Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZábava

Bábinka slaví! Paní Kateřině bude 50 let

Služebně nejmladší z loutek oblíbené rodiny Divadla Spejbla a Hurvínka, paní Kateřina Hovorková, oslaví letos v září kulatiny. Již padesát let tvoří tato dáma ženský protějšek panu Spejblovi a pečuje o svou svěřenkyni Máničku. Jelikož je zároveň i výbornou učitelkou přírodopisu, dočkala se letos o rok odloženého čestného ocenění pro nejlepšího učitele – Zlatý Ámos. Na letošní rok připadá také 25. výročí úmrtí druhého interpreta Spejbla a Hurvínka – Miloše Kirschnera.

Při té příležitosti vydává vydavatelství Supraphon 3CD komplet pod názvem „Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera – To nejlepší“ s jeho nejpovedenějšími, nejoblíbenějšími, ale i raritními nahrávkami a jedním unikátním archivním objevem. Historicky první letní scéna Divadla Spejbla a Hurvínka v zahradě Hotelu International v pražských Dejvicích se u diváků setkala s velkým zájmem. Nenechte si ujít jedinečnou možnost setkat se s oblíbenými loutkami pod širým nebem. Program pro malé i velké je tu připraven až do 5. září.

BÁBINKA OSLAVÍ PADESÁTKU
Už půl století baví dětské i dospělé diváky Divadla Spejbla a Hurvínka postava bábinky, celým jménem paní Kateřina Hovorková. Narodila se 12. září 1971 při představení v Pardubicích ve hře Vladimíra Straky a Miloše Kirschnera „Past na Hurvínka“. Před domácí pražské publikum pak předstoupila o pět dní později – 17. září 1971. „Autorem jejího výtvarného návrhu je Zdeněk Juřena, který je zároveň tvůrcem současné podoby Máničky. Také jeho zásluhou k sobě obě loutky tak dobře pasují. Mimochodem – paní Kateřina, ač je Máničkou láskyplně nazývána bábinkou, je její pěstounkou,“vysvětluje Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Postavě paní Kateřiny nechybí srdečnost, s níž pečuje o svou svěřenkyni Máničku, ani typická potřeba poučovat nejen obě děti, ale i pana Spejbla. Je to právě chemie fungující mezi těmito dvěma postavami, která zajistila paní Kateřině pevné místo po boku pana Spejbla. Zůstává ale pouze na fantazii diváků domýšlet si, jak to mezi nimi doopravdy je. „Paní Kateřina není zdaleka jedinou postavou, která se coby ženský protějšek vedle pana Spejbla představila. Jmenujme třeba paní Frňoulovou, paní Drbálkovou a nakonec paní Švitorkovou. Všechny dámy zdobila jistá náklonnost k panu Spejblovi a také značná hovornost. Přesto si své místo po boku Spejbla a Hurvínka nevybojovaly. To dokázala jedině Kateřina,“ doplňuje Denisa Kirschnerová.

Postava paní Kateřina je také jediná z hlavních postav (Žeryk se nepočítá), která během své existence neprošla žádnou výraznější změnou. Pouze zcela na počátku svého působení v divadle se její vzhled „ladil“. Zpočátku byla bábinka podle výtvarného návrhu Zdeňka Juřeny spíše poněkud mondénní dámou s velkými brýlemi a v kalhotovém kostýmu. Později se ale proměnila v potrhlou staromódní dámu, což lépe odpovídalo zamýšlenému typu a s ostatními postavami lépe ladilo.

ZLATÝ ÁMOS PRO BÁBINKU
Diváci milují bábinku pro její ráznost, potrhlost i učitelský přístup, který leckomu připomene jeho vlastní studentská léta. Jelikož ve hrách Divadla Spejbla a Hurvínka vystupuje paní Kateřina právě coby penzionovaná učitelka přírodopisu, dočkala se v roce svých 50. narozenin o rok odloženého čestného ocenění pro nejlepšího učitele – Zlatý Ámos.

TO NEJLEPŠÍ ZE SPEJBLA A HURVÍNKA NA 3CD
Nejen skalní fanoušci oblíbené dvojice Spejbla a Hurvínka jistě ocení novinku, kterou 10. září uvede vydavatelství Supraphon. Komplet 3 CD nazvaný „Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera – To nejlepší“ vychází u příležitosti letošního 25. výročí úmrtí druhého interpreta Spejbla a Hurvínka – Miloše Kirschnera. Obsahuje jeho nejpovedenější a nejoblíbenější nahrávky, ale i několik rarit a jeden unikátní archivní objev. Potěší srdce jak malých dětí, tak i dospělých posluchačů, kteří jistě rádi zavzpomínají na vtipné hlášky nezbedného Hurvínka nebo na životní moudra pana Spejbla. Komplet se stane milou pozorností pro všechny mladé duchem, možná i jako dárek pod vánočním stromečkem.

LETNÍ SCÉNA FRČÍ
Představení, která letos historicky poprvé uvádí Divadlo Spejbla a Hurvínka pod širým nebem na své letní scéně v zahradě Hotelu International v pražských Dejvicích, si získala srdce diváků a je o ně nebývalý zájem. Unikátní atmosféra jednotlivých her pro malé i velké diváky provedených v prostředí zelené zahrady je jedinečným zážitkem, který si fanoušci divadla nechtějí nechat ujít. Spejbl a Hurvínek se představili v šesti z celkových osmi titulů a úspěšně proběhlo několik desítek repríz pro všechny věkové kategorie. Do konce letní scény zbývá už jen necelý měsíc a zájemci by s nákupem vstupenek určitě neměli váhat. Na letní scéně bude Divadlo Spejbla a Hurvínka hrát až do 5. září.

Na svou domovskou scénu se pak oblíbené loutky vrátí 2. října, kdy se představí ve hře pro děti „Hurvínkův popletený víkend“. V říjnu chystá divadlo i dva výjezdy mimo svou pražskou scénu – 3. října uvede v Kladně od 15 hodin hru „Past na Hurvínka“ a 24. října od 14 hodin v Písku „Pohádky pro Hurvínka“.

Zdroj a foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *