Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Umíte správně inhalovat? Každý druhý pacient dělá chyby!

Respirační onemocnění, jako například astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), patří k těm nejrozšířenějším. I přes jejich častý výskyt se více než polovina pacientů dopouští chyb při inhalaci nebo léčbu vůbec nedodržuje, nejzávažnější případy pak končí náročnou hospitalizací. Jak správně inhalovat, pacienty naučí odborně proškolení lékárníci v lékárnách BENU.

Dýchací potíže postihují osoby napříč všemi věkovými skupinami. Krátkodobě se s nimi potká skoro každý při běžných sezónních onemocněních horních a dolních cest dýchacích a léčba je většinou intenzivní a krátkodobá. Problém nastává ve chvíli, když se obtíže dlouhodobě nelepší a pacient trvale trpí dušností, či záchvaty kašle. Nejčastější příčinou těchto chronických potíží jsou Chronická obstrukční plicní nemoc a Astma.

Léčba je účinná, pacienti ale málo spolupracují, a proto náklady rostou
Podle některých studií dochází při pravidelném a dlouhodobém užívání inhalačních kortikoidů ke snížení akutních záchvatů až o 40 %. Přesto stále asi polovina pacientů dlouhodobou léčbu nedodržuje. Přitom bez adekvátní léčby se stav nemocného bude nadále zhoršovat a náklady spojené s náročnější léčbou pacienta rostou. Těžké astmatické stavy pak vyžadují nákladnou léčbu v nemocnici, na jednotkách intenzivní péče a je u nich nutno použít kombinované léčby farmaky.

Jaké jsou nejčastější chyby?
Některé z chyb při inhalaci se dopouští více než 50 % pacientů. Přestože se inhalační technika může lišit v rámci jednotlivých inhalačních systémů, existuje 5 obecných chyb, které jsou společné pro všechny typy inhalátoru:

  1. Nevydechnutí před nádechem
  2. Nezadržení dechu po doporučenou dobu
  3. Vydechování do inhalátoru
  4. Neobemknutí inhalátoru rty
  5. Příliš krátké vdechnutí nebo stisk inhalátoru až na konci vdechu

Umíte správně inhalovat? Přijďte se poradit do lékárny
Inhalace léčiva je důležitou součástí léčby astmatu, CHOPN a dalších onemocnění dýchacího ústrojí. Aby byla inhalace co nejúčinnější, je nutné dodržovat správnou inhalační techniku a při používání inhalátorů se vyvarovat chyb. Mgr. Jana Čejchanová, zástupce odborných projektů BENU lékáren proto vyzývá: „Kromě standardního poradenství probíhajícího při vyzvednutí léků a inhalátorů poskytujeme i speciální konzultace pro astmatické pacienty a ty, kteří se léčí s CHOPN. Pokud si tedy nejste jistí, zda vy, vaše děti, nebo blízcí senioři používají inhalátor správně, odborníci v BENU lékárnách vás upozorní na nejčastější chyby a poradí, kdy se nadechovat a vydechovat při inhalaci či jak inhalátor připravit na použití.“

Kromě správné inhalační techniky je důležitá také pravidelnost: „Zkuste si vybudovat návyky spojené s každodenní inhalací léčivého přípravku. Zamyslete se nad tím, co děláte každý den – kde byste do svého programu mohli zahrnout pravidelnou inhalaci? Chtěli bychom vás v tom podpořit a motivovat vás, protože nám na zdraví vašich plic záleží,“ dodává Mgr. Jana Čejchanová.

Poznáte příznaky astmatu?
Astma se většinou projevuje pocitem tlaku na hrudi, obtížným výdechem, kašlem v noci nebo nad ránem a epizodami pískotu při výdechu. „Popsané obtíže se mohou náhle objevovat v záchvatech a také náhle mizet samovolně nebo vlivem léčby, pokud astma není správně léčeno, přetrvávají dlouhodobě. Všechny příznaky se nemusí objevovat současně, někdy dominuje pouze jediný,“ upozorňuje Jana Čejchanová.

Jak chránit plíce
I vy můžete pozitivně ovlivnit průběh onemocnění a zvýšit kvalitu svého života, stačí se držet pár základních rad:

  • Vyhýbejte se kouření a cigaretovému kouři
  • Pravidelně se hýbejte
  • Naslouchejte svému tělu a včas si všímejte příznaků

Zdroj a foto: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *