Testování na školách končí. Podle ředitelů jde o předčasný krok

Z rozhodnutí vlády končí pravidelné preventivní testování ve školách a firmách 18. února. Protože na školách testování probíhá jednou týdně vždy v pondělí, naposledy se budou čeští žáci podrobovat hromadnému testování 14. února. Co si o konci testů myslí ředitelé škol?

Navzdory tomu, že na některých školách počty pozitivních testů rostou, žáci všech českých škol před sebou mají poslední hromadné testování. „Počty pozitivních žáků při pondělních testováních v naší škole rozhodně neklesají. Naopak mírně stoupá počet žáků, kteří nám oznamují pozitivní výsledek z PCR testu, na který šli individuálně. Velkou komplikaci pro chod školy představuje stoupající počet pozitivních pedagogických i nepedagogických zaměstnanců. Po Vánocích počet pozitivních, ať již žáků, nebo pedagogů naší školy, znatelně stoupl. Když porovnávám letošní leden s loňským prosincem, měli jsme v lednu přibližně dvojnásobný počet pozitivních žáků, u zaměstnanců ještě více,“ uvedl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Podle některých ředitelů je ukončení testování na všech školách unáhleným krokem, postrádají individuální přístup. „Nejsem epidemiolog, nicméně dle mého laického názoru to má smysl v okresech, kde epidemie klesá. Myslím, že je v podstatě od začátku pandemie chybou, že se většina opatření zavádí plošně. V regionech, kde počty pozitivních testů klesají, je zrušení testování logickým krokem, ale v místech, kde jsou počty nakažených stále vysoké, mi přijde rušení testování předčasné,“ uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky na pražském Proseku. S ním souhlasí i ředitel Střední odborné školy Jarov: „Pokud budu situaci posuzovat podle naší školy, měl být konec testování ještě odsunut,“ řekl.

Administrativní zátěž, která je s testováním spojená, zvládá nyní většina škol už dobře. „Většina žáků i rodičů s testováním souhlasí, nemáme nikoho, kdo by testování ve škole vysloveně odmítal. Když v minulém roce začínalo testování ve školách, byly okolo toho trochu organizační problémy, ale nyní již máme my i žáci vše zaběhnuté. Testování nám nijak zásadně nekomplikuje chod školy, všichni to zvládají bez větších problémů, i proto se domnívám, že se mohlo s ukončením testování ve školách ještě počkat,“ uzavřel Miloslav Janeček.

Zdroj: www.skolajarov.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *