Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Investiční alkohol jako uchovatel hodnoty

Reálné výnosy fondů jsou v poslední době často diskutovaným tématem. Najít ale takový, který překonává inflaci, je obzvláště během pandemie koronaviru výzvou i pro zkušené investory. Proto se někteří z nich uchylují k alternativním investicím, které nejsou tak citlivé na výkyvy akciových trhů. Fond Wine Management navzdory pandemické situaci rostl během všech kvartálů minulého roku a dosáhl ročního výnosu 6,2 %. A ačkoliv na své třetí narozeniny teprve čeká, má již teď důvod k oslavám – v posledním kvartálu roku 2020 překonal jeho výnos od založení hranici 20 %.

„Podle dat ČSÚ zažila Česká republika vinou inflace největší znehodnocení peněz od roku 2012, což se podepsalo na reálných výnosech mnoha tradičních fondů, které na roční průměr v hodnotě 3,2 % jednoduše nestačily. Víno a whisky jsou kvalitními defenzivními investicemi s dlouhodobým výhledem, které při pečlivém výběru a skladování dokážou nejen uchovat hodnotu proti inflaci, ale i odměnit investora reálným zhodnocením vložených peněz. Cílem našeho fondu je dosahovat ročního výnosu 4 až 10 % a tento plán se nám daří naplňovat,“ říká Martin Kovář, spoluzakladatel fondu.

Nárůst hodnoty investičního alkoholu potvrzuje i Londýnská burza Liv-ex, která tvoří středobod investování do vína. Její index stovky nejprestižnějších lahví Liv-ex Fine Wine 100 vloni zaznamenal i přes drobné výkyvy nárůst o 5,4 %. Zvýšenou poptávku po investičních vínech stvrzují i rekordní hodnoty závěrem roku. Minulý prosinec se co do objemu a hodnoty obchodovaných vín stal nejúspěšnějším v historii burzy.

„Naším nejúspěšnějším vínem v roce 2020 byla lahev Henri Boillot, Chevalier Montrachet z roku 2004, jejíž cena se loni zvýšila o 333 %. Dařilo se i nejhodnotnější lahvi z našeho portfolia Domaine de la Romanee-Conti, Grand Cru La Tache, 2005 Magnum 1,5 L. Její hodnota se více než zdvojnásobila a nyní se pohybuje nad hranicí 8000 liber, tedy 230 000 korun,“ doplňuje spoluzakladatel fondu, Martin Nejedlý.

Minulý rok Wine Management také podstatně rozšířil své portfolio o vybrané lahve whisky. Mezi nejvýznamnější nákupy patří The Macallan 72YO, která je v současné době nejdražší whisky na území České republiky, Highland Queen Majesty 1971, Macallan Genesis 2018, Macallan Folio 3 (3. vydání), Macallan Exceptional Cask či kolekce Royal Salute The Age Collection II.

Koncem minulého roku také fond doplnil portfolio o 36 lahví whisky z palíren Caperdonich a Longmorn dohromady za 350 000 Kč a lahev dvaapadesátileté whisky Royal Salute Time Series 52 y.o. Single Cask Finish vhodnotě 680 000Kč.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *