Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

KosmetikaZdraví

Jeden olej vládne všem! 8 tipů, jak využít australský vše léčivý poklad Tea Tree

Je unikátní svými účinky, způsobem, jakým se z něj získává olej, i místem, kde ho můžete nalézt. Řeč je o čajovníku australském, ze kterého se získává olej Tea Tree. Mánie okolo něj odstartovala ve světě ve 20. letech minulého století, olej Tea Tree, který najdete i v kosmetice značky Australian Bodycare, se nyní opět vrací na výsluní a my vám přinášíme minimálně osm velmi dobrých důvodů, proč byste jeho kouzlu měli propadnout i vy.

1. Akcelerátor hojení
Olej z australského čajovníku můžete použít na drobná poranění či řezné rány. Narušená pokožka se totiž zhojí mnohem rychleji, jak ukázalo hned několik studií. V časopisu Journal of Nanoscience and Nanotechnology byl v roce 2015 publikován výzkum1, který prokázal, že olej Tea Tree na jedné straně snižuje zánět a na té druhé dokáže aktivovat bílé krvinky, jež jsou základem procesu hojení.

2. Přírodní repelent
Přípravky s olejem Tea Tree jsou skvělými pomocníky v boji s hmyzem. Krémy nebo spreje s olejem z čajovníku australského fungují jako přírodní repelent, jak potvrdili výzkumníci z brazilské univerzity Estado de Santa Catarina2. Jejich studie zjistila, že 24 hodin po ošetření olejem Tea Tree napadalo krávy o 61 % méně much než ty, které tímto olejem ošetřeny nebyly. Další studie3 navíc odhalila, že olej z čajovníku australského má větší schopnost odpuzovat komáry než DEET, nejběžnější účinná látka v komerčních repelentech proti hmyzu. Až tedy příště vyrazíte do přírody, olej Tea Tree vás ochrání jak proti komárům, tak i klíšťatům. Oceníte ho ale i v případě, že na jeho aplikaci před výletem zapomenete a vrátíte se domů se štípanci. Tea Tree totiž nejen zklidňuje a chrání postiženou pokožku, snižuje ale také svědění, a tak na ranky a otoky do chvíle zapomenete.

3. Účinný deodorant
Antibakteriální vlastnosti oleje Tea Tree mohou pomoci s nepříjemným zápachem, způsobeným pocením. Jak je známo, samotný pot cítit není, když se ale sekrety z potních žláz spojí s bakteriemi na kůži, vzniká středně silný až silný odér. Díky tomu, že je antibakteriální, je olej Tea Tree skvělou alternativou ke komerčním deodorantům.

4. Bojovník s akné, vyrážkami i ucpanými póry
Pupínky a akné nejen na obličeji, ale třeba také na zádech trápí většinou v průběhu dospívání. U někoho ale ucpané póry a hnisající vřídky přetrvávají i v dospělosti například vlivem stresu, nevhodné stravy a ženy s nimi bojují před menstruačním cyklem. Vřídky vznikají kvůli množení bakterií v ucpaných mazových žlázkách a pomoc může opět poskytnout olej Tea Tree.

5 . Ochrana proti plísním nohou i nehtů
Plíseň na nohou je poměrně častým kožním onemocněním, a když se rozšíří i na nehty, jde o velmi úpornou záležitost, které se člověk jen tak nezbaví. Hned několik vědeckých týmů dokázalo, že olej Tea Tree funguje na plísně na nohou velmi podobně jako antimykotika, dostupná v lékárnách4. Domácí medicína je přitom obdobná jako u ošetření poranění pokožky – stačí pár kapek australského oleje spolu s kokosovým olejem.

6. Úleva při kontaktní dermatitidě i lupénce
Všichni, kdo mají rádi doma uklizeno, a tak často berou do rukou hadr s všemožnými chemikáliemi, kontaktní dermatitidu důvěrně znají. Ekzém vzniká ve chvíli, kdy je kůže v častém kontaktu s dráždivou látkou či alergenem. To může na pokožce vyvolat zarudnutí, svědění a občas i bolest. Úlevu poskytne olej Tea Tree nejen na kontaktní dermatitidu, ale i v případě lupénky.

