Diskutovaná smrt v seriálu Sestřičky. Laurinovou nahradila multifunkční figurína!

Nejdojemnější chvíle pětileté historie seriálu Modrý kód a návazných Sestřiček přinesl včerejší díl. Diváci se rozloučili s nejoblíbenější postavou, vrchní sestrou Mery. Její konec fanoušci oplakávají na sociálních sítích, slzy neskrývala ani její představitelka Sabina Laurinová. Po pěti letech se musela rozloučit nejen s rolí, s níž se sžila, ale i s kolegy. Jak vypadalo její poslední natáčení?

Svůj poslední natáčecí den v seriálu Sestřičky proležela Sabina Laurinová na operačním sále. Ač jde o dekoraci postavenou ve filmových ateliérech, vypadá věrně, je vybavený reálnými a funkčními přístroji. Její postava vrchní sestry Mery zemřela během operace, podlehla masivnímu krvácení po úderu do břicha. Natáčení operací patří v seriálu z nemocničního prostředí k časově náročnějším. Zpravidla se točí nadvakrát. Nejprve s figurínou, která trpělivě snese dlouhé detailní záběry na ruce seriálových chirurgů i případné říznutí vedle. Následně figurínu střídá herečka a její úkol je jediný: nedýchat, nemrkat a neplakat. A to bylo tentokrát těžko splnitelné. Na vše dohlíží odborník z řad skutečných lékařů, který sleduje nejen to, aby seriáloví lékaři operovali se správnými nástroji, využívali adekvátní přístroje, ale pozoruje i chování pacienta.

Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Zatímco její kolegové před kamerami bojovali o život Mery, Sabina Laurinová vše sledovala z obrazovky v maskérně. Místo ní totiž zatím na chirurgickém stole ležela figurína, která toho už během pětiletého natáčení Sestřiček a Modrého kódu zažila skutečně mnoho. „Figuríny využíváme na operačních sálech v drtivé většině operací hrudníku a břicha. Máme k dispozici tři, které jsme nechali speciálně vyrobit pro potřeby natáčení Sestřiček a Modrého kódu. Dříve jsme používali klasické molitanové, ale postupem času nám přestaly stačit. Tyto jsou multifunkční, můžeme je využít celé nebo jen jejich části, můžeme do nich vkládat náhražky orgánů a mají tu dobrou vlastnost, že na rozdíl od molitanových neprosakují,“ popsal šéf rekvizitářů Sestřiček Jan Zábel.

V maskérně strávila Sabina Laurinová před svojí poslední scénou víc než hodinu. Nebýt to ona, maskéři by se z její půvabné tváře snažili vytvořit mrtvolnou. Tentokrát byl ale požadavek jiný. „Řekli jsme si, že Mery zemře hezká. Být to někdo jiný, použili bychom bledý make-up, abychom vytvořili mrtvou iluzi, ale v tomhle případě jsme chtěli vyjádřit skutečnost, že odchází nádherná bytost,“ vysvětlil šéfmaskér Sestřiček Vilém Persy.

Natáčení proběhlo už 19. dubna, a přestože se seriál nenatáčí chronologicky a jednotlivé obrazy na sebe většinou nenavazují ani v rámci jednoho natáčecího dne, tentokrát to vyšlo a smrtící obraz byl současně Sabininým posledním. O to napjatější atmosféra během posledních chvil Sabiny Laurinové v ateliérech seriálu Sestřičky panovala. Meryino sbohem zrežíroval Vojtěch Moravec. Namísto „stopky“ z reproduktorů v ateliéru zazněl hit Michala Davida – Nesnáším loučení – a na Sabinu se sesypali kolegové a celý štáb, zaplavili ji květinami a dárky. Není divu, že herečku velmi rychle dohnali k slzám. „Jsem rozmazaná, plakala jsem,“ přiznala po posledním natáčení. Rozloučila se dojemným projevem před celým štábem: „Je to kus života, je to velká doba, velmi jsme se tady spřátelili. Když se před pěti lety začalo natáčet, po čtrnácti dnech jsem si myslela, že víc nevydržím, že se to v životě nenatočí. Bylo to velmi náročné, pro mě asi jeden z nejtěžších projektů. Ale stálo to za to! Všichni jsme se tady naučili mnoho věcí. Děkuju za tu krásnou příležitost, kterou jsem dostala ve svém zralém životě. Děkuju moc všem, každý, kdo tady je, v podmínkách, které nejsou někdy jednoduché, dělal maximum.“

Sabina Laurinová v seriálu Sestřičky a Modrý kód, který Sestřičkám předcházel, dohromady strávila pět let. Seriál Modrý kód začala natáčet v létě roku 2016. Poprvé se coby vrchní sestra Mery představila divákům TV Prima 25. března 2017. Od té doby nechyběla až na výjimky v žádném díle. „Nabídku na roli Mery jsem dostala, myslím si, necelý rok před začátkem natáčení. Seriál se držel v přísné tajnosti, a tak jsem ani nemohla mít mnoho informací. Věděla jsem ale, že půjde o ojedinělý projekt z prostředí medicíny. Což skutečně byl. Byla jsem si jistá prakticky hned, že tuto hezkou nabídku přijmu. Toto téma mě lákalo, i když jsem nikdy předtím v dlouhodobém seriálu nehrála. Do té doby jsem měla zkušenost s maximálně dvanáctidílnými seriály, a Modrý kód měl mít dílů osmdesát. Zdálo se mi to hodně,“ prozradila před časem v rozhovoru Laurinová. Dílů nakonec natočila 337. „S postavou Mery jsem se rozloučila po pěti krásných letech. Její osud v seriálu se naplnil. S Mery jsem se skutečně sžila a budu na ni vzpomínat, stejně jako na spolupráci se všemi skvělými kolegy. Moc si vážím toho, že si Mery získala mnoho diváckých příznivců. Jak se říká, něco musí skončit, aby něco nového mohlo začít,“ dodala Sabina Laurinová.

Po odvysílání včerejšího dílu Sestřiček, zavalili fanoušci sociální sítě seriálu dojemnými vzkazy: „To tak strašně bolí, vy ani nevíte jak.“,Sbohem Mery, Milujeme tě! Navždycky…“, „To tak neskutečně bolí. Proč jste to udělali, proč? Proč tak úžasnou postavu. Brečím už potřetí.“, „Když se na to koukáte od začátku, i když je to jen seriál, strašně to zasáhne.“ Mezi reakcemi byly i velmi emotivní zprávy. „Malinko nás zaskočila síla vlny nevole diváků, což svědčí o tom, že Sabina Laurinová svoji postavu skvěle zahrála, sžila se s ní. Autoři se nicméně rozhodli ztvárnit skutečnost, že i smrt k životu patří. I když to vypadá, že je všechno v pořádku, život vás může v kteroukoli chvíli zaskočit,“ sdělila ředitelka obsahu FTV Prima Lenka Hornová.

Zdroj a foto: FTV Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.