Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Už 12. června přivezou Reknihy do Prahy a okolí druhou ReTour. Snadnou cestu, jak dát již přečteným knihám další šanci

Reknihy, které vdechují knihám nový život, opět vyráží do ulic Prahy a přilehlého okolí. Čtenářům dají unikátní příležitost poslat již přečtenou literaturu dál, aniž by museli balíky knih kamkoliv dopravovat. Navazují na úspěch první ReTour, jež proběhla začátkem letošního března. Už v sobotu 12. 6. vyrazí znovu na cesty a pro knihy si osobně přijedou. Ke sběru se lze přihlásit pomocí formuláře na webových stránkách Reknih, stejně jako v případě, když své knihy k prodeji člověk posílá. Stačí jen tituly nafotit, vyplnit formulář, počkat na přijetí, připravit knihy na svoz a už pouze počkat, až si najdou nového majitele. Možnost poslat své knihy dál společně s týmem Reknih je pro všechny zájemce zcela zdarma. ReTour tak přináší snadnou cestu, jak dostat co nejvíce knih z druhé ruky znovu do oběhu.

„Ihned po ukončení první ReTour jsme věděli, že akci chceme zopakovat. Proto přicházíme s dalším kolem a plánujeme, že se z ReTour brzy stane pravidelná událost na měsíční bázi. Našim zákazníkům tím ušetříme čas, ale i námahu s těžkým balíkem. Co se počtů týče, očekáváme až 1 000 knih a nemůžeme se dočkat, co pro nás čtenáři nachystají,“ říká CEO a zakladatel Reknih Tadeáš Kula. Zájemci se mohou přihlásit až do 11. 6., kdy bude také naplánována trasa. Tentýž den večer se pak dozvědí, kdy tým Reknih dorazí na jejich adresu, kterých mohou za jednu ReTour obsloužit až 50.

Osobně a bez zprostředkovatele
Celou akci organizuje samotný tým Reknih. Nevyužívá žádných doručovacích společností či třetích stran a zaručuje tím úroveň servisu, kterou poskytuje zákazníkům ve své Revýdejně. Navíc chce dát zákazníkům možnost osobně se s týmem setkat a předat feedback na jejich služby. „Vztahy se zákazníky a čtenáři jsou pro nás velmi důležité. I proto se s nimi rádi osobně potkáme a seznámíme,“ doplňuje Kula. Současně stále platí, že celý tým, který na cestu vyrazí, bude dodržovat všechny zásady bezpečného setkávání a hygienická pravidla.

Čím více, tím méně
Cílem je posbírat od čtenářů knihy ve větším množství naráz, tím snížit uhlíkovou stopu za jejich přepravu a ulevit čtenářům o nutnost s nimi manipulovat. „Ačkoliv jsme nedávno začali s Reknihami platit u našeho smluvního dopravce uhlíkovou kompenzaci, víme, že doprava jednotlivých balíků ekologická není. I proto se při ReTour budeme snažit sesbírat co největší počet knih, abychom tak ekologický dopad celé akce maximálně snížili,“ dodává Kula.

Zodpovědný přístup však cirkulární knihkupectví volí k celé akci. A tak například plánuje pronájem užitkového vozu u společnosti, která je součástí cirkulární ekonomiky stejně jako Reknihy. „Vlastní dodávkou nedisponujeme a ani ji do budoucna nechceme pořizovat. Užitkových vozů jezdí dnes po Praze dostatečné množství a existují už i společnosti, které fungují tak, že nabízí nevyužité vozy soukromých majitelů. A přesně jejich služeb chceme využít, protože nám to vzhledem k našemu byznys modelu dává největší smysl,“ zamýšlí se Kula.

Stromy, které zůstaly stát
Orientaci Reknih směrem k udržitelnému způsobu podnikání potvrzují i interní data, která si ve firmě vedou. Mohou se tak například pochlubit tím, že svou činností předešly pokácení 300 stromů nebo se vyrovnaly 17 tunám vytříděného papíru. Součástí dat, která mají Reknihy k dispozici, je však také množství ušetřené vody nebo údaje o spotřebě kyslíku. V rámci firmy také probíhá pravidelné školení v oblastech ekologického a udržitelného chování. Současně již od jeho založení spolupracuje knihkupectví s organizací Rainforest Trust, na jejíž konto odchází z každé objednávky pět korun a která se snaží bránit kácení deštných pralesů. Díky výši podpory, kterou za dobu existence Reknihy organizaci poskytly, se před několika týdny staly jejím patronem v rámci programu Conservation Circle.

Více o Reknihách
Reknihy jsou online platforma, která dává knihám druhý život. Jejím cílem je nastartovat zelené čtení a ukázat lidem, že pro získání jejich vysněné knihy není vždy třeba kupovat si novou. Reknihy totiž přináší možnost nakupovat knihy, které již původního majitele omrzely, nechce je vlastnit a jen se mu hromadí v knihovně. Knihy, které se majitel rozhodne sdílet dál dalším čtenářům, jednoduše pošle na adresu sběrného místa, tým Reknih je pečlivě překontroluje, posoudí a posléze uvede do prodeje na svém e-shopu. Ve chvíli, kdy jsou prodány, získá jejich bývalý majitel kredit, který si může převést na bankovní účet, použít na další nákup nebo jím podpořit Reknihy v jejich snaze o zachování deštných pralesů za pomoci organizace Rainforest Trust. Právě na jejich účet pak putuje příspěvek z každé objednávky. Ročně Reknihy organizaci přispívají více než tisíc dolarů a jsou tak jejím patronem v rámci programu Conservation Circle. Ambiciózní a mladý tým okolo zakladatele Tadeáše Kuly spojuje v jeho práci touha šetřit nejen peněženky čtenářů, ale také naši planetu. Začátkem roku 2021 se pak Reknihy staly členy spolku Slušná firma a zařadily se tak po bok společností Bezobalu, Kytky od Potoka, Tierra Verde a dalších.

Zdroj a foto: Reknihy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *