Jak ušetřit při plánování dovolené

Dovolená se kvapem blíží, ale zatím jste nezačali ani plánovat? Nenechávejte letní radovánky na poslední chvíli a předcházejte tím nejen nemilým překvapením, ale i zbytečnému utrácení většího množství financí. Co konkrétně udělat pro to, abyste ušetřili při plánování dovolené, a nakonec i na dovolené samotné?

Lety? Ideálně v týdnu
Mezi cestovateli panuje několik nepsaných pravidel a jedna z nich je, že létat se vyplatí v týdnu. O víkendu jsou letenky dražší stejně jako jízdenky na vlak. A tak využijte vyhledávač letenek a s jeho pomocí najděte ideální letecký spoj, který odpovídá vašim požadavkům a představám. 

Lety v týdnu (zejména tedy v úterý, středu, případně také v sobotu) jsou levné na jakékoli bázi – ať už se jedná o přímé nebo přestupné lety. Někdy se vyplatí aerolinky sledovat také na sítích, nezřídka se stává, že nabízí zajímavou slevu nebo last-minute akci spočívající v levnějších letenkách na konkrétní spoj.

Když ubytování, tak dlouhodobé
I když v současné době fungují portály se sdíleným ubytováním, pokud chcete na dovolené ušetřit, naplánujte si spíše dovolenou, při které budete ubytování na jednom místě déle. Takzvané „dlouhodobé ubytování” je vždy příznivější. Obvykle jde cena dolů s třetí a další nocí. 

Při výběru ubytování, stejně jako při výběru adekvátních míst, která navštívíte a která budou součástí vašeho itineráře, pomůže cestovní kancelář. I ta je možností, jak při plánování dovolené ušetřit, tedy výhradně čas. Cestovní kanceláře mají většinou favority mezi hotely, kde své klienty ubytuje. Mnohdy s nimi mají i skvělé vztahy, což se významně promítne v sumě, která se za ubytování zaplatí.

Cestovní pojištění vždy dopředu
Jednou z nezbytností, kterou musíte mít zřízenou předtím, než vůbec nasednete do letadla, je cestovní pojištění. Spoléhat se na štěstí se rozhodně nevyplácí, a to v žádné zemi, nejen ve Spojených státech, o nichž se ví, že je zde lékařská péče nejdražší na světě. 

Cestovní pojištění dokáže předejít vysokým úhradám lékařského ošetření, pokryje mnohé operativní zákroky a díky němu lze ušetřit desítky až stovky tisíc korun. 

Slevové kupony jako nejlepší přítel
Ať už plánujete výlety nebo jste teprve ve fázi hledání odpovídajících letenek, využívejte slevové kupony, které vám sníží původní pořizovací cenu i několikanásobně (někdy i o 10 až 20 %). Slevové kódy se hledají na internetu, existuje řada portálů kupony shlukujících. V e-shopu se zadávají až v poslední fázi nákupu čili cenu sníží až těsně před dokončením objednávky.

V souvislosti se slevovými kódy je třeba zmínit také různé akce v muzeích nebo podobných institucích. Existují dny, kdy jsou vstupy zdarma. Ve Francii jsou takovými dny například státní svátky, v Británii jsou zase státní muzea zdarma po celý rok (až na pár vyjímek).

Karty pro turisty pro levnější cestování
Řada destinací nabízí i takzvané „karty pro turisty”, které mají za úkol snížit veškeré náklady spojené s výletováním. Mluvíme o nezbytnosti pro ty, kteří svou dovolenou plánují strávit v turistickém duchu čili poznáváním památek, horských túr a podobně. 

Karty pro turisty jsou v mnoha ohledech výhodné. Slibují nejen slevu na vstupném, ale i bezplatné vstupy na některé atrakce. Samozřejmostí jsou i levnější jízdenky.

Hledejte restaurace mimo centrum
Plánujete svou dovolenou i s místy, kde se nasnídáte, naobědváte nebo navečeříte? Buď si nechte poradit od místních, nebo hledejte vyzdvihované restaurace mimo centrum města. Není tajemstvím, že právě v rušném centru jsou kavárny i podobné podniky příliš drahé. Spoléhá se na lenost turistů nebo na jejich touhu utrácet. Jestliže mezi ně nepatříte, skvěle a za daleko lepší ceny se vždy najíte mimo centrum města. Třeba jen o ulici dál.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.