7. Ochrana proti lupům i vším
Lupy sice nejsou život ohrožující onemocnění, nepříjemné projevy ale mohou potrápit jak ve společnosti, tak i samotného postiženého v případě, kdy se bílé vločky promění ve stroupky a boláčky. Mnoho studií ohledně vlivu oleje Tea Tree na lupy zatím nebylo realizováno, jedna5 z roku 2004, která vznikla v rámci nemocnice Royal Prince Albert v Sydney, ale ukázala, že šampony s přidáním oleje z australského čajovníku zlepšují stav o 40 %. Účastníci výzkumu dále prozradili, že díky těmto přípravkům se výrazně snížila svědivost, mastnota pokožky hlavy, a hlavně množství lupů. Olej Tea Tree funguje také v boji proti vším.

8. Král prevence i domácnosti
Zdá se vám seznam onemocnění, kde olej Tea Tree pomáhá, už dostatečně dlouhý? Trumfů v rukávu má ve skutečnosti ještě mnohem víc. Využijete ho totiž i v případě, že vás trápí tzv. atletická pata, genitální opar, afty či záněty dásní. Inhalace roztoku s přidáním tohoto oleje zlepšuje kašel i další infekce dýchacího ústrojí, pomáhá také s ušními infekcemi či pásovým oparem. A co taková prevence zápachu z úst, odstranění zubního plaku a předcházení kazům? Ano, i k tomu se olej z čajovníku australského hodí! Jednoduše smíchejte kapku oleje se sklenicí teplé vody a přírodní směs poté použijte stejně jako ústní vodu. Díky svým dezinfekčním vlastnostem je také skvělým pomocníkem v domácnosti, kdy dokáže povrchy zbavit bakterií a virů. Vodu s pár kapkami Tea Tree můžete použít i jako dezinfekční rozprašovač na ruce. A když vodou s pár kapkami oleje omyjete čerstvé ovoce a zeleninu, zpomalíte tím proces plesnivění.

Olej Tea Tree v produktech značky Australian Bodycare
Jak už název napovídá, značka Australian Bodycare pochází od protinožců, a proto je zcela přirozené, že hlavní slovo v jejích produktech má australský národní poklad, tedy olej Tea Tree. V její nabídce najdete čistící gely, pleťové vody i hydratační přípravky, které díky antibakteriálním účinkům oleje Tea Tree pomáhají s prevencí pupínků a akné. Trápí vás plíseň na nohou? Čisticí tělový gel a tělový krém od značky Australian Bodycare umí pokožku zklidnit, působí chladivě a zabraňují odlupování kůže a svědění. Přípravky jsou ale skvělé i jako prevence, abyste se tímto plísňovým onemocněním nenakazili. V nabídce Australian Bodycare je také šampon, kondicionér a maska na vlasy, které umějí zatočit s lupy. Pokožku hlavy, napadenou kvasinkovou infekcí Pitorosporum Ovale, nejen zklidní a zamezí svědění, přípravky ale hlavně pokožku hlavy neutralizují, a tím zabrání další tvorbě lupů. Tělové mléko Australian Bodycare pokožku chladí po delším pobytu na slunci a urychluje také její hojení. V nabídce jsou i intimní gely, které pomáhají s prevencí kvasinkových onemocnění, či vlasová kosmetika, jenž je díky oleji Tea Tree ideální k předcházení vší.

Stovky let tajený zázrak
Účinky čajovníku australského (Melaleuca Alternifolia) jsou domorodým obyvatelům Austrálie známy už stovky let. Bundjalungové si ale jeho tajemství uchovávali dlouho jen pro sebe. Oblasti ve východní Austrálii, kde stromy nejčastěji v močálech kolem jezer rostly, nazývali Léčivé země. Olej používali k léčbě poranění i spálenin, odvar z lístků léčil hlavně nachlazení i další dýchací onemocnění. V 18. století odvar z čajovníku australského objevil mořeplavec James Cook, který si ho doslova zamiloval a vozil ho na své objevné mise. K bílým Australanům a následně i do zbytku světa se začal dostávat až ve 20. letech minulého století. V té době si ho za svůj vzala tamní vláda a výzkumu oleje Tea Tree se začala intenzivně zabývat. Dnes je k dispozici zhruba 700 studií, které vyzdvihují jeho účinky, a každý rok přibude asi padesát až šedesát nových výzkumů.

