Cena Magnesia je již podvanácté připravena pro mladé filmaře

Finálovou pětici krátkých filmů začínajících filmařů dnes představila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) společně s nominacemi na ceny Český lev. Filmy budou soutěžit v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film, na kterou je vázána i finanční odměna 100 tisíc korun od společnosti Mattoni 1873 na další tvorbu pro vítěze.

Nestatutární Cena Magnesia je udílena již podvanácté značkou minerálních vod Magnesia ve spolupráci se Státním fondem kinematografie. Nejlepší z pětice mladých filmařů bude oznámen 5. března na slavnostním večeru Českých lvů v Rudolfinu.

Pravidla pro přihlášení
Studenti uměleckých škol do soutěže hlásí své snímky se stopáží do 40 minut. Porota ve složení Pavel Horáček (Anifilm), Daniel Vadocký (Negativ), Lenka Tyrpáková a Martin Horyna (oba MFF Karlovy Vary) z nich do užšího výběru vybrala 20 krátkých filmů, které získají podporu v podobě propagace na evropské úrovni.

Finálová pětice
O sošku v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2021 a finanční odměnu ve výši 100 000 Kč se uchází finálová pětice zvolena porotou složenou z představitelů ČFTA a zástupce Mattoni 1873.

Tvorba letošní finálové pětice odráží kvalitní tvorbu studentů českých filmových škol. Tento ročník představí 3 hrané filmy – Dřevo na příští zimu Karla Šindeláře, Ještě nespíš? Davida Payneho a Postup práce Luna Sevnika. Pětici doplňují 2 animované snímky – Milý tati v režii Diany Cam Van Nguyen a Rudé boty Anny Podskalské.

Cena Magnesia a Mattoni 1873
„Jsme hrdí, že již podvanácté Magnesia ve spolupráci s ČFTA a Státním fondem kinematografie – Czech Film Center oceňuje mladé filmové tvůrce v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film v rámci Českého lva. Úspěchy vítězů z minulých let potvrzují, že cena má smysl. Zviditelní nastupující talenty, finančně podpoří další tvorbu a zpropaguje jejich práci. Podpora mladých talentů je pro Magnesii srdeční záležitost“, uvedl Martin Karas, Senior Brand Manager Magnesia.

Úspěchy vítězů
Kvalitu výběru vítězů potvrzují sami ocenění, kteří se svou tvorbou uspěli i v zahraničí a dále se filmu úspěšně věnují. Například Daria Kaščeeva, vítězka Ceny Magnesia za rok 2019 za animovaný film Dcera, který byl inovativně snímaný jako klasický hraný film. Dcera byla nominována na Oscara a vyhrála 60 filmových festivalů po celém světě, včetně prestižního festivalu nezávislých filmů Sundance. To z filmu dělá nejúspěšnější krátkometrážní film v dějinách české kinematografie.

Adam Martinec, držitel Ceny Magnesia z minulého roku s filmem Anatomie českého odpoledne, který vyhrál i poprvé vyhlášenou kategorii „krátký film“ na cenách Český lev 2020, točí v současné době svůj první celovečerní film. Anatomie zabodovala i na filmových festivalech, kritika oceňovala především schopnost nenásilně popsat charaktery postav a přirozeně skloubit profesionální herce a neherce.

Finálová pětice filmů nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film (dle abecedy)
Dřevo na příští zimu
Karel Šindelář, Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku
Anotace:
Dáša přerušila léčbu smrtelného nádoru a odjela na rodinnou chatu, aby mohla strávit poslední dny v klidu a blízko přírodě. Starší bratr David ovšem nabývá pocitu, že pokud má Dáša brzy zemřít, musí před smrtí zažít pořádnou kopu extatických zážitků – a on je na zážitky přeborník. O jeho dokonalý plán plný skoků s padákem, polárních září a zorbingových koulí však není tak veliký zájem, jak očekával, a zatímco se David urputně snaží, Dáša by si se svým duchem nepřítomným bratrem mnohem raději upekla obyčejný buřt u obyčejného ohně. David objevuje, jak málo svou sestru vlastně zná. A že to nakonec není Dáša, kdo se potřebuje vyrovnat s blízkou smrtí.

Ještě nespíš?                       
David Payne, FAMU
Anotace:
Šimon (46) už několik let trpí nespavostí. Za iluzí o zabezpečeném, spokojeném životě ho jeho monotónní práce neuspokojuje, manželka jím pohrdá, syn ho nebere vážně a Šimon už dávno ztratil veškerou naději na změnu. Vše se změní, když na počítači svého syna objeví šestnáctiletou youtuberku, díky jejímž ASMR videím konečně dokáže klidně spát – brzy však zjistí, že je mu dívka mnohem blíž, než si myslel. Iluze se začíná rozpadat…

Milý tati (animovaný)
Diana Cam Van Nguyen, FAMU
Anotace:
Filmový dopis složený z obrazů minulosti, kterým se dcera snaží obnovit vztah se svým otcem. Nejbližším člověkem, který zpřetrhal rodinná pouta kvůli strachu z budoucnosti a kulturním tradicím. Animované koláže představují režisérčinu osobní zpověď, vlákno jejích vzpomínek na tátu, který odešel za jinou rodinou. Film je zároveň vyjádřením naděje, že nikdy není pozdě obnovit vztah s blízkými a snažit se pochopit jejich životní rozhodnutí.

Postup práce
Lun Sevnik, FAMU
Anotace:
Šestnáctiletá Anna se během školní praxe stará o staršího fyzicky postiženého Michaela, který ji verbálně uráží.  Když její práci přeruší návštěva kamarádky, netuší, že se odpoledne protáhne v noc, během které, postavena do koutu, začne ubližovat i ona sama…

Rudé boty (animovaný)
Anna Podskalská, FAMU
Anotace:
Vesnická tancovačka začíná, sukně se točí a nohy dupou v rytmu tance. Jen pro Rózu si nikdo nepřišel. Náhle se ale objeví neznámý cizinec, vyzve Rózu k tanci a dá jí pár rudých bot. Róza se díky nim divoce a vášnivě roztančí a stane se středem pozornosti. Jenže záhy zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí…

Zdroj a foto: www.magnesia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.