Jak mluvit s dítětem o ztrátě sourozence?

Věnovali jsme se tématu, jak oznamovat ztrátu sourozence. Odpovídá: Mgr. Sylvie Stretti, ředitelka a zakladatelka Poradny Vigvam, Mgr. Tereza Berková, terapeutka neziskové organizace Poradny Vigvam.

Jak oznámit smrt sourozence?
TB: Otázku můžeme rozdělit na tři podotázky, kterými jsou kdo, kdy a jak by měl toto dítěti říkat?
Je důležité, aby s dítětem v takovou chvíli mohl být někdo z jeho blízkých a někdo, kdo je pro něj důvěrným člověkem. Zároveň je pochopitelné, že to pro rodiče je velmi těžká situace a je dobré, aby i on měl pro sebe podporu, ať už od někoho, kdo s ním je na místě, nebo od někoho, na koho se může obrátit před a po rozhovoru s dítětem.

Doporučuje se neříkat takto zásadní zprávu dítěti těsně po probuzení, ani těsně před spaním, stejně tak ani v průběhu jídla, nebo hry. Je riziko, že by si tyto činnosti mohl se zprávou spojit a mohly by pro něj začít být složité. Obvykle tedy vychází čas v průběhu odpoledne, či dopoledne. V tomto směru je i výhodné, že se dítě může později během dne na něco doptat a postupně informaci zpracovávat.

Zlaté pravidlo je říkat pravdu a sdělovat základní informace. Následně nechat prostor dítěti, aby se mohlo ptát, samo si tak určí, kolik a jakých informací chce v danou chvíli vědět. Důležité je také dítě ujistit, že se může přijít ptát později.

Jak malému dítěti odpovědět na otázku, proč se to stalo?
TB: Nejlépe pravdivě. Použít jeho slova a úroveň řeči tak, aby to pochopilo. Zemřelý byl dlouho těžce nemocný, stala se nehoda, měl nemocnou dušičku atd. Konkrétní slovník bude pro každou rodinu jiný. A opět stačí základní odpověď a následně nabídnou dítěti otázky, co si o tom myslí, jestli mělo ono nějakou představu, jestli je ještě něco, na co se teď chce zeptat. Dítě také nemusí mít otázky hned, ale mohou ho napadat později, což je v pořádku a je prima, když je dítě vyzváno i k pozdějším otázkám a my s tím počítáme.

Liší se rozhovor na základě toho, zda umřel mladší nebo starší sourozenec?
TB: To spíše ne, bude se lišit v tom, jakým jazykem budu na dítě mluvit – ale to se vztahuje k věku dítěte, se kterým mluvím.

SS: Rozhovor se může lišit tematicky, např. pokud se z prostředního dítěte náhle stane nejstarší, úmrtím staršího sourozence a okolí očekává, že převezme tuto roli, bude se chovat zodpovědněji, dospěleji. Nebo naopak, když může profitovat z toho, co zemřelý sourozenec již měl a on kvůli jeho úmrtí má najednou více možností (lepší telefon, větší pokoj ale také větší péči rodičů atp.).

To, co dítě v tuto chvíli prožívá se dá rozdělit na několik částí: citová ztráta, strach z vlastní smrtelnosti (vidí, že neumírají jen staří, ale že umírají i děti), vina pramenící ze soupeření mezi sourozenci (potěšení, že má dítě více rodičovské pozornosti). Dítě tedy v tuto chvíli může prožívat velký smutek a truchlení po zemřelém sourozenci, zároveň může mít strach o sebe ale také radost z nových věcí a z větší péče rodičů. To může vést v lepším případě k pocitům viny, v horším k silné ambivalenci, která když není včas rozpoznána a opečována, může vést ke vzniku psychopatologií. Například výzkumy Rosenzweiga a Braye ukazují (1942,1943), že mezi schizofrenními pacienty je významně větší výskyt úmrtí sourozence před pacientovým šestým rokem věku. Proto pokud mám v péči takto malé děti, tak se velmi zaměřuji na to, jestli se tam tyto ambivalentní pocity objevují.

Na jaké reakce se u dítěte dopředu připravit?
TB: Pro rodiče, či jiné dospělé osoby, které budou s dítětem mluvit, je velmi důležité vědět o tom, že děti ne vždy ihned pochopí komplexnost situace a mohou reagovat, z našeho pohledu, neadekvátně. Mohou se začít smát, přejít informaci jen tak, tvářit se, že nic neslyšely, mít ihned velmi praktické otázky (Např. Takže si můžu vzít bráchovo kolo?) apod. Jedná se však o jejich postupný způsob zpracovávání informace a je třeba v tomto směru s dětmi vytrvat. Dětské emoce se proměňují mnohem rychleji než ty dospělé, a proto se leckdy stává, že dítě se chvilku smutné a o minutu později se bláznivě vesele směje.

TIP – NEJSTE SI JISTÍ? ZEPTEJTE SE PORADNY VIGVAM
Je vaše situace složitější a nevíte, jak vše jednoduše vyřešit? Poradna Vigvam nabízí službu krizové terapie pro rodiny s dětmi, kterým někdo zemřel. Jsou tu ale i na telefonu pro ty, kteří si neví rady, jak řešit jednorázové problémy spojené se smrtí v životě dětí. Nebojte se jim ozvat.

Zdroj a foto: www.poradna-vigvam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.