Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

❤ Valentýn

Svátek zamilovaných jsme si nezamilovali

Svátek všech zamilovaných, který celý svět oslavuje 14. února na den sv. Valentýna, si nás moc nezískal. Jak vyplývá z ankety Československé obchodní banky, tak 70 procent respondentů tento „importovaný“ svátek neslaví, a to i přesto, že i v tuzemsku touto dobou výkladní skříně obchodů zaplaví růžová a symboly lásky. To však ale neznamená, že by Češi nemilovali!

Daleko větší tradici u nás má 1.máj a s ním spojený zvyk políbit svoji milou či milého pod rozkvetlou třešní, nebo alespoň nějakým kvetoucím stromem. Je přitom zvláštní, že historie obou svátečních dnů sahá až do antického Říma, z čehož vyplývá, že Čechy tak trochu ignorovaný sv. Valentýn není žádná „americká“ novota.

Anketa uspořádaná ČSOB ukázala, že Den sv. Valentýna slaví pouze zhruba třetina respondentů. Jedná se převážně o mladší páry, ale v mnoha rodinách ho aspoň symbolicky oslaví i dlouholetí partneři po mnoha letech manželství, jak potvrdila i jedna z respondentek: „Jsme s manželem už 20 let a vždy si dáme nějakou drobnost např. bonboniéru. To že se máme rádi, si říkáme neustále, to je pro mě ten největší dárek.“ Jinou respondentku zase k oslavám Valentýna přivedla její vnučka – děti ve školním věku totiž Valentýna slaví poměrně často: „Mám devítiletou vnučku, ta se na Valentýna moc těší. Už jsme nakoupily bonboniéry ve tvaru srdíčka, o víkendu budeme dělat přáníčka.“

Je zajímavé se podívat, jak konkrétně se celosvětově obchodně veleúspěšný den Čechů dotýká, respektive nedotýká. Podle průzkumu ČSOB patří mezi nejčastější valentýnské dárky tematické sladkosti, jako jsou bonboniéry ve tvaru srdce, které kupuje 19 % respondentů. Mezi nejoblíbenější dárky pak dále patří květiny, nebo třeba adrenalinový výlet, wellness pobyt, kniha, společná fotografie nebo kvalitní víno.

Vzhledem k současné pandemické době se 17 % z těch, co Valentýna slaví, rozhodlo pro večeři v pohodlí domova. Slavit doma při svíčkách, se skvělým vínem a sledováním Netflixu se zdá být novou tradicí. Ven za kulturou, např. do kina, chodí v den zamilovaných pouhá 4 % respondentů.

Ať slavíme večeří nebo máme pro drahou polovičku připravený dárek, v letošním se valentýnské oslavy prodraží. „Růst inflace a dopady koronaviru můžeme registrovat i v cenách řezaných květin, které ženy potěší nejvíce. Před pandemií byl totiž pugét levnější i o 20 a více procent,“ potvrzuje Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

A jak jste na tom vy? Plánujete Valentýnskou oslavu a jaké dárky u vás vedou?

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *