Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Trénujte své tělo i mysl

Všichni dobře víme, že abychom se dostali do formy, musíme se vytrvale věnovat fyzickému tréninku. Profesionální sportovci navíc často uvádějí, že psychická stránka je pro jejich výkonnost stejně klíčová jako každodenní fyzický trénink. Podívejte se na klíčové fyzické a mentální faktory, které vám mohou pomoci ve vaší cestě za lepší fyzičkou.

Ne každý si uvědomuje, že stav naší mysli je při cestě za vysněnými cíli stejně důležitý jako fyzická příprava. Je proto dobré přistupovat k tréninku holisticky a soustředit se jak na fyzickou, tak na psychickou stránku,“ říká Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife Nutrition.

7 pilířů úspěšného tréninku
„Naši fitness filozofii tvoří pět základních principů: vyváženost, personalizace, bezpečnost, výživa a životní styl. Pro úplnost pak často přidávám ještě další dva: koncentraci a motivaci,“ dodává Clayton.

Vyváženost – zásadní je vyvážený přístup ke cvičení, který stojí na pěti klíčových složkách tělesné zdatnosti: složení těla, kardiorespirační vytrvalosti, svalové síle, svalové vytrvalosti
a flexibilitě. Ujistěte se, že je vaše cvičení vyvážené a všechny tyto složky zohledňuje.

Bezpečnost – pokud chcete dosáhnout stanovených cílů a zároveň předejít zraněním, je nezbytné zvolit optimální zátěž. Chcete-li tvarovat své tělo, musíte na něj dávat pozor. Při cvičení můžete jít na doraz, nesmí to však být na úkor správné techniky.

Personalizace – cvičební plán by měl být vždy založen na vašem dosavadním postupu, současné úrovni a budoucích cílech. Každý někde začínáme – zvolte takový startovní bod, který je pro vás nejlepší.

Výživa – znalost správných zásad výživy před, během a po cvičení je pro dosažení cílů zásadní.

Životní styl – cvičení je důležitou, ale ne jedinou složkou zdravého životního stylu. Ten dále zahrnuje spánkový režim, hygienu, výživu, podporu okolí a mezilidské vztahy. Všechny tyto faktory ovlivňují vaši schopnost dosáhnout stanovených cílů a dlouhodobě si úspěšné výsledky udržet.

Koncentrace – vyhraďte si před každým cvičením čas na mentální přípravu. Využijte ji k tomu, abyste si naplánovali cvičební program a připravili výživu a nápoje nezbytné před a během cvičení. Při samotném tréninku tak nemusíte na nic myslet a můžete se plně soustředit. Dokonalá koncentrace vede ke zlepšení techniky, což bude mít pozitivní vliv na vaše výsledky.

Motivace – důležitý je rovněž celkový elán a odhodlání dodržet stanovené cvičební a výživové plány. Zkuste si denně nebo alespoň jednou za týden psát pozitivní afirmace, které vám dodají motivaci. Když dosáhnete svých cílů, stanovte si další.

Pokud chcete trénovat naplno, potřebujete najít přístup, který vám pomůže vybudovat psychickou i fyzickou sílu. Pomocí těchto sedmi pilířů se můžete ujistit, že jste opravdu na správné cestě k úspěchu. Věnovat čas psychické stránce tréninku se opravdu vyplatí – pokud budete věnovat čas všem zmíněným aspektům, váš trénink se ještě více zefektivní.

Zdroj: Herbalife Nutrition, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *