V Brně sestrojili molekulu empatie. Nafukovadlo má na putovní výstavě Slovenskem bojovat proti nesnášenlivosti

Křehká a zranitelná, ale současně pevně odkazující na rovnost všech lidí. Taková je monumentální vzdušná instalace Afloat, nafukovací model lidské molekuly podle projektu autorů z Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislavě. Putovní dílo, které má lidem připomínat důležitost empatie, ušila podle jejich návrhu brněnská firma, která stojí například za nafukovacími modely Marsu, Země a Měsíce.

Model Afloat vzniknul jako součást mezinárodního projektu EMIA – Empatia v umení, který reaguje na výzkum postojů studentů vysokých škol. Ten ukázal na určitou míru netolerance i nenávistných projevů proti znevýhodňovaným skupinám, jako jsou cizinci, utečenci, etnické menšiny, ale i sociálně slabší lidé. Cílem projektu je proto vzdělávat studenty vysokých i středních škol v oblasti společenských, kulturních i etických otázek, a to nenásilnou a netradiční formou, a současně vše propojit s architektonickou a designérskou praxí, což jsou obory, jichž je empatie nedílnou součástí.

Studenti Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislavě tak pracovali právě s pojmem empatie a jejich cílem bylo vytvořit putovní umělecké dílo. Díky Grantové podpoře EHP se jim podařilo navrhnout i zrealizovat létající model lidské molekuly. „Se studenty napříč ročníky jsme pracovali na konceptu, jak pojmout pojem empatie a jak ho pomocí instalace přenést do reálného světa. Rozhodli jsme se pro koncept Afloat studentky Moniky Moravčíkové. Její návrh molekuly, která se přirozeně vyskytuje v každém lidském těle, připomíná rovnost každého člověka a také fakt, že lidská identita není volbou, ale přirozeným stavem,“ říká jedna z autorek díla Paulína Ebringerová. Dalšími autory jsou Bohuš Kubinský a zmíněná Monika Moravčíková.

Nafukovací empatie z polyesteru a kilometru nití
Pro zdůraznění křehkosti hodnot jako rovnoprávnost, rovnocennost a lidská důvěra se autoři rozhodli pracovat s lehkými materiály a celou instalaci pojali jako nafukovací model, pod kterým mohou lidé procházet. Jelikož šlo o experiment a první zkušenost fakulty s instalací tohoto typu, předcházela hledání firmy, která model ušije a zkonstruuje, dlouhá rešerše. Nakonec se autoři vypravili až od Brna za společností Kubíček Visionair, která stojí například za nafukovacími modely planet nebo pohyblivými modely zvířat pro projekt Cirkusy bez zvířat. „Výhodou nafukovadel je rychlá a snadná instalace i deinstalace a navíc jednoduchý převoz. Vyfouknutý model při přepravě nezabere mnoho prostoru, což je pro putovní výstavu praktické. Lehkost celého modelu navíc umožňuje různé možnosti natočení a umístění v prostoru,“ říká Petra Hájková ze společnosti Kubíček Visionair.

Model molekuly tvoří polyester a na jeho ušití padlo téměř 150 m2 látky a 1 200 metrů nití. „Tři švadlenky na něm pracovaly přes padesát hodin. Tomu ještě předcházely práce střihačů a konstruktéra. Místa, kde se jednotlivé částice molekuly napojují na sebe, jsou vyztužené tak, aby se daly sešroubovat dohromady,“ popisuje Hájková.

Instalaci si již diváci mohli prohlédnout například na nádvoří Staré radnice v Bratislavě, nyní je umístěna na železniční stanici v Košicích. „Když vidíme usměvavé tváře lidí, kteří se s objektem fotí, je to dobrý pocit. Myslím si, že monumentální instalace vzbuzuje v divákovi jisté reakce už svou velikostí. Navíc jsme se zaměřili na kontrastní umístění instalace v historických částech Slovenska, jako je právě bratislavská radnice nebo historický zámek v Banskej Štvanici. Tyto kontrasty jsou záměrné – naší úlohou není jen vytvořit z konceptu dílo, ale také ho správně prezentovat veřejnosti. To se podle mě podařilo,“ dodává Ebringerová.

Foto: Jaroslav Novák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.