Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Připravte zahradu k zimnímu spánku 

Zahrádkářská sezona se pomalu chýlí ke konci a většina náročných prací je už naštěstí za námi. Těšíme se z poslední úrody a sumírujeme, s čím jsme tento rok byli spokojení a co je potřeba do budoucna zlepšit. Nesmíme však zapomenout na přípravu zahrady na další sezonu a vrátit ji všechno, čím nás v průběhu léta obdařila. Přinášíme proto pár tipů, jak na to!

Všechno půjčené vrátíme
Mnoho zahrádkářů si láme hlavu nad tím, jak se zbavit zahradního odpadu, který se v průběhu léta nashromáždil. Málokdo ví, že zahrada dokáže všechen rostlinný odpad zužitkovat a že v konečném důsledku vůbec nejde o odpad. Posekanou trávu můžete rozdat chovatelům drobných zvířat, pokud takové v okolí nemáte anebo ji smíchejte s hnědým odpadem (suché listí, kusy větví, třísky…) a zkompostujte. Trávu můžete usušit a příští rok ji využít na mulčování v zahradě, zabráníte tak prorůstání nežádoucího plevele. Dalším skvělým využitím posečené trávy, i když raději trochu povadlé anebo mírně vysušené je její vrstvení u kořenů stromů. Celý kmen můžete obsypat trávou, zabráníte tak přebytečnému odpařování vody a zároveň zabezpečíte kořenům přísun živin. Všechny rostlinné zbytky můžete navrstvit do kompostu střídavě s větvemi, třískami a suchými listy a přibližně za 10 měsíců se budete moci těšit z vyživeného humusu, připraveného na sázení nových plodin.

Jak se postarat o samotný trávník?
Na to, abychom i příští rok dokázali zužitkovat všechnu nadbytečnou trávu, musíme trávník dobře zazimovat a připravit na nejtěžší období v roce – zimu. Prvořadé je trávník dobře vertikutovat, čímž odstraníme plsť, která brání pronikání živin do půdy. Právě kvůli travní plsti se nám na jaře naskytne nelichotivý pohled na suchá místa a trávu bez života. Jelikož zbytky posečené trávy a plsť vytvoří nepropustnou vrstvu, jsou vhodným prostředím pro vznikl plísňových a houbových onemocnění trávníku. Ideálním obdobím pro vertikutaci trávníku je konec září až začátek října. Skvělým pomocníkem může být vertikutátor Cub Cadet XC1 B35 se systémem 2v1, díky kterému levou zadní zvládnete vertikutaci i provzdušnění trávníku. I když je vertikutace velmi důležitá, trávníku musíte dopřát i dostatečnou výživu, např. v podobě podzimního trávníkového hnojiva LK-MU 400 WOLF-Garten, které můžete aplikovat právě v září a říjnu. Obsahuje totiž draslík, který trávník ochrání před promrznutím a napadením zmiňovanými plísněmi a houbovými onemocněními.

Nezapomínáme ani na užitkovou část zahrady
Když už jste se postarali o největší pýchu vašeho pozemku, nelze opomenout péči o tu část zahrady, která přináší úrodu. V první řadě je důležité posbírat všechny odumřelé či chorobami napadené rostliny a kořeny. Půdu prokypřete a aplikujte podzimní hnojivo anebo kompost. Důležité je nemíchat spodní vrstvu a vrchní vrstvu půdy, ale živiny do ní zapracovat hráběmi anebo vidlemi. Na závěr půdu překryjte mulčem anebo zasaďte ozimy, které zabrání narušení půdy a jejímu znehodnocení. Jako mulč můžete použít slámu, třísky anebo suché listí. Půda se vám v příští sezoně odvděčí ještě větší úrodou.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *