Blíží se Světový týden glaukomu: Počet nemocných stoupá

Světový týden glaukomu připadá na 7. – 13. březen 2021. Odborníci varují, že počet lidí s touto chorobou neustále stoupá. Aktuálně jím trpí 6 – 8 % populace, přičemž polovina o tom ani neví. Celosvětově trpí glaukomem víc než 80 milionů osob.

Zelený zákal neboli glaukom je druhou nejčastější příčinou ztráty zraku. Za onemocněním stojí poškození zrakového nervu. V důsledku postupného odumírání zrakových vláken dochází ke zhoršení vidění. “Glaukom nemusí postihovat obě oči současně. Při neléčení může dojít až k úplné slepotě,” konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Rizikové skupiny
Pokud se ve vaší rodině už zelený zákal vyskytl, neměli byste návštěvu očního lékaře zbytečně odkládat. Je totiž až o 10 % vyšší pravděpodobnost, že se glaukom bude týkat i vás. Mezi rizikové skupiny patří lidé nad 40 let, kteří trpí závažnější formou krátkozrakosti, mají cévní choroby, cukrovku či vysoký tlak. “Klíčovým ukazatelem je nitrooční tlak. Proto nepodceňujte pravidelné kontroly u svého očního lékaře. Vyšetření je rychlé a bezbolestné,” nabádá Štěbetáková.

10 % lidí přijde o svůj zrak
Jakmile na sobě zpozorujete příznaky glaukomu, měli byste neprodleně kontaktovat svého očního lékaře. Mezi nejčastější příznaky patří vidění duhových kruhů kolem světel, změna či ztráta zraku, rozmazané vidění, zúžené nebo-li tunelové vidění, či zarudnutí oka. Samotný zelený zákal nelze vyléčit. V současnosti je k dispozici pouze léčba, která snižuje nitrooční tlak. A to buď předepsáním očních kapek, laserem nebo operací. Výběr léčby však závisí na posouzení lékařem. Přibližně 10% lidí s glaukomem ztratí svůj zrak natrvalo. “Po 40. roce života byste měli oční vyšetření absolvovat minimálně jednou za dva roky. Pokud patříte do některé z rizikových skupin, je vhodné navštívit očního lékaře každý rok, ” konstatuje Kristýna Štěbetáková.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.