Jak na zarostlé a zarůstající nehty?

Problém se zarůstajícím nehtem poznáme většinou tak, že kůže kolem nehtu, především boční valy, začnou červenat, většinou již v této fázi cítíte nepohodlí, ale není to vždy pravidlo. Máte tendenci si nehet uvolňovat a v této fázi právě většinou dojde k vystřižení a tím se problém zhorší.

Pomůže v prevenci pravidelná pedikúra?
Rozhodně ano, na kvalitní pedikúře zkušený odborník ví, jak nehet stříhat a jakým způsobem ho zabrousit frézami tak, aby ostré hrany a rohy nezpůsobovaly problémy. Také lze problematické rohy nehtů podkládat pomocí tamponády z netkané textilie.

Můžeme zarůstání nehtů předcházet sami doma?
Ano, nevystříhavejte si nehty do hloubky ve valu, nechte je spíše dorovna. Noste obuv s fyziologickou špičkou, takovou kde budou mít vaše prsty dost prostoru, stejně tak můžou problém způsobovat úzké ponožky či punčochy. Jamile pocítíte nepohodlí a tlak, rohy nehtů opatrně podložte pomocí kousíčku alkoholového tamponu(seženete v lékárně). Můžete si také odtáhnout valy pomocí tejpu.

Jak řešíte nápravu zarostlého nehtu u vás?
Záleží o jaký typ zarostlého nehtu jde a na příčině zarůstání. Klienta nejprve vyzpovídáme, zajímá nás především, jak často má tyto problémy, jak dlouho je řeší a zda proběhl již nějaký chirurgický zákrok. Pokud se jedná o první zkušenost klienta a nikdy dříve se zarůstáním problémy neměl většinou stačí nehty důkladně vyčistit, upravit a podložit tamponádou, případně odtahovat valy pomocí tejpu. Jedná-li se ale o opakovaný problém většinou přistupujeme k řešení pomocí nehtových špon/rovnátek. Jedná se o aparátky, které pomocí tahu nehet pomaličku zvedají v okrajích a tím ho rovnají. Díky stálému působení dojde i k přestavbě nehtového lůžka a tím se nehet stabilizuje. Není to tedy otázka měsíce, terapie trvá většinou 6-12 měsíců, v případě hodně zdeformovaných nehtů i déle. Součástí terapie je pravidelná přístrojová pedikúra. Zároveň je ale nutné věnovat pozornost příčinám zarůstání a tyto odstranit. Tedy zaměřit se na postavení nohy, které lze zkorigovat stélkou do obuvi, zkontrolovat samotnou obuv, protože ta je jednou z nejčastějších důvodů, proč nehty zarůstají. Dále je nutné klienta edukovat o správném stříhání nehtů, které by mělo být dorovna, tak aby rohy nehtů byly ve valech stále přístupné.

Je možné ho zachránit bez strhávání/řezání?
Každopádně, chirurgické řešení je většinou naprosto zbytečné a nic neřeší, protože nehet opět doroste po cca 2–4 měsících do problematického místa a situace se opakuje. Chodí k nám velmi často klienti, kteří byli na chirurgii více než 10krát. Bohužel jsou tyto nehty často trvale deformované. Chirurgický zákrok na nehtu může být spouštěčem pro nehtovou plíseň, onychomykozu. U nás v centru spolupracujeme s několika chirurgy, většinou spolupráce stojí na tom, že nám posílají pacienty u kterých je zákrok zbytečný. Pokud my potřebujeme pomoc a podporu například kvůli zaléčení antibiotiky, můžeme se na ně obrátit, to považuji za jeden z největších úspěchů a velmi jim za to děkuji.

Odpovídá: Mgr. Veronika Morstein Matulová, majitelka a zakladatelka podologického centra PODOest.

Zdroj: www.podoest.cz, foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.