Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Odborníci v Česku volají po zavedení Nutri-Score

Nově zřízená Pro Nutri-Score platforma se dnes představila české veřejnosti. Toto neformální sdružení podporuje zavedení zjednodušeného zdravotně-výživového označování na přední straně obalů potravin a nápojů na základě systému Nutri-Score. Platformu zatím tvoří 13 institucí včetně České obezitologické společnosti ČLS JEP, Lékařské fakulty Ostravské univerzity, velkých potravinářských firem a obchodníků. Podporují ji rovněž další přední tuzemští lékaři a odborníci na výživu. Česko tak i v této oblasti následuje trend dalších zemí Evropské unie.

  • Nesprávné stravovací návyky se podílejí na vzniku mnoha závažných zdravotních problémů; potřebu změnit svůj jídelníček si uvědomuje stále více Čechů
  • Nově ustavenou Pro Nutri-Score platformu podporují odborníci z řad lékařů, univerzitních pedagogů a nutričních terapeutů, ale i výrobců a prodejců potravin
  • Systém Nutri-Score usnadňuje orientaci mezi potravinami s ohledem na jejich složení a výživové hodnoty; doporučuje ho i Světová zdravotnická organizace a Ministerstvo zdravotnictví ČR

Členy a podporovatele platformy spojuje přesvědčení, že využití Nutri-Score může pozitivně přispět k lepší a rychlejší orientaci při nákupu a porovnávání potravin z hlediska jejich nutriční hodnoty. Zájem spotřebitelů o složení potravin a větší informovanost o výživové kvalitě by pak mohly napomoci ke zlepšení zdravotního stavu konzumentů. „Zažíváme doslova epidemii obezity. Za posledních 20 let se podíl obézních mezi dospělými v Česku zvýšil na skoro 30 % dospělé populace. Právě změna jídelníčku spolu s pohybem představují možnost, jak efektivně předcházet nejen obezitě, ale i kardiovaskulárním onemocněním, rakovině a dalším zdravotním neduhům,“ upozorňuje primář MUDr. Petr Sucharda, CSc., z České obezitologické společnosti ČLS JEP a 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Česká obezitologická společnost se rozhodla podpořit zavedení systému Nutri-Score i v naší zemi, protože toto označování potravin bere v úvahu rovněž celkovou energii stravy a bude tak lidi motivovat měnit svůj jídelníček a lépe se orientovat při výběru potravin s ohledem na jejich složení a výživové hodnoty,“ doplnil P. Sucharda.

Myšlenku Nutri-Score veřejně podpořilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR, stejně jako jednotliví obchodníci. „Obchodní řetězce investují ročně stovky milionů korun do projektů podporujících zdraví jejich zákazníků. Jde o úpravy složení výrobků privátních značek, snižování objemu pesticidů u dodavatelů zeleniny a ovoce, zvyšování objemu bioproduktů, omezování plýtvání potravinami či snižování objemu odpadů. To, že si zákazník možné zdravotní problémy způsobené nevhodným stravováním uvědomuje, nestačí. Potřebuje motivaci ke změně a jednoduchou orientaci v nutričním značení výrobků. Nutri-Score je přehledný, na první pohled pochopitelný systém. Jsme připraveni ho podporovat finančně i marketingově a produkty takto označené nejen zařazovat do prodeje, ale i aktivně zákazníkům vysvětlovat, jak využít nutriční značení ke zlepšení svého jídelníčku. Velkou výhodou Nutri-Score je jeho jednoduchost a srozumitelnost a nevidím k němu alternativu,“ vysvětluje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR.

O Nutri-Score projevují zájem i čeští spotřebitelé. Aktuální průzkum, který letos na přelomu července a srpna provedla Česká zemědělská univerzita spolu s agenturou Median, dokládá, že více než tři čtvrtiny tuzemských spotřebitelů považují Nutri-Score za srozumitelné a dobře viditelné značení, podle něhož by se řídili při nákupu potravin. „Zavedení jednoho zjednodušeného označování nutričního složení potravin v rámci celé EU by podle našeho průzkumu uvítalo 77 % respondentů,“ říká prof. Ing. Lenka Kouřimská, Ph.D., z Katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky České zemědělské univerzity v Praze.

Nové webové stránky platformy www.nutriscorecesko.cz začínají nyní sloužit k edukaci široké veřejnosti i informování odborníků a zájemců o toto téma. Právě vzdělávání a férová sdělení týkající se různých aspektů tohoto označování, včetně uvádění některých zavádějících nepřesností na pravou míru, bude jedním z pilířů aktivit nově ustavené platformy.

To, že Nutri-Score má širší využití, dokládá projekt „Máme to na talíři a není nám to jedno“, který toto nutriční schéma aplikuje při tvorbě receptů pro školní stravování. „Nutri-Score se nám velmi osvědčilo. Je to relativně jednoduchý a ucelený systém, který umožňuje velmi dobře měnit stravu k lepšímu, například nahrazením jedné suroviny tou nutričně cennější,“ konstatuje Mgr. Alexandra Košťálová z Českého gastronomického institutu a Státního zdravotního ústavu.  

Systém Nutri-Score v současnosti oficiálně podporuje většina členských států EU. Je pravděpodobné, že se toto označování postupně rozšíří v celé EU. V současnosti se používá v Německu, Nizozemsku, ve Francii, v Belgii, Lucembursku, ve Španělsku, Švýcarsku, v Portugalsku a dalších státech. Nutri-Score doporučuje i Světová zdravotnická organizace a Evropská organizace spotřebitelů.

Také v Česku se již spotřebitelé mohou v regálech obchodů setkat se stále rostoucím počtem potravin označených Nutri-Score. „Tento systém je podle nás nejlepší dostupný průsečík přehlednosti a srozumitelnosti pro spotřebitele spolu s kvalitou systému výživových parametrů, podle nichž se vypočítává. Skoro všechny novinky, které uvádíme na trh, jsou již Nutri-Score označeny. Do konce letošního roku budeme mít takto označenou celou třetinu našeho mléčného a rostlinného sortimentu a zbytek bude rychle následovat. Chceme totiž být maximálně transparentní,“ vysvětluje Petr Kopáček, Public Affairs Manager ve společnosti Danone.

„Nutri-Score umožňuje rychlé a jednoduché porovnání nutričního složení potravin a nápojů a tím pomáhá spotřebitelům v jejich konzumaci vyváženě, zdravě a chutně. Postupně ho zavádíme napříč výrobkovými kategoriemi a budou jím označeny i naše lokální výrobky včetně cukrovinek,“ říká Vratislav Janda, ředitel pro korporátní záležitosti Nestlé Česko a Slovensko.

Zdroj a foto: https://www.nutriscorecesko.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *