V galerii DOX se vystavovaly a dražily kněžky

Spoluautorka projektu Jsem žena, Lilia Khousnoutdinova, tentokrát představila třetí díl s názvem Jsem žena, jsem kněžka, který poukazuje na duchovně a nábožensky působící ženy z naší historie.

V roli ambasadorek projektu se na fotografiích od vyhlášené módní fotografky Ivy Morwen představily např.  zpěvačka Bára Basiková jako Johanka z Arku, herečka Kateřina Winterová jako bylinkářka Božena Kamenická, herečka Kristýna Leichtová jako porodní asistentka Hester Jonas, herečka Jitka Čvančarová jako svatá Marta, zpěvačka Lucie Vondráčková jako vládkyně Boudicca, ředitelka soutěže krásy a modelka Taťána Makarenko jako básnířka a kurtizána Veronica Franco a mnoho dalších.

„Snažily jsme se pro naše ambasadorky vybrat takové postavy, které s nimi a jejich životem nějakým způsobem souzní. Například Kristýna Leichtová se netajila svým domácím porodem a proto se k ní postava porodní asistentky skvěle hodí. Bára Basiková je zase známá svoji postavou Johanky z Arku z muzikálu, a proto to byla jasná volba“ vysvětluje pozadí projektu Lilia Khousnoutdinova.

 Součástí večera byla i charitativní dražba, které se ujal charismatický a nestárnoucí Marek Vašut. Jako vždy dražil s noblesou a vtipem a dokázal vyburcovat přítomné až k částce 112 tis. Kč, za kterou si pan neznámý, který dražil anonymně přes svoji asistentku, odnesl černobílou fotografii s Liliou Khousnoutdinovou, která představovala ženu mnoha profesí Alexandru David-Néel. Ostatní fotografie se dražily formou obálkové metody a celková částka 155.333,- Kč bude rozdělena mezi Nadační fond Propolis 33, Debra a Slunce pro všechny.

Za nadaci Debra byla přítomna Jitka Čvančarová, která si této spolupráce moc váží. „Jakmile mě Lilia oslovila na tento projekt s tím, že bude zapojena i nadace Debra, neváhala jsem. Kdykoliv mohu této nadaci pomoct ať už finanční částkou nebo medializací, tak to moc ráda udělám. S Debrou jsem více než 15 let a je to součást mého života. Projekt je krásný,  z postav, které chtěla Lilia tímto oživit, jsem nadšená.“ prozradila Jitka Čvančarová

 „O postavě, kterou jsem ztvárnila si myslím, že máme hodně společného. Byla to velice silná žena, dokonce se sama obhajovala u inkvizičního soudu a uspěla, což bylo nevídané a tato žena si zaslouží velký obdiv a já bych chtěla být také takto vnímaná. Focení mám velice ráda, takže jsem si to celé užila,“ řekla ředitelka Miss Czech Republic Taťána Makarenko o své postavě.

V rámci projektu vznikla také spolupráce s velice nadanou výtvarnicí Andreou Vytlačilovou, která vytvořila speciální edici ručně malovaných hedvábných šátků jako merch právě pro projekt Jsem žena.

„Šátky vznikaly mezi Prahou a Londýnem a byla to napínavá spolupráce, ale věřím, že se moc povedla. Nechala jsem se inspirovat nejrůznějšími cykly a symboly,“ svěřila nám autorka Andrea Vytlačilová, kterou Forbes ohodnil v žebříčku 30 Under 30.

Foto: archiv akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.