Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Máme nové štěně, jak o něj pečovat?

Zabavit děti o prázdninách je někdy pěkný oříšek, proto se někteří rodiče nechají umluvit k pořízení chlupatého kamaráda, aby se děti nenudily. Nejčastěji děti touží po štěňátku, péče o něj je ale podobně náročná, jako o malé dítě. Takže v prvních dnech, kdy bude pejsek v novém domově, to nebude jen zábava, ale i starost. A při tom je určitě potřeba počítat s asistencí dospělého.

Když si tu chlupatou kouli přivezete domů, asi se veškerá pozornost členů rodiny soustředí jen na ni. Denní dávka roztomilosti se dostane na maximum. Štěně v prvním roce života hodně spí a teprve si zvyká na nový domov, přesto máte pocit, že je ho všude plno. A to zabere ještě velmi málo místa. Ke spokojenosti mu ale zatím stačí pohodlný pelíšek, možná nějaká hračka a plné bříško.

Čím krmit?
Co ale sypat do misky takového psího prcka? Zkušený chovatel by měl předat spolu se štěnětem novému majiteli krmivo na další 2 – 3 týdny, aby štěňátku usnadnil přechod do nových podmínek. Pejskům chutnají třeba granule Brit Care Mini Grain Free Puppy. Při zvykání si na nový domov ale není vhodné změnit i typ stravy. Pro zvíře je stresující už přesun ze známého zázemí od původní smečky. Jeho trávicí trakt v té chvíli ohrožuje změna vody, vzduchu i prostředí. Hlavní oporou je tedy pro něj známá strava. Výměna střevní mikroflóry, ke které dochází se změnou podmínek, pak není tak agresivní. Nový majitel by měl v ideálním případě dostat i komplexní informace o tom, kdy pejska krmit a jak co nejjednodušeji navázat na jeho režim.

Připravte se na dočasné nechutenství
Na změnu domova může štěně reagovat i tak, že ztratí chuť k jídlu. Kompletní granulované krmivo je pro něj dostatečným zdrojem všech důležitých živin. Můžete do něj přidávat i nějakou bílkovinu. „Bílkoviny jsou důležité primárně u psů velkých plemen, a to jako podpora pro výstavbu kostí, šlach, chrupavek, potažmo tedy prevence artrotických změn. Není třeba se obávat této podpory až do dvou let věku,” zdůrazňuje MVDr. Jan Šíma, který ve své ordinaci často vídá nevhodně stravované psy. Vhodná výživa je totiž u štěňat základním pilířem zdraví pro celý jeho psí život.

Jak se vychovává štěně
Pejsek se musí nejprve naučit, že vykonávání tělesných potřeb patří na travičku, a ne na koberec. Takže je důležité pravidelné venčení. Když chlupáč povyroste, přijde na řadu učení dalších povelů. „Procházet výcvikem neznamená jít jednou týdně na cvičák. Jde o kontinuální práci nejen na cvičišti, ale i doma, na procházce, v běžném životě. Protože ten nejúčinnější výcvik je formou hry s odměnou,” upozorňují Monika Panznerová a Pavla Gregorová, dlouholeté chovatelky s mnoha výstavními i soutěžními zkušenostmi, které obě pracují pro značku Brit. Když budete mít kapsy plné psích pamlsků, máte úspěch při výcviku téměř zaručen. Pro štěňata jsou k tomuto účelu speciálně vyvinuté dobrůtky Brit Training Snack Puppies a jsou pro ně vhodné i další odměny určené pro nedospělé psy, třeba pamlsky Let´s Bite!

Spánek je alfou a omegou
Štěně je vlastně takové psí miminko, a tak podobně jako lidské mládě potřebuje hodně spát. Není dobré pejska nutit do aktivity ve chvílích, když chce spát. A s dlouhými procházkami taky raději počkejte. Pokud má pes ale sklony k hyperaktivitě, je důležité ho zklidnit.

Více se dozvíte na perfektnipanicek.cz, foto: Brit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *