Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Pes a horko! Jak zabránit přehřátí?

Léto, slunce, koupaliště a letní radovánky miluje snad každý z nás. Co ale váš pejsek? V parných dnech mu hrozí přehřátí, což by vašeho čtyřnohého kamaráda mohlo pořádně potrápit, v krajních případech až ohrozit na životě. Chlupáči snášejí vedro daleko hůř než lidé, a proto je třeba na ně v letních dnech dávat pozor. Svým zodpovědným chováním jim ale můžete pomoct. Přinášíme vám několik tipů, které vašemu pejskovi usnadní pobyt v horku a pomohou předejít přehřátí.

V prvé řadě nesmíte zapomínat, že pes nemá stejný organismus jako my lidé. Pokud je nám horko, naše tělo se začne potit a tím dochází k ochlazování. Psům tyto schopnosti chybí, potní žlázy má náš čtyřnohý parťák pouze na tlapkách, a tak musí větrat vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. Pokud teplota vzduchu přesáhne 25° C, ochlazování dýcháním už přestává být účinné. Čím víc se teplota vzduchu přibližuje teplotě psího těla (je vyšší než lidská, kolem 38‒39° C), tím prudčeji stoupá nebezpečí přehřátí. Pokud má pes hustou srst, zvyšuje se jeho tělesná teplota v létě jen velmi zvolna, a proto je jasné, že psi s řídkou srstí nebo zcela bez ní potřebují být před horkem chráněni více než jejich huňatí příbuzní.

Dehydratace jako vážný stav
Že s pejskem není něco v pořádku, si nemusíme hned všimnout. Některé z příznaků dehydratace bývají zpočátku mírné a nenápadné. Pejsek je více unavený, apatický či nemá zájem o jídlo. I to může být první známka dehydrovaného psího organismu. Naopak někdy může být velmi nervózní a neklidně pochodovat, hledat vodu v misce či někde v přírodě.

V pokročilé fázi dehydratace nemá už sílu chodit a začínají se projevovat závažnější příznaky jako olizování čenichu, funění a zástava močení. V tom okamžiku už dochází k velkým ztrátám vody, která je nezbytná pro správné fungování organismu vašeho chlupáče.

Pokud se pes začne třást, zvracet a trpět vodnatým průjmem, je třeba jednat akutně, ihned ho hydratovat a současně urychleně kontaktovat veterináře.

Prevence jako základ
V horkých letních dnech je třeba dobře promyslet, jaké aktivity budeme s chlupáčem provádět. Omezení pohybu určitě není na škodu. Myslete na to, aby měl váš pejsek vždy přístup k vodě, ať už venku, doma či na zahradě. Pokud jdete na delší procházku a nejste si jisti, zda se po cestě nachází řeka, rybník či jiný přirozený zdroj vody, je dobré se připravit a vzít s sebou cestovní láhev, ze které se pejsek napije kdykoliv a kdekoliv. Doma či na zahradě by měl mít možnost lehnout si do stínu, na nějaké chladnější místo. Právě stín většinou postačí k tomu, aby se organismus nepřehřál. Další z možností, jak pejska zchladit, je koupání. K ochlazení stačí namočit břicho a slabiny, kde srst není tak hustá a voda se snadno dostane pejskovi ke kůži.

Přehřátý pes se chová jinak
V případě, kdy dojde k přehřátí psího organismu, se začnou roztahovat drobné cévy, které má pes na povrchu těla. A aby srdce vyrovnalo tlak v oběhu, zvýší tepovou frekvenci. Jinými slovy, psí tělo začne odvádět teplo z vnitřku těla na povrch. Druhou možností, jak si pejsci ochlazují organismus, je dýchání nozdrami i tlamou. Přehřátý pes začne zrychleně dýchat a nadměrně slintat. „Budete pozorovat únavu a apatii. Čenich může být suchý a horký, jazyk červený. V neposlední řadě může pes působit dezorientovaně a neklidně,“ vysvětluje produktová specialistka z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz Eva Fišerová.

Pokud se pes přece jen přehřeje, nikdy ho nesmíte celého polít vodou či hodit do bazénu. Nejdříve ho musíte dát do stínu a zajistit proudění vzduchu. Studené mokré ručníky psovi přikládejte pouze do třísel a pod tlapky a hned vyhledejte veterináře.

Vodní radovánky
Plavání je pro psy přirozenou aktivitou, avšak ne všichni vodu milují. Existují i pejsci, kteří se raději vyvenčí na příjezdovou cestu, než aby si namočili tlapky na mokré trávě. Plavání se může hodit obzvláště v letních měsících, kdy se pejsek příjemně ochladí a zároveň vyřádí. „Pejska se nesnažte naučit plavat co nejdříve. A zejména bázlivé psy není nutné ponoukat ke koupání v přírodě zbytečně brzy. V každém případě se zaměřte na pozvolný přístup do vody, aby se pes náhle nepropadl do hloubky,“ radí Eva Fišerová z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz. Vyhněte se i místům se silnějším proudem, které by mladý a začínající plavec nemusel zvládnout.

Nicméně jestli plánujete vyrazit se psem do hlubších nebo méně bezpečných vod, navlečte svého čtyřnožce do plovací vesty. Učiňte tak i v případě, kdy máte doma opravdu velmi zdatného plavce. Nikdy nevíte, co se může přihodit, a zbytečně riskovat nemá cenu. U velmi bázlivých pejsků je vesta vhodná i pro první vstup do vody.

Přehřátí hrozí i v chladné vodě
To, že je pes ve vodě, neznamená, že je permanentně ochlazovaný a tím pádem mimo riziko. „Pořád v té vodě plave, zahřívá svaly, zahřívá tělo… Kolaps hrozí stále! Tohle bohužel lidé podceňují a pak se diví, že pejsek zkolaboval při koupání, takže i tady platí pravidlo nebýt se psem moc dlouho ve vodě a nepřetěžovat ho aktivitou,“ dodává Fišerová.

Vysoké letní teploty mohou potrápit nejen vás, ale i vaše čtyřnohé parťáky. Ale pokud se budete řídit zmíněnými radami a při prázdninových aktivitách brát ohled i na chlupáče, určitě si léto společně skvěle užijete.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *