Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

První slunné dny bezpečně aneb předejděte sluneční alergii

Užíváte si první dny na slunci naplno, ale překvapily vás svědivé pupínky nebo vyrážka? Pravděpodobně se jedná o sluneční alergii, kdy pokožka reaguje na UV záření. Její příznaky mohou být nepříjemné a stresující, neboť se často objevují na viditelných částech těla a mohou se sezónně vracet. Jak sluneční alergii předcházet, nebo ji léčit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Co se to děje?
Sluneční alergie, správně fotoalergická fotodermatóza, je kožní onemocnění, které vzniká na základě zvýšené citlivosti kůže na sluneční světlo. Často je podmíněná přítomností dalších senzibilizujících látek.  Nejčastěji se projevuje na jaře nebo na dovolené u moře, kdy se poprvé po delší prodlevě vystavíme slunci. Na kůži se alergie projevuje kopřivkou, zarudnutím, výsevem drobných svědivých pupínků či puchýřků, které mohou tvořit i větší oteklé plochy. „Při přecitlivělosti na sluneční záření může dojít k nežádoucí kožní reakci. Fotodermatózy se dělí do několika kategorií. Může se jednat o fotodermatózy imunologicky zprostředkované, fotodermatózy způsobené léky či některými chemikáliemi, dermatózy zhoršující se světlem či fotodermatózy, které souvisí s poruchou reparace čili obnovy DNA,“ vysvětluje odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová. Příznaky se objevují po několika minutách až hodinách po oslunění, nejčastěji na pažích, v oblasti dekoltu, lýtek nebo v obličeji.

Buďte o krok napřed
Nejlepším způsobem, jak se sluneční alergii vyhnout, je důsledná fotoprotekce. Ta spočívá ve vyvarování se slunečnímu záření, použití přípravků s vysokým UV faktorem a ochraně pokožky vhodným oděvem. Pro všechny osoby je samozřejmě vhodné omezit pobyt na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou. „Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí vystavit slunci obličej či hřbet rukou 1-2x týdně zhruba na 15 minut, rozhodně tedy není nutné se dlouhodobě vystavovat slunečnímu záření,“ radí Ivana Lánová a pokračuje: „Pokud na slunci trávíte více času, používejte kvalitní ochranné krémy či gely na opalování, pokrývku hlavy a volné oblečení. Nezapomínejte ani na sluneční brýle. S výběrem vhodných přípravků vám rádi poradí v lékárně, kde najdete “  

Pozor na parfémy i léky
Vyhnout bychom se měli parfémům, kolínské vodě či vlhčeným ubrouskům, které ke vzniku sluneční alergie mohou přispět. Opatrní by měli být též pacienti, kteří užívají léky mající fotosenzibilizující potenciál. Uvádí se, že existuje asi 300 takových léčiv. U nich se můžeme setkat po vnitřním podání nebo zevním užití a následné expozici slunečnímu záření s nežádoucí kožní reakcí. Proto vždy čtěte pečlivě příbalový leták, poradit se můžete i s lékařem či lékárníkem.

První pomoc
Pokud vás již alergická reakce na sluneční paprsky dostihla, způsobů, jak si ulevit, je několik. V první řadě byste se měli slunci vyhýbat a nosit lehké a prodyšné oblečení. Projevy na kůži je pak potřeba ošetřovat lokálně. „Na alergické projevy se používají lokální přípravky s kortikoidy a antihistaminiky, které tlumí zánětlivou reakci a snižují svědění. Pokožku je třeba též hydratovat, vhodné jsou přípravky s obsahem panthenolu,“ radí Ivana Lánová. Při akutních obtížích i preventivně pomáhají léky na alergii, které zmírní svědění a zarudnutí pokožky. V neposlední řadě na spálenou pokožku pomůžou i chladící obklady a termální vody ve spreji.

Obezřetnost se vyplatí, pro radu můžete zajít i do lékárny
Sluneční alergie může mít podobné příznaky jako jiná kožní onemocnění, vždy je proto lepší vyhledat pomoc odborníka. „Ordinace kožních lékařů mohou být plné měsíce dopředu, často pomůže konzultace v lékárně. Pokud máte obavy, zajděte do své nejbližší BENU Lékárny, kde vám lékárník poradí s léčbou či doporučí, zda je nutná návštěva kožního lékaře,“ zakončuje Ivana Lánová.

Kvalitní produkty jsou základem úspěchu
Kosmetika z lékárny splňuje vyšší normy než standardní kosmetika z drogerie, protože na ni jsou kladeny mnohem vyšší nároky, co se týče složení i použitých ingrediencí. Ve vybraných lékárnách BENU si můžete dokonce nechat zdarma poradit vyškolenými dermoporadkyněmi, nechat si provést diagnostiku pleti a získat přehled o tom, které produkty jsou pro vaši pleť nejvhodnější.

TIPY Z LÉKÁRNY: 
Eucerin Emulze na opalování na obličej s depigmentačním účinkem Pigment Control SPF 50+ 50 ml
Špičkový přípravek na opalování na obličej pro všechny typy pleti, který předchází vzniku hyperpigmentace vlivem slunečního záření, účinně redukuje pigmentové skvrny a brání jejich opakovanému výskytu. Emulze má lehkou, nemastnou texturu, která se okamžitě vstřebává a zajišťuje sjednocený tón a zářivý vzhled pleti.

Photoderm COVER Touch SPF 50+
Bioderma Photoderm Cover Touch je vysoce krycí prodyšný minerální make-up. Je vhodný pro smíšenou až mastnou pleť s případnými fleky a pigmentovými skvrnami. Dokonale chrání proti UVB a UVA záření 100% minerálními filtry. K dostání je ve světlém i tmavším odstínu.

Capital Soleil ochranné mléko SPF 50+
Vichy Capital Soleil ochranné mléko obsahuje kyselinu hyaluronovou a termální vodu Vichy vulkanického původu, díky kterým nabízí vysokou ochranu a 24hodinovou hydrataci. Mléko je voděodolné, hypoalergenní a bylo testováno pod dermatologickou kontrolou na citlivé pokožce. Je vhodné pro obličej a tělo a pro celou rodinu. Kromě ekodesignu vyniká také svým složením, které nemá negativní vliv na vodní organismy.

LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS Shaka fluid SPF50­+ 50ml
La Roche-Posay Anthelios Shaka fluid SPF50+ je péče určená k omezení štípaní očí a předcházení alergie na slunce. Tento ultralehký zabarvený fluid díky přirozeně vysokému obsahu selenu působí proti volným radikálům a pomáhá předcházet oxidačnímu stresu způsobenému infračerveným zářením či znečištěním. Je velmi odolný proti vodě, potu a písku, zanechává nepostřehnutelný a neviditelný povrch.

Zdroj: www.benu.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *