Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiSport

Trampolína – opojná zábava vyžadující velkou opatrnost

Odrazit se od pružné podložky a nechat se vynést do vzduchu – trampolína je skvělá zábava přinášející pocity radosti, až euforie. Proto ji děti tak milují! Aby ale bylo skákání na trampolíně bezpečné, vyžaduje velkou opatrnost a dodržování všech bezpečnostních pravidel.

Skákání na trampolíně zbožňují děti každého věku – let vzduchem je přece tak opojný! Přesto právě tahle zábava patří z dětských her k těm nejrizikovějším. Zlámané nosy z trampolíny jsou prý na dětských chirurgiích velmi frekventovaným úrazem. Bohužel i otřesy mozku, polámané končetiny (hlavně zápěstí a předloktí), pohmožděniny, spáleniny a podvrknutí. Není divu, že záchranáři téhle skákací zábavě moc nefandí… Podle odborníků a lektorů, kteří s dětmi pracují při pohybové výchově, je proto nejdůležitější malé skokany zavčas naučit dodržovat při skákání na trampolíně důležitá bezpečnostní pravidla.

Znáte zásady bezpečného pohybu na trampolíně?
„Děti, které si jdou zaskákat na trampolíně, musejí dobře znát, a především důsledně dodržovat některá zásadní pravidla. Opatrnosti je třeba zvláště u mladších dětí, které ještě nemají zcela vyvinutou koordinaci pohybů a motoriku. Především platí zásada číslo 1 – vždy za sebou zavřít ochrannou síť, aby nehrozilo, že někdo z trampolíny vypadne. Další zásada zní – nikdy se neleze pod trampolínu. Ani když tam spadne míč – ten se musí vytáhnout třeba dlouhým klackem nebo smetákem. Pokud by totiž v tu chvíli, kdy je někdo pod trampolínou, začal jiný na trampolíně skákat, mohlo by to mít fatální následky,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí, a připomíná: „Disciplína je ovšem i na nás – rodičích! Často je vidět na hřištích na trampolíně hrozen deseti dětí. A cedule s doporučeným množstvím maximálně dvou dětí je sedícími rodiči na lavičce naprosto ignorována…“

S tím souhlasí i Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym a doplňuje: „Je vždy lepší, když je na trampolíně méně dětí – ideálně dvě a stejného věku. To bych zdůraznila. Určitě ohlídejte, aby nedošlo k situaci, kdy batole leží na trampolíně a okolo něj skáčou starší kamarádi – to je pak skoro jisté, že to nedopadne dobře,“ říká zkušená lektorka a zároveň maminka tří dětí.

Bonbon, ale i zip můžou být „časovanou bombou“!
„I když to všem sportovcům může připadat samozřejmé, je až překvapující, kolik rodičů nechá děti vstoupit na trampolínu s „časovanou bombou“. Rodiče musí dohlédnout, aby dítě nešlo na trampolínu s bonbonem či žvýkačkou v ústech, či snad s dlouhými ozdobnými řetízky s velkými přívěsky na krku, a samozřejmě chybou je i mikina uvázaná kolem pasu s masivním zipem. Jsou to drobnosti, ale dokážou nadělat nečekaně velkou paseku,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a připomíná, že opatrnosti je třeba i při nošení brýlí – slunečních i dioptrických. „Pokud děti nosí dioptrické brýle dlouhodobě, jsou s nimi zvyklé sportovat a nijak jim nepřekážejí. To už musí být velká souhra náhod, aby brýle letěly do vzduchu… Přesto, pokud je to možné, vhodnější je brýle před divočejším skákáním odložit. Předejdete tak nejen riziku úrazu, ale i jejich poškození.“

A Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym má pro rodiče ještě jeden důležitý vzkaz. „Děti vždy nechte „po akci“ slézt z trampolíny po schůdkách či žebříčku. Nenechávejte je skákat z trampolíny rovnou dolů na zem – po skákání na měkkém povrchu totiž mají v nohách jiný cit a dopad na tvrdou zem by je mohl zaskočit nepřipravené na takový náraz a vést také k úrazu.“

Umět padat je výhoda!
Dětem velmi prospívá, když se už záhy naučí, jak správně padat, když se „otrkají“ při cvičení a hrách v tělocvičně nebo na hřišti pod odborným vedením vyškolených lektorů. Nejdůležitější je prevence – pohybová průprava odmalička, návyk na pohyb a sport, díky kterému jsou děti obratnější, šikovnější a získávají lepší koordinaci pohybů.

„Doporučuji nechat děti skákat z překážek úměrně jejich věku a dovednostem a hlídat od počátku správný způsob doskoku a obtížnost postupně navyšovat. Malé děti je vhodné aktivně učit používání rukou při pádu vpřed, aby nedopadaly přímo na obličej. Například během in line kurzů, které vždy od jara pořádáme, učíme děti padat dopředu na kolena a při pádu brzdit dopad rukama – pád dopředu je totiž o mnoho bezpečnější než pád vzad, který nejen dítě (ale i dospělý) jen velmi těžko koordinuje. Rodičům bych pak určitě doporučila začít u dětí s pravidelným sportováním už v raném věku a pod dohledem zkušených lektorů, aby se pro ně stal pohyb samozřejmou součástí života,“ dodává na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Monkey´s Gym jsou profesionální dětské tělocvičny určené dětem od 6 měsíců do 7 let. Koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší, na kterém je odborníky speciálně zpracovaná metodika zdejšího cvičení postavená, zahrnuje vše, co si děti musí v prvních letech svého života v oblasti sportu osvojit. A pro úspěch výuky je taková metodika úplným základem. Děti nadchne zábavné barevné prostředí i hravá forma výuky, při níž odborně vzdělaní lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji dětí a jejich individuálním potřebám. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v OC Galerie Harfa, OC Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách.Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobik a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče.

Zdroj: www.monkeysgym.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *