Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZdraví

Zlaté pravidlo 3P pro naši imunitu: pohyb, pestrost a probiotika

Během posledního roku jsme všichni začali více používat dezinfekci, více si myjeme ruce, přestali jsme si ruce podávat, udržujeme si od ostatních odstup. A naopak jsme nemohli dělat naše oblíbené sporty. Snad budeme mít štěstí a pandemie poleví. Co z uplynulého roku v nás zůstane? Jak nás pandemie změnila? Co bychom si měli do budoucna odnést a co naopak co nejdříve zapomenout? Ptáme se MUDr. Petra Tláskala, CSc., předsedy Společnosti pro výživu.

Pravidlo 3R už po tom roce všichni známe, jaká jsou zlatá pravidla pro udržení dobré imunity?
Naše imunita souvisí s naší genetickou výbavou, která se začne aktivovat po narození. Významnou pomocí je od dětského věku očkování, které posílí náš imunitní systém k ochraně, aniž proděláme příslušné onemocnění. K významným faktorům, které ovlivňují naši imunitu, patří prostředí, ve kterém žijeme, a náš životní styl, včetně pestré a kvantitativně úměrné stravy i dostatečné pohybové aktivity.

Co bychom měli dodržovat i poté, co pandemie poleví?
Měli bychom udržovat náš imunitní systém v pohodě tak, aby byl kdykoliv připravený na naši ochranu i pro další infekční či jiné onemocnění. Soustředit se na pestrou stravu bohatou na minerální látky, vitamíny, vlákninu. Měli bychom mít dostatek pohybu a udržovat si dobrou pohodu, udělat si občas radost, trávit čas se svými blízkými, a naopak vyhýbat se zbytečnému dlouhodobému stresu.

Co bychom naopak měli, hned jak to půjde, opustit?

Pokud jsme omezili pohyb či zhoršili své stravovací návyky, ať už častějším mlsáním (sladkého i slaného), nepravidelným nebo jinak nezdravým stravováním, měli bychom se nad tím zamyslet a uvědomit si, že největší hodnotou života je zdraví a život sám.

Co dezinfekce, která je nyní naším stálým společníkem? Nemůže její příliš časté používání ublížit?
Používáme zevní dezinfekci, která se nedostává do trávicího traktu a tím i dále do organismu. Maximálně nám bude vysušovat pokožku. Užití vhodného krému to napraví.

Základem pro zdravé zažívání je samozřejmě pestrost, ale v poslední době se hodně mluví o superpotravinách. Existuje takové jídlo, které obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálních látek, obecně je velmi prospěšné?
Víte, já příliš nemám rád název superpotraviny. Představíme si, že jsou velmi výhodné pro naše zdraví, že obsahují vitaminy, minerální a všechny další látky, které náš organismus potřebuje a že jiné potraviny na ně nemají. Daleko více se mi líbí systém označování tzv. funkčních potravin. I když ani tento název není přesně legislativně definován. Vnímáme takovéto potraviny tak, že jejich složení má příznivý účinek na zdraví člověka, případně snižují riziko rozvoje nějakého onemocnění. K těmto potravinám mohou patřit zakysané mléčné výrobky, které pomáhají udržovat střevní mikrobiotu zdravou, a tím i posilovat naši imunitu. A některé zakysané výrobky jsou navíc obohacené o další vitamíny, jako například Actimel.

A nebylo by tedy lepší živit se „amarouny“ nebo výživovými doplňky?
Sice je to zajímavá představa, ale zcela nepřirozená. Musíme vycházet z potravinových zdrojů, které nám poskytuje příroda. I ostatní živý svět to tak dělá. Je to tak určitě přirozené naší genetice, našemu vývoji a životu na Zemi.

Čím si tedy imunitu kazíme?
Je trochu bláhové myslet si, že například vyplachování trávicího traktu nás zbaví toxických látek, které by se měly v našem organismu dlouhodobě usazovat.  Hladovění nebo půst náš organismus samozřejmě stimuluje k určitým metabolickým reakcím, může nás však i ohrozit tím, že organismu začnou scházet některé složky výživy, které jsou potřebné i pro jeho imunitu.

Člověk nad svou imunitou začne obvykle přemýšlet, až když onemocní. Důležitá je proto prevence – pestrá strava s pravidelnou konzumací probiotik v zakysaných výrobcích, vitaminů, minerálních látek, vlákniny, plnohodnotných bílkovin, ale i energie a dalších složek potřebných k zajištění přiměřených metabolických procesů a tím i naší imunity.

Pečujte o svou imunitu s Actimelem
„Střevní mikrobiota se průběžně mění, s věkem, výživou i v průběhu některých onemocnění či jejich léčby. Organismus mohou snadno ovládnout pro zdraví nevhodné bakterie, je proto důležité pozitivně působící střevní mikroorganismy doplňovat,“ vysvětluje MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu. „Jednou z cest je, spolu s pestrou stravou, pravidelná konzumace zakysaných mléčných výrobků, včetně jogurtů.“

V jedné lahvičce Actimelu je ukryto 20 miliard probiotik L. Casei Danone[1]. Obsahuje živé kultury mikroorganismů a současně tělu dodá vitamín B6 a jednu třetinu doporučené denní dávky vitamínu D, který přispívá ke správné funkci imunitního systému. Drobná změna u snídaně může podpořit váš imunitní systém.

A další dva důvody, proč sáhnout po malé lahvičce: Actimel pro děti pobaví novými postavičkami a maminky potěší, že vydrží celých 6 hodin mimo chladničku. Svěží novinkou je pak Actimel s přidaným vitaminem C. K dostání je ve třech příchutích – borůvka s ostružinou, třešeň s acerolou a granátové jablko s borůvkou. Doporučená cena 4x100g: 54,90 Kč

[1] * Actimel obsahuje 20 miliard L. casei Danone a navíc vitamíny B6 a D, které přispívají ke správné činnosti imunitního systému. Při každodenní konzumaci v rámci vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

Zdroj: http://actimel.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *