Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

Kvalitní voda v pískovnách ve středních Čechách láká ke koupání

Letní dny lákají k trávení času v přírodě u vody. Ve středních Čechách jsou oblíbeným místem ke koupání kromě koupališť a akvaparků, přehrad či lomových jezírek také zatopené pískovny, které se dlouhodobě pyšní čistou vodou. Kvalitu vody během letních měsíců pravidelně kontroluje Krajská hygienická stanice, která výsledky svých kontrol zveřejňuje každý pátek na svých webových stránkách. Podle posledních doručených výsledků je úroveň kvality vody na většině sledovaných lokalit na výborné úrovni. Vykoupat se v pískovně je ve středních Čechách možné například v Sadské u Nymburka, Mlékojedech u Neratovic a Dobříni u Roudnice nad Labem.

V posledním týdnu byla kontrola v přírodních koupalištích Středočeského kraje provedena v lokalitách, na kterých byl v předcházejícím týdnu zjištěn zvýšený obsah sinic. Jednalo se o lokality Lavičky, Trhovky a Podskalí ve středočeské části přehradní nádrže Orlík v okrese Příbram a dále o koupaliště Hradišťko v okrese Kolín. Na základě nových odběrů a jejich analýz Krajská hygienická stanice konstatovala, že došlo ke snížení počtu sinic. Koupání v uvedených oblastech není omezeno, je však vhodné se po koupání osprchovat. Lze předpokládat, že vlivem teplého slunečného počasí se situace může změnit. Sprchování po koupání Krajská hygienická stanice doporučuje vždy i v případě výrazného zeleného zabarvení vody, projevujícího se při hladině. Koupání se v takovém případě nedoporučuje lidem se sníženou imunitou, případně alergikům a malým dětem či těhotným ženám.

K oblíbeným místům ke koupání ve středních Čechách se řadí pískovny, vzniklé těžbou písku. Středočeská centrála cestovního ruchu doporučuje využít například jezero v Sadské u Nymburka, vniklé těžbou písku v letech 1972-1992. Jeho předností jsou kromě čisté vody i všudypřítomné okolní borovicové lesy. „Od pískovny v Sadské lze doporučit krátkou pěší procházku k písečnému přesypu u Píst, který je považován za nejzachovalejší pohyblivou navátou písečnou dunu na našem území,“ radí Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Bývalá zatopená pískovna Mlékojedy u Neratovic leží mezi obcemi Tišice a Mlékojedy a nabízí travnaté i písčité pláže. K dispozici je i řada služeb, jako je parkoviště, plážový bar, Beach Park podporující hudební a filmovou produkci a sportovní vyžití, vodní lezecká stěna a další. K dispozici je také ubytování. Poblíž Roudnice nad Labem v Dobříni se lze koupat na místě vytěžené části jedné z největších štěrkopískoven v České republice. Koupání a slunění na travnato-písčité pláži je zde možné pouze na západním břehu, na východním těžba stále pokračuje.

Tipy:
Festival hudby zámek Dobříš (10. – 14. 8.)
V lokalitě proslulého dobříšského zámku se uskuteční první ročník festivalu hudby. Celovečerní koncertní projekty budou protkány nejen unikátní výstavou historických houslí čtyř staletí, ale také pestrým odpoledním víkendovým programem. Velkým lákadlem je koncertní a divadelní představení NA VIVALDIHO, konané ve Francouzském parku 13. 8.

Pozorování Perseid na hvězdárně v Ondřejově (12. – 13. 8.)
Hvězdárna v Ondřejově nedaleko Říčan nabídne netradiční zážitek v podobě pozorování (nejen) meteor z nejznámějšího meteorického roje Perseidy s výkladem. Společné sledování proběhne z radarové louky hvězdárny, kde se nabízí i možnost přespání pod širým nebem.

Zážitková noc na Svaté Hoře (13. – 14. 8.)
Na Svaté Hoře u Příbrami se uskuteční další termín zážitkového pobytu, spojeného s noční prohlídkou ambitu, krápníkové kaple a dalších prostor poutního místa, večeří s živou hudbou v barokní jídelně i přespáním v místě plném zázraků. Na Svaté Hoře zároveň 14. – 15. 8. vrcholí poutní slavnost – titulární slavnost zdejší baziliky. Pro zájemce je navíc připravena prohlídka hodinové věže či tradiční nedělní varhanní půlhodinka.

Mělnický košt (14. 8.)
V Mělníce se uskuteční svatovavřinecké slavnosti mělnických vín a gastronomie – tradiční setkání se sklenkou vína, které místní vinaři využijí k představení svých novinek v sortimentu zejména z vydařeného ročníku 2020. Akci zahájí skupina Rytířů mělnických slavnostním výstřelem, chybět nebude doprovodný program.

Historické slavnosti v Kolíně (14. 8.)
Na kolínském Kmochově ostrově na Labi se uskuteční 9. ročník místních historických slavností. Celá akce bude věnována době středověku. Zvláštní pozornost si zaslouží Karel IV., který bude po celý čas přítomný. Chybět nebudou šermíři a jejich rytířské turnaje, dvorní dámy se svými dobovými tanci, kejklíři a hudebníci, výstava replik českých korunovačních klenotů a mnoho dalšího.

Veteran Rallye Kutná Hora (14. – 15. 8.)
Kutná Hora se stane dějištěm mezinárodního závodu historických vozidel do vrchu, obohaceného o kulturní doprovodný program na Palackého náměstí a spanilou jízdu. Prestižní závod navazuje na dlouholetou tradici pořádání veteránských závodů ve městě. Soutěží auta vyrobená nejpozději do roku 1940.

Foto: archiv Středočeské centrály cestovního ruchu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *