Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníSport

Jóga u moře nebo na horách? Tipy, kam vyrazit!

Slunce, moře, příroda. Pokud si na dovolené potřebujete odpočinout, zregenerovat a uvolnit tělo od napětí, přidejte ještě jógu. Nemusíte být zkušení jogíni, abyste se mohli vydat na jógový pobyt k moři, do hor či chrámu a vyměnili tak klasické lekce ve studiu za výhled na pláž nebo zasněžené vrcholky hor.

Chybu neuděláte ani tehdy, když si jógu zacvičíte na rodinné dovolené mezi bazénem a prvním koktejlem na pláži. Každý pohyb se počítá. Díky spojení fyzického cvičení a dechových technik se přestanete zabývat starostmi a naučíte se být odolnější vůči stresu. Intenzivní protažení zase napraví řadu neduhů.

Pokud ale chcete dovolenou strávit aktivně, nebojte se vyzkoušet některý z pobytů. V nabídkách jsou víkendové, týdenní až měsíční, od méně náročného programu, kdy cvičíte jógu jen pár hodin denně. Pokud se ale chcete na delší čas odpoutat od všech starostí, vyrazte na jógový „retreat“, určený opravdovým nadšencům, který je spojen s meditačním programem. Vybírejte podle vaší zkušenosti s jógovou praxí a představě o lokalitě. Milujete moře nebo máte raději hory? Je to pouze o vašich preferencích, každý pobyt má své kouzlo.

I když doba covidová zamíchala s cestovatelskými kartami, stále jsou místa, kam se dá vyrazit nebo cestu do těchto zemí naplánovat jako další dovolenou.

Řecko
Jóga pomáhá nejen při stresu, ale i astmatických potížích. Cvičení a mořský vzduch je tak ideálním receptem na respirační problémy. „Z bližších destinací mohu doporučit pobyty v oblasti Středozemního moře – zejména Řecko je velmi oblíbenou zemí. Kombinace jógy, azurového moře a skvělého řeckého jídla je zárukou nezapomenutelné letní dovolené, kterou si užije celá rodina. Ráno a večer si pouze „odskočíte“ na lekci jógy a jinak můžete trávit čas s blízkými,“ radí Marie Zimáková, lektorka jógy z pražského studia Body Positive Yoga. Populárními ostrovy pro praktikování jógy jsou Rhodos, Korfu nebo Kréta.

Rakouské Alpy
Kdo preferuje oblast hor, horských jezer a úžin, nelze nedoporučit oblast rakouských Alp. Při jógovém pobytu v této oblasti si kromě skvělého pocitu, že jste udělali něco pro svoji mysl i tělo v rámci jógové praxe, můžete navíc dopřát nepřeberné množství turistických tras pro pěší i kola, lezení na ferratách, koupání v jezerech a objevování nádherných panoramatických výhledů. To vše za doprovodu skvělého jídla z místních surovin. Skvělé podmínky pro poznávání i jógu nabízí oblast Schladming Dachstein či Zell am See.

Jihovýchodní Asie a Bali
Asii a zejména jihovýchodní část, nelze opomenout. Je to oblíbené místo, kam se létá za jógou a kde najdete obrovské množství jógových studií. O spojení ostrova Bali s jógou a meditacemi už bylo napsáno mnoho. Pokud ale opravdu chcete najít místo s energií zcela prosycenou spiritualitou, jógovými studii doslova na každém rohu (v dobrém slova smyslu) a obdobně naladěnými lidmi, Bali, konkrétně město Ubud, vás přivítá s otevřenou náručí. Balijci věří, že jejich ostrov je středem vesmíru. A městečko Ubud je navíc v samotném centru Bali, ocitnete se tedy v centru centra vesmíru. „Pokud po příjezdu máte mysl i srdce otevřené, věřte, že vás čekají neuvěřitelné zážitky. Energie daného místa je opravdu pohlcující, obohacující a nikde jinde jsem ji na světě nezažila. Procestovala jsem Srí Lanku, Vietnam, Tibet, Čínu, Thajsko, Maledivy, navštívila jsem řadu buddhistických i hinduistických chrámů, pagod, ašrámů, kdy se mi i poštěstilo účastnit se mše s tibetskými mnichy. Nikde jsem ale neobjevila silnější genius loci, než právě v Ubudu,“ popisuje zkušenost Marie Zimáková.

Pokud vás láká energie místa prosycená meditacemi, šamanskými rituály, zpěvy, vonnými tyčinkami, kdy se vše krásně mísí a už jenom samotnou přítomností na daném místě se dostanete do naprostého zenu, je Bali přesně pro vás.

Další tipy na jógu v Česku i za hranicemi najdete na webu bodypositiveyoga.cz.

Marie Zimáková
Certifikovaná lektorka jógy a majitelka nového jógového studia Body Positive Yoga (Dlouhá 22, Praha 1). Po 10 letech kariéry advokátky se rozhodla změnit životní směr a vybudovala jógové studio na základě vlastního konceptu Body Positive Yoga. Nabízí individuální a skupinové lekce jógy a meditace, smyslem jsou malé skupiny do 6 osob, založeny na šetrném a laskavém přístupu ke svému tělu. Kurzy jógy absolvovala mimo jiné na Bali a v Řecku. Pořádá také jógové pobyty v tuzemsku i zahraničí.

Zdroj a foto: https://bodypositiveyoga.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *