Slavnostně do 95. sezony SOČRu!

V pátek 1. října zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu svou další koncertní sezonu. V čele s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem uvede Dvořákovu předehru Othello, Čajkovského Koncert b moll s rezidenční umělkyní sezony Gabrielou Montero a Stravinského Svěcení jara. Program nabízí v přímém přenosu také stanice ČRo Vltava, ze záznamu pak ČRo D-dur.

Příběh benátského mouřenína Othella, tragický příběh chorobně žárlivého muže ve službách dóžete má u Dvořáka širší kontext. Je součástí volné trilogie symfonických skladeb vydaných pod zastřešujícím podtitulem Příroda, život a láska. Othello, u něhož Dvořák uvažoval i o názvech Tragická ouvertura nebo Eroica, zde ztělesňuje dvojsečnou sílu vášnivé lásky.

Čajkovského Koncert b moll je jednou z nejpopulárnějších hudebních skladeb všech dob. Vznikl v polovině 70. let 19. století a jeho vznik inspiroval pianista Nikolaj Rubinštejn. Pro nás bude tato slavná kompozice příležitostí k setkání s brilantní venezuelskou klavíristkou (a také skladatelkou) Gabrielou Montero, která si díky výjimečnému hudebnímu nadání, vizionářské interpretaci a jedinečné schopnosti improvizace vysloužila chválu kritiků, oddané příznivce v publiku i cenná uznání. Vedle uměleckých kvalit je pozoruhodný také její společenský kredit. Gabriela Montero je přesvědčenou zastánkyní lidských práv a její hlas rezonuje i za zdmi koncertních síní. Amnesty International ji v roce 2015 jmenovala honorární konzulkou a nadace Human Rights Foundation jí udělila uznání za vynikající práci v oblasti lidských práv. Gabriela dvakrát vystoupila s projevem a hudebním představením na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. V roce 2012 získala Rockefellerovu cenu za příspěvek k umění a v roce 2008 vystupovala jako speciální host na inauguraci prezidenta Baracka Obamy.

Finále večera bude patřit další strhující kompozici, Stravinského hudbě k baletu Svěcení jara, který – jak známo – vyvolal při premiéře v květnu 1913 v Théâtre des Champs-Élysées největší hudební skandál všech dob. Balet je fantazií na pohanské slovanské rituály. Jeho hudba šokovala publikum barbarskou disonantností, výrazovým napětím a dosud nepoznaným druhem živelné emocionálnosti – tedy kvalitami a charakteristikami naprosto moderními, zároveň nadčasovými. Vždyť posluchače fascinují i po sto letech.

PROGRAM:
Antonín Dvořák (1841–1904)
Othello. Koncertní předehra, op. 93Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893)
Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll, op. 23

Igor Stravinskij (1882–1971)
Svěcení jara. Obrazy z pohanského Ruska

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Alexander Liebreich – dirigent

Gabriela Montero – klavír

RUDOLFINUM, PÁTEK 1. ŘÍJNA 2021 / 19.30 HODIN

Přímým přenosem ČRo Vltava Vás provede Jitka Novotná

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.