha rampouchy a jinými ledovými útvary.

Ilanovská dolina
Málo navštěvovaná, ale turisticky zajímavá dolina je v Nízkých Tatrách. Je dlouhá 9 km a roztíná triasové vápence a dolomity, ze kterých jsou utvořeny okolité vrchy. V dolní části je široká, směrem na sever se zužuje. Začíná v městské části Liptovského Mikuláše v Ilanove. Ilanovskou dolinou vedou turistické trasy začínající v obcích Ilanovo a Ploštín, vedoucí na vrchy Poludnica a Krakova hola.

Turistika na Poludnicu z Liptovského Jána
Panoramatický výhled z Poludnice (1549 m n.m.) je nezapomenutelný. Celý Liptov budete mít jako na dlani. Trasa začíná v Liptovském Jánu a vede přes lokální lyžařské středisko. Během výstupu se vám otevírají pěkné výhledy na Liptov. Cesta vede i podél jeskyně, ve které se podle pamětní desky od podzimu 1944 ukrývalo asi 40 Židů ze Slovenska a Polska. Všichni přežili díky obyvatelům Závažné Poruby, kteří jim pomáhali, riskujíc vlastní životy.

Jánská dolina
Jánská dolina je jednou z nejkrásnějších a nejdelších dolin Nízkých Tater. Kromě pestré fauny a flóry je bohatá na výskyt přírodních a krasových útvarů. Nalézá se zde množství podzemních prostor, jeskyní i několik vodopádů. Největším lákadlem doliny je Stanišovská jeskyně. Dokonalým zážitkem je objevování kouzelného podzemí s průvodci-jeskyňáři. Půjdete podél stěn, které voda a matka příroda vymodelovaly do nepopsatelných tvarů. Před vstupem dostane každý návštěvník čelovku. Raritou Jánské doliny je i krasová plošina Ohniště se skalním útvarem Okno. Dolina začíná v Liptovském Jánu, ve kterém je i Park Mini Slovensko, park miniatur vybraných slovenských kulturních památek.

Tichá a Bobrovecká dolina
Nenáročnou procházku vhodnou pro rodiny s dětmi si oblíbíte v Tiché a Bobrovecké dolině na Oravě. Doliny začínají v osadě Oravice, vzdálené 10 km od turisticky atraktivní obce Zuberec. Obě doliny jsou dlouhé přibližně 3 km a vede jimi asfaltová cesta. Lokalita poskytuje návštěvníkům nádhernou scenerii okolité přírody. V zimním období je cesta přepluhovaná a lehko přístupná, vhodná i na zimní túry se sáněmi. Bobrovecká dolina je navíc výjimečná tím, že se zde vyskytují teplé prameny, které zásobují oravické termální bazény. Vnější termální bazény jsou přístupné za každého počasí, voda má teplotu 28° – 38 ° C.

Snowparadise Velká Rača Oščadnica
Největší středisko na Kysucích nabízí návštěvníkům až 14 kilometrů sjezdovek ve třech propojených dolinách. Skvěle si zalyžují pokročilí lyžaři i začátečníci. Kromě lyžovačky nabízí adrenalinovou jízdu na nejdelší bobové dráze ve střední Evropě i večerní jízdu ratrakem přímo během úpravy sjezdovek, takže nudit se zde rozhodně nebudete. Pro návštěvníky je přístupná i nová rozhledna Dedovka umístěná u vrcholové stanice lanovky. Jestli bažíte po turistickém výstupu a procházce v přírodě, využijte oblíbený turistický chodník směřující na vrchol Velké Rače. Po dni stráveném na čerstvém vzduchu dobře padne občerstvení v bufetech u dolní a horní stanice lanovky.

Beskydsko – Javornická lyžařská běžecká magistrála
Upravená trať, pohádkové výhledy, klid sálající z horských osad, toto všechno nabízí návštěvníkům Beskydsko – Javornická lyžařská běžecká magistrála. Upravená trať v délce 50 km vede z Husárika u Čadce až na slovensko – české pohraničí v části Makov – Kasárne, odkud trasa po hřebenu Javorníků pokračuje až na Kohútku. Nejlepší je trasa magistrály přístupná z Čadce, lokality Husárik, z Melocíka, který je mezi obcemi Kolárovice a Makov a taktéž z části Makov – Kasárne. Na trase je vícero zajímavostí, jako jsou rozhledny a umělecké objekty v rámci galerie v přírodě.

PR článek realizovaný s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Text a foto: archiv Žilinský turistický kraj, Š.Trnka, M.Hajkovský, J. Moravčík. Více info o Žilinském kraji naleznete na: www.northslovakia.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *