Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Jaro na Opičích ostrovech

Mládě gibona stříbrného, guerézy pláštíkové či lemura kata – všechna tato mláďata už láká jarní počasí k dovádění ve venkovních expozicích v dolní části areálu pražské zoo.

„Nejlépe mohou návštěvníci mláďata gibona a guerézy pozorovat kolem půl jedenácté dopoledne a kolem třetí hodiny odpoledne, kdy tito primáti dostávají potravu v podobě nejrůznější zeleniny, větví k okusu a sušenek pro listožravce. Tu již obě mláďata zkouší i ochutnávat,“ zve na nejnovější přírůstky v expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Čtyřměsíční mládě gibona stříbrného se již osamostatňuje a často opouští náruč své matky Alang Alang. Pod dohledem této zkušené šestnáctileté samice se pohybuje po výběhu, který s ním sdílí i jeho otec, taktéž šestnáctiletý samec Flip, a jeho starší tříletá sestra Abu-abu. Právě nejmladší člen skupiny je historicky čtvrtým mládětem gibona stříbrného v České republice.

„Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy, přirozeně se vyskytuje pouze na indonéském ostrově Jáva. Odhaduje se, že v přírodě se vyskytuje necelých 2000 dospělých jedinců tohoto vzácného primáta. V Evropě jej chová pouze devět zoo v celkovém počtu 57 jedinců,“ vysvětluje význam mláděte kurátor primátů Jan Mengr.

Mládě guerézy pláštíkové nyní prochází barevnou proměnou, která je pro tento druh typická ve třech měsících. Na snímku s mládětem jeho starší sestra Magali a v popředí mladý samec Kito.

Dalším přitažlivým obyvatelem Opičích ostrovů je tříměsíční mládě guerézy pláštíkové, které právě prochází zajímavou barevnou proměnou. Dospělo totiž do věku, kdy pomalu ztrácí sněhobílou srst, s kterou se malé guerézy rodí.

„Mládě začíná získávat černobílé zbarvení, které je charakteristické pro dospělé jedince. Plně vyvinutý plášť delších chlupů na plecích a hřbetě by pak mělo mít v jednom roce,“ vysvětluje Mengr.

Do péče o mládě se již zapojují i jeho starší sourozenci – téměř tříletá samička Magali a dva dvouletí samečci Koulička a Kito. Spolu s matkou mláděte, devatenáctiletou samicí Lucií, tedy pražská skupina gueréz pláštíkových čítá pět členů.

Posledním přírůstkem v dolní části areálu je mládě lemura kata narozené na Ostrově lemurů teprve týdnem. Zatím se pevně drží na břiše své matky, zkušené téměř osmileté samice Anky, která se o něj vzorně stará a kojí jej. Ostrov tak nyní obývá dvanáct lemurů kata spolu s párem lemurů běločelých.

Zdroj a foto: Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *