Denní světlo a sluneční paprsky pomáhají s posilováním imunity. Jak jich získat co nejvíce?
S příchodem podzimu ubývá slunečních paprsků, jejich blahodárných účinků na naše zdraví i psychiku si budeme v následujících měsících užívat pouze v omezené míře. Jak jít slunci, dennímu světlu a posilování imunity naproti i na podzim a v zimě?
Změna stereotypů. Cesta do práce
Pokud to počasí a denní doba dovolí, nevynechejte příležitost, jak načerpat energii pravidelnou chůzí. Místo cesty MHD můžete jít do práce pěšky, nebo alespoň vystoupit o pár stanic dříve. Vyhnete se tak kontaktu s cizími lidmi, načerpáte energii z čerstvého vzduchu a prospějete i své fyzické kondici. Pohyb a UV záření mají totiž vliv na posilování imunity. Pokud jste nuceni pracovat doma na home office, neseďte celý den doma a minimálně jednou za den vyrazte alespoň na 30 minut na procházku.
Vliv denního světla na zdraví
Přirozené denní světlo a sluneční záření má také další pozitivní vliv na naše tělo. Stačí totiž zhruba 15 minut na slunci, aby si tělo vytvořilo zásobu vitamínu D. „Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada,“ říká MUDr. Michaela Vančatová. Je jasné, že slunečního svitu je nyní výrazně méně než v létě, ale pokud venku vysvitne slunce a máte možnost vyrazit na chvíli ven, využijte toho.
Denní světlo doma i během zimy
Denní světlo působí kromě našeho fyzického zdraví také na naši psychiku a dobrou náladu. Jak jej domu dostat co nejvíce? „Prosvětlit byt pomohou například vhodně umístěná zrcadla, která mohou odrážet protilehlá okna a denní světlo,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.
Nedostatek přirozeného denního světla v uzavřených prostorech mohou vyřešit také světlovody. Ty přivedou dostatek světla do bytů a domů, které mají malá či špatné orientovaná okna, kam slunce svítí jenom malou část dne. Stejně tak do prostorů chodeb či jiných místností bez oken, kde si nejeden z nás v současné situaci kvůli home office musel pořídit provizorní kancelář.
„Instalace světlovodu je velmi snadná a rychlá, průměrně zabere jen 4 hodiny a o celé se postará dodavatel. Samotný princip světlovodů je pak v zásadě poměrně jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě nebo třeba na terase a poté jej vedou vysoce reflexním tubusem přímo do místnosti nebo prostoru, kde vyřeší problém nedostatku denního světla i při zatažené obloze,“ říká Jakub Brandalík z Lightway.
Foto: archiv