Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZábavaZdraví

Pacienti se systémovou sklerodermií natáčeli taneční video

Pacienti, kteří trpí systémovou sklerodermií, v sobotu 22.5.2021 natáčeli taneční video. Akci organizovala pacientská skupina Skleroderma (https://www.revmaliga.cz/klub/skleroderma/), na choreografii videa se podílela česká choreografka a profesionální tanečnice Qaša (Leona Kvasnicová).
Systémová sklerodermie je vzácné onemocnění, které postihuje především mladé lidi a bere jim zdraví, krásu i radost ze života. Pacientská organizace Skleroderma chce v připravovaném videu upozornit u příležitosti Světového dne systémové sklerodermie na pocity jako je strach či bezmoc, které tuto zákeřnou nemoc provázejí. V ČR systémovou sklerodermií trpí 600 až 800 lidí, ve světě cca 2,5 milionu. Autoimunitní onemocnění postihuje cévy, kůži, někdy i trávicí trakt, ledviny či plíce.
Ve videu účinkuje např. pacientka Michaela (systémovou sklerodermií onemocněla před 6 lety, skončila v kómatu se selháním ledvin, otokem mozku, zápalem plic a 30% šancí na přežití, boj s nemocí ale nevzdala, vede pacientskou skupinu Skleroderma a pomáhá lidem, kteří se ocitli ve stejné situaci jako ona), Ondřej (verdikt systémové sklerodermie si od lékařů vyslechl teprve v lednu, modraly mu konečky prstů, cítil únavu a jakýkoli pohyb mu dělal potíže, z aktivního sportovce se rázem změnil na pacienta, který má problém ujít i pár set metrů, přesto se nevzdává a je odhodlaný se s nemocí poprat), Anna (systémovou sklerodermií trpí od 12 let, potýká se s nateklými klouby, modrají jí prsty a jejich články se zkracují, s nemocí se snaží bojovat a ruce rozhýbat, proto se věnuje již několik let pole dance).
Foto: archiv Skleroderma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *