Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

MódaSport

Hledáte perfektní běžecké brýle? Vsaďte na správný tvar, lehkou konstrukci i dostatečnou ochranu před sluncem!

Říká se, že k běhu není potřeba téměř nic. Stačí jen vhodná obuv. Opak je však pravdou. Každý správný běžec ví, že kromě ní potřebuje také další praktické vybavení jako funkční oblečení nebo běžecké brýle. Právě ty vám pomohou nejen zlepšit ostrost vidění a ochránit zrak před prachem či nepříjemnými muškami, ale zároveň také nakopnou váš běžecký výkon na maximum. V čem jsou oproti klasickým brýlím tak výjimečné?

Běhání je v Česku nesmírně populární. Podle posledního průzkumu se ke krátkým či delším trasám pravidelně odhodlává téměř polovina obyvatel. Cíl zlepšit si kondici, odreagovat se a spálit přebytečné kalorie patří k nejčastějším důvodům, které nás motivují k výběhům do přírody. Zatímco si je však většina Čechů vědoma benefitů běžeckých bot, vhodnými brýlemi už se tolik nezabývají. A přitom právě ty dokážou posunout zážitek z pohybu na další úroveň! Nejenže zlepšují vidění, ale ještě chrání oči před ostrým sluncem, větrem, hmyzem nebo nepříjemně stékajícím potem. V čem se skrývají jejich hlavní výhody?

Zlepší viditelnost za každého počasí
Běháte na ostrém slunci, v podvečerním soumraku nebo za deštivého rána? V tom případě pro vás budou sportovní brýle nepostradatelným společníkem. Jsou totiž vybaveny speciálními čočkami s menším zkreslením a vyšší ostrostí. Disponují také povrchovými úpravami, umožňující lepší podání barev a rozlišování objektů. Vybírat můžete rovněž mezi různě tónovanými skly. Ty umožňují vnímat barvy v přirozené podobě, snižují intenzitu světla a brání oslnění. Vidění s nimi je přesnější, ostřejší i jasnější a cíl tím pádem dosažitelnější. Skvělou volbou je například profesionálními cyklisty dlouhodobě oblíbená značka Rudy Project, jež se stala jejich nepostradatelnou výbavou během letošní Tour de France. Olympionici taktéž často volí sportovní brýle Oakley, což na nedávných hrách v Tokiu dokázal například český golfista Ondřej Lieser. Značné popularitě se ale nejen tyto značky těší i mezi amatérskými sportovci.

Odolají nárazům a chrání zrak před slunečním zářením
Sportovní brýle by měly v prvé řadě oči dostatečně chránit. Především při pohybu na přímém slunci jsme totiž nadměrně vystaveni nebezpečnému UVA a UVB záření, jež je obzvlášť škodlivé pro náš zrak. Sluneční záření může způsobit zánět spojivek či poškození rohovky, sítnice i oční čočky. „Speciální běžecké brýle umí nadměrné sluneční paprsky odrážet. Proto jsou spolehlivým pomocníkem při prevenci očních onemocnění. Zároveň jsou ale navrženy tak, aby byly odolnější i před nepříjemnými pády či nárazy. Vaše oči tak zůstanou v bezpečí za jakýchkoliv okolností,” radí Petr Novotný, produktový ředitel FOKUS optik.

Neomezují v pohybu
Pokud si vybíráte běžecké brýle, myslete na to, aby vám perfektně sedly, neomezovaly vás v pohybu ani netlačily. Kvalitní obroučky se vyrábí z lehkých a odolných materiálů, které jsou přilnavé a při nošení velmi pohodlné. Obroučky jsou širší a obvykle i větší, takže zůstávají na místě a nesklouzávají z nosu ani při silnějších otřesech. Zároveň by měly být vybaveny čočkami se speciální hydrofobní úpravou. Díky této vlastnosti se vám skla nezamlží ani v případě zrychleného dechu nebo nadměrného pocení. Některé modely mají na stranicích navíc gumové části, bránící sklouznutí brýlí z obličeje.

Mají všestranné využití
Vyrážíte na dovolenou na kolech, běháte v zimě na lyžích nebo provozujete další aktivity, kde by vám tento doplněk umožnil ničím nerušený sportovní zážitek? V tom případě se vám budou hodit brýle s vyměnitelnými skly, které využijete při jakékoliv příležitosti. Některé modely jsou doplněny o tzv. „click system”, který umožňuje rychlou výměnu skel. Ať už tedy budete běhat v pravé poledne nebo za mlhavého rána, brýle se přizpůsobí aktuálním světelným podmínkám a zaručí jasné vidění v kteroukoliv denní dobu.

Nejste si jisti výběrem? Nechte si poradit!
Běžecké brýle najdete v každé větší prodejně sportovních potřeb. Jejich nabídka bývá mnohdy ale příliš široká a nepřehledná. Pokud stojíte o opravu kvalitní a na míru šité brýle, navštivte očního specialistu, který vám může změřit zrak a navrhnout ideální model s ohledem na typ sportu, světelné podmínky i osobní preference. Obrátit se můžete například na síť očních optik FOKUS, která má na území České republiky 86 prodejen ve více než 45 městech.

Foto: archiv Hannah, Oakley

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *