Vaječná frittata

Připravte si lahodnou vaječnou frittatu.

Čas: 25 minut
Porce: 3–4

Ingredience:
8 ks Dr. Vejce
50 ml mléka
½ červené cibule
2 jarní cibulky
100 g slaniny
100 g nastrouhaného čedaru
8 cherry rajčátek
1 lžíce másla
1 lžíce olivového oleje
sůl, pepř

Postup:
Nejdříve si na pánvi rozehřejeme máslo a olej. Přidáme červenou cibuli nakrájenou na jemné proužky, jarní cibulku na kolečka, slaninu na kostičky a orestujeme. Mezitím si rozšleháme vajíčka s mlékem, solí a pepřem. Vajíčka vlijeme na pánev a na mírném ohni necháme frittatu propékat. Po cca 5–7 minutách zasypeme frittatu čedarem, přidáme pokrájená rajčátka a vložíme do trouby vyhřáté na 200°C. V troubě pečeme dalších 10–15 minut dozlatova.

Tipy a triky Dr. Vejce:
Pokud nemáte pánev určenou do trouby, použijte zapékací formu. Nejdříve si na pánvi orestujte cibuli a slaninu, kterou pak přendejte do formy vymaštěné máslem. Směs cibule a slaniny poté zalijte rozšlehanými vejci a dejte zapékat do trouby. Po 5 minutách přidejte čedar a rajčátka a pečte dozlatova. Pro dosažení denní dávky vitamínu D použijte 2 ks Dr. Vejce na osobu. Díky speciální skladbě krmné směsi slepic mají tato vejce 4x vyšší obsah „déčka“.

Věděli jste, že chytrá vejce pomohou se štítnou žlázou i imunitou?
Nedostatečný příjem jódu a selenu může mít vliv na rozvoj zdravotních obtíží. Jód je nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy, dlouhodobý nedostatek selenu má za následek mimo jiné i oslabení kardiovaskulárního systému. Každý z nás by se měl ujistit, že má ve stravě obou těchto látek dostatek. Jedním z řešení je obohacení jídelníčku o speciální IQejce se zvýšeným obsahem jódu i selenu.

Proč přijímat jód a selen společně
Příjem jódu není závislý na přijmu selenu a naopak. Lze je přijímat i odděleně. Výhodné je to ale proto, že oba jsou v běžné stravě obsaženy nedostatečně a zároveň patří mezi velmi důležité mikronutritieny nezbytné pro funkci řady enzymatických systémů v buňkách našeho těla. Pro správnou funkci štítné žlázy je například přísun jódu a selenu stěžejní,“ vysvětluje alergolog a klinický imunolog MUDr. Petr Víšek.

Doplňujte jód a selen chytře a přirozeně
Obě látky můžete doplňovat najednou a pro váš běžný jídelníček pravděpodobně velmi přirozeně, když zapojíte do svého stravování speciální vejce obohacená o obě tyto látky. Vyššího obsahu těchto látek je dosaženo díky speciálnímu stravovacímu režimu slepic, kterým je v rámci potravy podávána mořská řasa. Ta je na jód i selen velmi bohatá.

Jód pro správný vývoj plodu a funkční štítnou žlázu
Jód je nezbytný nejen pro správný vývoj lidského organismu, ale je také obsažený v hormonech štítné žlázy, jejichž funkce je zásadní po celý náš život. „Při nedostatku jódu se rozvíjí endemická struma, s příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy. V těhotenství dochází k opoždění vývoje plodu a jeho mentálních funkcí, v pozdějším věku je to potom větší únavnost, zimomřivost, rychlejší přibývání na váze nebo horší vyprazdňování stolice,“ upozorňuje na rizika nedostatečného příjmu jódu MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař Oddělení léčebné výživy ve FN Praha Motol.

Od problémů se štítnou žlázou, které může zapříčinit nízká hladina jódu, se odvíjejí i další problémy jako únava, vypadávání vlasů, suchá kůže či špatné trávení. U žen navíc snížená hladina jódu zvyšuje riziko onemocnění rakoviny prsu a dělohy. „Nezanedbatelný vliv má jód i na funkce imunitního systému, například v boji proti bakteriím,“ dodává alergolog a klinický imunolog MUDr. Petr Víšek.

Selen jako součást dobré imunity
Selen je v našem těle důležitý nejen pro správné vstřebávání jódu. Jeho nedostatek sám o sobě s sebou přináší případné zdravotní komplikace, kterým se lze jeho včasným doplněním vyhnout. Nízká hladina selenu bývá spojovaná se špatnou funkcí jater, žaludku, střev, štítné žlázy a zhoršenou imunitou. Dlouhotrvající nízký stav selenu nepříznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém a zvyšuje riziko infarktu myokardu i cévních onemocnění. V případě selenu ale určitě neplatí, že čím více, tím lépe. Jeho denně přijímané množství držte v doporučeném rozmezí 60–200 mikrogramů.

TIP – Dostatek jódu i selenu přirozeně bez polykání pilulek
Získat dostatečnou dávku jódu a selenu bývá v našich podmínkách obtížné. Ne každý jí dostatek ryb či mořských řas, aby si zajistil vhodnou denní dávku obou minerálů. Selen a jód jsou v IQejcích ve vyváženém množství, a díky tomu, že jsou vejce běžnou součástí české kuchyně, si jejich konzumací může každý dostatek obou prvků jednoduše doplnit. IQejce jsou plná jódu a selenu, protože slepicím, které je snáší, je v rámci krmení podávána mořská řasa. Díky obohaceným vejcím můžete doplnit tyto minerály přírodní cestou, a ne ve formě pilulek či tabletek. Cena: 59,90 Kč/8 kusů

Zdroj a foto: Dr. Vejce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.