Pohoda i v ponurých dnech? Zkuste bylinky do čaje i aromalampy…

Kromě každoročně hektických příprav na Vánoce doma, povánočních stresů a výročních uzávěrek v práci nám letošní podzim nachystal mnohem náročnější zkoušku. Během ní občas nervy ztrácejí i vyhlášení pohodáři, a není divu. Skvělým pomocníkem pro obnovení duševní rovnováhy je příroda, a to jak v podobě často doporučovaných vycházek, tak díky bylinkám, které nám mohou náročné časy zpříjemnit.

Stop splínům
Ve spolupráci se zkušenou bylinkářkou Hanou Jánskou jsme pro vás vybrali tři rostliny, které podporují duševní pohodu a mají relaxační účinky. Všechny se dají sbírat na podzim, a navíc je spojují červené kulaté plody, které chmurám vystavují symbolickou stopku.

Krásná schizandra
Okrasná rostlina, známá též jako čínský citroník nebo klanopraška čínská, je na podzim výrazná díky červeným bobulím, které se podobně jako rybíz vyskytují v podlouhlém souplodí. Začerstva si na nich asi moc nepochutnáte, neboť jsou hořkokyselé. Často se proto používají spíše sušené, například do čaje, který můžete dosladit kvalitním medem. Důležité však je, že schizandra má příznivý vliv právě na duševní pohodu. Je považována za tzv. adaptogen, tedy látku zvyšující odolnost – v tomto případě konkrétně proti stresu. Zároveň jde o antioxidant s blahodárným vlivem mimo jiné na správnou funkci dýchacího systému. Přestože pochází z daleké Asie, dá se pěstovat i v našich podmínkách. Na první plody si ovšem nějakou dobu počkáte. Tři až čtyři roky totiž trvá, než začne rostlina kvést, plody se pak objevují až v dalších letech. Sušené jsou naštěstí běžně k dostání, takže si za jejich přispění můžete náladu spravit už letos. Na pozoru by se ale měly mít těhotné a kojící ženy, pro něž schizandra není vhodná.

Snodárná vitánie
Název téhle bylinky, která je hojně využívaná i v tradiční indické Ájurvédě, mluví sám za sebe. Blahodárně totiž působí jak na duševní zdraví a relax, tak na klidný spánek. Přispívá také ke správné funkci kardiovaskulárního systému. Stálezelenou dřevnatící bylinu, kterou možná znáte jako indický ženšen nebo ašvagandu, můžete pěstovat jako pokojovku i na zahrádce. Venku však vydrží jen od jara do podzimu, chladné období musí přečkat doma. Už jsme zmínili její plody, jimiž jsou červené bobule obalené trvalým kalichem. Připomínají tak známější mochnu. V přírodní medicíně se ale používají především mělké kořeny vitánie snodárné, které se zpracovávají právě na podzim. Obvykle se skladují v sušené a mleté podobě.

Užitečný hloh
Hloh obecný je řadě z vás poměrně dobře známý. Tento strom, nebo spíše trnitý keř, můžete běžně vídat při procházkách přírodou. Sbírají se jak jeho listy a květy, tak červené plody, které dozrávají na sklonku léta a na podzim. Hloh má relaxační účinky a napomáhá usínání. Oblíbený je také díky pozitivnímu vlivu na funkci nervové a oběhové soustavy a na normální činnost srdce.

Na čaj, kterým se můžete zahřát a povzbudit 1 až 2krát denně, postačí vždy 1 lžička sušených plodů hlohu. „Vložte je do ¼ litru studené vody, přiveďte k varu a krátce povařte. Nechte pod pokličkou odstát 10 až 15 minut, a poté sceďte,“ radí bylinkářka Hana Jánská. Doplňuje, že na čaj lze použít i květy a mladé listy hlohu. V takovém případě budete potřebovat 1 čajovou lžičku sušené byliny, kterou přelijete ¼ litrem vroucí vody a před scezením necháte 10 až 15 minut odstát. „Ani hloh není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Zároveň nebývá vhodný pro lidi, kteří v souvislosti se srdcem berou léky. Ti by jeho užívání měli vždy předem konzultovat s lékařem,“ dodává zkušená bylinkářka a pro jistotu připomíná, že ke sběru a dalšímu zpracování neslouží dekorativní druhy hlohu.

Podzimní a zimní pohoda
Zatímco v létě nás hřálo sluníčko, které zároveň dodávalo energii, na podzim a v zimě se musíme spolehnout na jiné zdroje. Tělu i duši prospěje teplo domova, které navodí ideálně oheň v krbu. Pokud ho doma nemáte, nezoufejte a hřejivou atmosféru vykouzlete za pomoci čajových svíček nebo aromalamp s vonnými oleji. „Na podzim se skvěle hodí éterický olej z mandarinky, který navozuje dobrou náladu a zklidňuje. Meduňkový éterický olej pak podpoří i radost ze života a posílí vnitřní klid,“ radí Hana Jánská.

Srdeční záležitost
Náročné období představuje zátěž pro srdce, na které pod vlivem starostí všedních dnů často zapomínáme. Naším podzimním tipem je proto bylinné tonikum Salus Protecor Aktivní srdce. Celou třetinu jeho složení tvoří plody hlohu, které mají na činnost srdce příznivý vliv stejně jako vitamín B1, jehož je přípravek zdrojem. Mezi další obsažené látky patří hořčík, vitamín E, L-carnitin a směs ovocných koncentrátů, které z tohoto doplňku stravy dělají užitečného pomocníka jak při běžných každodenních aktivitách, tak při sportu.

Salus Protecor Aktivní srdce můžete pořídit v lékárnách nebo ve vybraných prodejnách se zdravou výživou. Doporučená maloobchodní cena je 469 Kč za balení 250 ml. Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Zdroj a foto: www.floradix-zelezo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.