Australský národní poklad jménem olej Tea Tree
Pravý olej Tea Tree je pouze ten, který pochází z listů čajovníku australského (Melaleuca Alternifolia). Jeho pěstování je velmi náročné, a i když se o něj pokoušeli zemědělci na mnoha částech země, stromům se daří jen v několika málo oblastech v Novém Jižním Walesu v Austrálii – jde tedy o podobně luxusní zboží, jako je francouzské šampaňské či jihoafrický čaj Rooibos. Olej Tea Tree se vyrábí za pomoci destilace párou z listů, jež se poprvé sklízejí při stáří stromů osmnáct měsíců a výšce 1,8 metru. Další sklizeň může proběhnout nejdříve za rok až dva. Olej je pak téměř zázračný díky správné kombinaci 150 účinných látek, z nichž jsou nejdůležitější cineol a terpineol. Díky cineolu, který se při vdechování éterických olejů vstřebává nosem a plícemi, je olej Tea Tree tak účinný v boji proti onemocnění dýchací soustavy i úst. Ještě důležitější je ale terpineol, který má antibakteriální účinky. Kvalitativní normy oleje z čajovníku australského hlídá přímo tamní vláda. Podle ní musí mít olej Tea Tree minimálně 30 % terpineolu a maximálně 15 % cineolu. Pravý olej Tea Tree má ale většinou víc než 40 % terpineolu. Jen ten nejkvalitnější olej Tea Tree najdete v kosmetice Australian Bodycare, a pokud si některé přípravky chcete připravit doma, stejná značka nabízí také stoprocentně čistý olej čajovníku australského.

Zdroje:

  1. FLORES, Fernanda C., Julia A. DE LIMA, Cássia R. DA SILVA, et al. Hydrogels Containing Nanocapsules and Nanoemulsions of Tea Tree Oil Provide Antiedematogenic Effect and Improved Skin Wound Healing.Journal of Nanoscience and Nanotechnology [online]. 2015, 15(1), 800-809 [cit. 2021-6-15]. ISSN 15334880. Dostupné z: doi:10.1166/jnn.2015.9176
  2. KLAUCK, V., R. PAZINATO, L. M. STEFANI, et al. Insecticidal and repellent effects of tea tree and andiroba oils on flies associated with livestock. Medical and Veterinary Entomology [online]. 2014, 28(S1), 33-39 [cit. 2021-6-15]. ISSN 0269283X. Dostupné z: doi:10.1111/mve.12078
  3. ADAMS, Temitope F., Chatchawal WONGCHAI, Anchalee CHAIDEE a Wolfgang PFEIFFER. “Singing in the Tube”—audiovisual assay of plant oil repellent activity against mosquitoes (Culex pipiens). Parasitology Research [online]. 2016, 115(1), 225-239 [cit. 2021-6-15]. ISSN 0932-0113. Dostupné z: doi:10.1007/s00436-015-4739-x
  4. SYED, T. A., Z. A. QURESHI, S. M. ALI, S AHMAD a S. A. AHMAD. Treatment of toenail onychomycosis with 2% butenafine and 5% Melaleuca alternifolia (tea tree) oil in cream. Tropical Medicine and International Health [online]. 1999, 4(4), 284-287 [cit. 2021-6-15]. ISSN 1360-2276. Dostupné z: doi:10.1046/j.1365-3156.1999.00396.x
  5. SATCHELL, Andrew C., Anne SAURAJEN, Craig BELL a Ross StC. BARNETSON. Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. 2002, 47(6), 852-855 [cit. 2021-6-15]. ISSN 01909622. Dostupné z: doi:10.1067/mjd.2002.122734

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *