Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZábavaZe života

7 tipů, jak ušetřit peníze a zachovat si přitom důstojnost  

Je obecně známo, že láska nutí dělat lidi bláznivé věci. A co teprve peníze! Někteří by si pro pár mincí v kapse nechali koleno vrtat. Zatímco někteří přistupují k tomuto úkolu s rozvahou, jiní se nebojí zajít do extrémů. Ačkoliv některé způsoby šetření mohou vyžadovat spolknutí kapky hrdosti, mnohé pomáhají nejen ušetřit, ale také omezit plýtvání. Přestože se následující rady mohou zdát na první pohled zvláštní, opak je pravdou. Ony vážně fungují!

Kupte si ekologickou lahev na vodu
Možná vás napadne, jak vám vlastní lahev na vodu může ušetřit peníze? Vysvětlení je prosté! Když dostanete žízeň, koupíte si balenou vodu, a až ji vypijete, koupíte si další, a tak pořád dokola. Takový nákup je přitom škodlivý ze dvou důvodů. Za prvé lezou pravidelné nákupy balených vod v praktickém malém balení pěkně do kapsy, zadruhé jimi zbytečně zatěžujete životní prostředí. Mnoho takových lahví totiž skončí v řekách a oceánech – odhaduje se, že do roku 2050 bude v oceánech více plastů než podmořských živočichů. Opakovatelně použitelnou lahev s vodou můžete naplnit doma i na cestách a ušetřit tak přírodu i finance.

Pozor na zbytečné žrouty elektřiny
V každodenním shonu si ani neuvědomujeme, jak plýtváme elektřinou, a to nejen při osvětlení. Snížit spotřebu energií přitom nemusí být vůbec složité. Pravidelné zhasínání světel a vypínání spotřebičů či elektroniky musí být samozřejmostí. Pokud si ale chcete být jisti svou úsporou, pořiďte si do domácnosti prodlužovačky, díky kterým můžete vypnout hned několik zařízení najednou pokaždé, když budete odcházet z bytu.

Zrušte všechny nevyžádané e-maily
Zrušte odběr všech nevyžádaných maloobchodních e-mailů s katalogy a slevovými nabídkami, které představují obrovské pokušení. Je to mimochodem také skvělý způsob, jak si udělat pořádek v e-mailové schránce.

Ideální čas na dovolenou? Vánoce!
Proč odjíždět na vysněnou dovolenou v létě, když můžete vyrazit v zimě během období Vánoc? Právě tyto svátky totiž mohou vést k vedlejším výdajům, zvláště pokud je trávíte v širokém okruhu rodiny a přátel. Naplánujte si se svým protějškem zájezd v zimě. Nejen že si ho navzájem můžete darovat jako ideální vánoční dárek, ale také nebudete muset řešit další překvapení pro vaše nejbližší. Dovolené v tomto období jsou zároveň podstatně levnější než v hlavní turistické sezoně.

Mrazte všechno, co jde!
Výrazně se dá ušetřit také díky rozumným nákupům potravin. Pokud jste si však pořídili zásoby jídla navíc, které nestíháte spotřebovat, nebojte se je zamrazit. Pravděpodobně jste už slyšeli o tom, že můžete k ledu uložit i čerstvá zrnka kávy, která si díky tomuto procesu zachovají podstatně déle svou výraznější chuť i aroma. Věděli jste ale, že se do mrazu skvělé hodí rovněž suché potraviny jako mouka, směsi na pečení nebo cukr, které tímto způsobem můžete skladovat ještě další dva roky, aniž by se zkazily?

Vyrobte si vlastní čistící prostředky
Místo pěti rozdílných čistících prostředků do kuchyně a koupelny vyzkoušejte jedlou sodu a ocet. Tyto dva levní pomocníci společně dosáhnou při úklidu stejného zázraku jako klasické čističe ze supermarketů. Proto až vám příště dojde prostředek, neutíkejte hned do obchodu, ale zkuste si doma vyrobit vlastní. Kromě toho, že bude levnější než značkové produkty, bude také zcela bez chemie.

Nemyjte si vlasy
Respektive myjte, ale ne denně! Když překonáte počáteční fázi nepříjemného pocitu z mastných vlasů a interval mytí o něco prodloužíte, zjistíte, že jsou vaše vlasy zdravější a při méně častém mytí se mastí o dost méně. Ušetříte čas, ale i náklady za vodu a šampony.

Ve světě zmítaném finanční krizí se počítá každý haléř. Šetřit se dá různými způsoby: přestat jezdit na dovolenou, omezit návštěvy restaurací nebo žít týden na konzervě fazolí. Ale extrémní šetřílci jdou ještě dál. V nové televizní sérii Nejlevnější rodina v Americe (So Freakin Cheap), která bude mít premiéru 20. srpna ve 20 hodin na kanále TLC, si vyzkoušejí čtyři rodiny ojedinělý způsob, jak ušetřit peníze a žít co nejúsporněji. Tyhle rodiny se nezastaví před ničím, aby ušetřily, ať už se jedná o probírání popelnic, plánování svatby za pouhých 700 dolarů nebo domácí renovace typu „udělej si sám“!

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *