5 aktivit, při kterých byste klíšťata nečekali

Houbaření nebo procházka v lese. To jsou činnosti, u kterých s klíšťaty každý „tak nějak počítá“. Existuje ale řada dalších aktivit, při kterých se můžete nakazit nemocemi, jež přenáší, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že vás před nimi nezachrání nízký věk, dobrá imunita a ani repelent. Kdyby ano, nebyla by ČR zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropě. Přispívá k tomu i nejnižší proočkovanost (33 %).

Klíšťata nežijí jen v lesích a na loukách. Pokud do přírody příliš nechodíte, neznamená to, že jste před nimi zcela v bezpečí. S klíšťaty se můžete setkat při grilování, během práce na zahrádce i na procházce po městě. Žijí v trávě a v křoví, proto počítejte s tím, že jakýkoliv travnatý a listnatý porost i uprostřed zástavby je jejich domovem.

Častým omylem bývá i domněnka, že na někoho klíšťata zkrátka nejdou, a proto se není třeba zatěžovat ochranou před klíšťovou encefalitidou ani lymskou boreliózou. „Ono to vůbec nemusí být pravda, protože encefalitidu přenáší i malinké nymfy, což je vývojové stadium klíštěte. To, že jsme si nenašli dospělé klíště, ještě neznamená, že jsme na sobě třeba neměli během léta pár přisátých nymf, o nichž ani nevíme. Je jen štěstí, když to dopadne dobře,“ varuje MUDr. Dita Smíšková, lékařka z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka. Při jakých činnostech se tedy s klíšťaty nebo nymfami můžete setkat?

1. Grilování
Na klíšťata můžete narazit během grilování a opékání na ohništi. Zejména, když je kolem nějaký ten keřík a tráva. Klíšťata se totiž vyskytují v různých výškách, od země až do 1,5 m. Stačí dát gril blízko keřů, chvíli u něj postávat nebo si s opečenou dobrotou sednout do trávy a klíště si k vám už najde cestu. 

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění centrálního nervového systému. Na rozdíl od lymské boreliózy, která se léčí antibiotiky, zde neexistuje specifický lék, ale preventivní očkování. S přibývajícím věkem se komplikují projevy a mnohdy i trvalé následky tohoto virového onemocnění. Těmi jsou například časté bolesti hlavy, poruchy paměti a soustředění, zhoršení nebo ztrátu sluchu, ale i těžká, mnohdy trvalá ochrnutí končetin.K přenosu klíšťové encefalitidy z klíštěte na člověka dochází nejpozději do 2 hodin. K přenosu lymské boreliózy dochází přibližně až po 24 hodinách.

2. Zahradničení
I při péči o zahradu se na vás může přichytit klíště. Jednou z rad je proto udržovat pravidelně nízký trávník a posekanou trávu hned vyhodit. Určitě nedělejte kupky, a to ani shrabaného listí nebo větví. Drží se tu obvykle teplo a vlhko, což se klíšťatům líbí. Naopak přirozenou bariéru mohou vytvořit kamenné a štěrkové cestičky či mulčovací kůra.

3. Výlety do hor
Je to tak. Riziko nákazy se v posledních několika letech přesunulo i na hory. Nemusíte být vyloženě horalové, mnoho nadšenců využívá lanovky, aby si mohlo užít výhledy. Zatímco dříve se klíšťata vyskytovala do výšky 700–800 m n. m., nyní je jejich výskyt zaznamenaný až v 1500 m n. m. Dokazují to hlášené případy klíšťové encefalitidy z Rakouska nebo severu Itálie. Bezpečno není tedy v Alpách, ale ani u nás na Sněžce.

4. Procházka po městě
Čekali byste klíště ve městě? Nejvíce jich je přirozeně v městských parcích, kde jsou zpravidla keře, stromy, nízká i vyšší tráva. Nemusíte ale ani chodit do parku. Stačí se posadit na lavičku v blízkosti keříků a chvíli si číst nebo telefonovat. Rizikové může být i venčení pejska či oblíbené agility. Klíště tu můžete chytit oba.

5. Koupání a sjíždění řek
Klíšťatům se líbí i prostředí kolem vodních toků a vodních ploch, protože tu je vlhko, teplo a dost živých tvorů, na které se mohou přisát. Během času tráveného u řek, rybníků, lomů i biotopů se proto co hodinu zkontrolujte. Pokud je to možné, nesedejte si do volné trávy a pokaždé, když vylezete z vody, užijte repelent. Zpravidla nebývají voděodolné.

Česká republika je dlouhodobě první v Evropě v počtu případů klíšťové encefalitidy. V letech 2012 až 2016 u nás bylo zaznamenáno přes 2 500 případů klíšťové encefalitidy a mezi roky 2017 až 2021 dokonce více než 3 600. Nejen kvůli tomuto rostoucímu trendu je nově od 1. ledna 2022 očkování proti klíšťové encefalitidě pro lidi nad 50 let hrazeno ze zdravotního pojištění.  Ostatní mohou využít příspěvky pojišťoven z jejich preventivních programů.Rostoucí trend bohužel pokračuje i v letošním roce: za prvních 7 měsíců se už v ČR nakazilo klíšťovou encefalitidou 259 lidí. Loni to bylo 203.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *