Češi propadli bojovým sportům, v oblíbenosti vede box

Češi objevili bojové sporty a věnují se jim intenzivněji než v minulých letech, vyplývá z informací od prodejců sportovních potřeb. A kromě aktivního provozování se na bojové sporty také častěji dívají v televizi.

„Rostoucí oblibu bojových sportů vnímáme dlouhodobě,“ říká tisková mluvčí internetového obchodu Mall.cz Pavla Hobíková. K boomu podle ní došlo v loňském roce a svůj podíl na tom bezpochyby měla i vládní opatření proti šíření nového koronaviru.

„Naši zákazníci dávali z 95 procent přednost boxu a jeho obliba vzrůstá i mezi ženami. V posledním roce zaznamenaly největší nárůsty prodejů nastavitelné boxovací trenažery, boxovací hrušky a také boxovací pytle. Zájem byl také o nafukovací skládací žíněnky, které jsou vhodné pro judo a karate,“ dodává Hobíková. V loňském roce zákazníci jen v tomto internetovém obchodě nakoupili zboží pro trénink bojových sportů za jednotky milionů korun. Ve srovnání s předchozím roce šlo o 50procentní nárůst.

„Největší zájem za loňský rok evidujeme o boxerské rukavice,“ uvádí Robert Káža, majitel firmy EGO Combat, která vyrábí a prodává pomůcky pro bojové sporty. Podle Kážy jsou boxerské rukavice stejné pro ženy i muže a neliší se ani podle toho, zda jsou na klasický nebo thajský box.

Tréninky doma
„Letos se nám o 50 procent navýšil prodej pomůcek pro domácí cvičení,“ dodává Robert Káža. Typicky jde podle něj o boxovací pytle, které si lidé s ohledem na probíhající pandemii viru Covid-19 kupují na domácí tréninky a tento trend lze podle něj sledovat po celé Evropě. Tradiční bojová umění jako karate, judo nebo aikido z hlediska prodejů vybavení podle majitele EGO Combat mírně klesají v porovnání s MMA (Mixed Martial Art – smíšená bojová umění).

Populární jsou také nekontaktní bojové sporty, například fitness box. Jde o aerobní cvičení, které využívá technik klasického a thajského boxu a při pravidelném cvičení jde o prevenci kardiovaskulárních onemocnění, zlepšení koordinace a v neposlední řadě jde o efektivní způsob, jak zhubnout a zbavit se stresu.

Skupinový trénink boxu nebo thajského boxu přijde na přibližně 150 korun za hodinu. Při individuálním tréninku pak v případě „známých trenérských jmen“ zaplatíte zhruba 1 000 korun, v ostatních případech je částka poloviční.

Zvýšený zájem o bojové sporty každoročně zaznamenávají i televizní operátoři. „Sledování MMA zápasů v televizi je mezi Čechy velice populární, obzvláště pokud nastupuje český zápasník,“ říká marketingový manažer televize Telly Jan Schöppel.

Podle něj pak tyto duely ve statistikách svou sledovaností atakují nejzajímavější fotbalové zápasy, jako bývá například třeba vždy mimořádně sledované derby Realu Madrid a Barcelony. Podobný zájem o televizní přenosy bojových sportů potvrzuje také David Solnař z konkurenční O2TV.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.