Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZe života

Už jste slyšeli o Bitcoin Pizza Day?

Digitální peníze ovládly svět a nikdo je nemůže ignorovat. Pro podnikatele a investory na trhu je situace v oblasti digitálních měn ohromující. V každém případě, jak by vše mohlo začít?

Digitální peníze ovládly svět a nikdo je nemůže ignorovat. Pro podnikatele a investory na trhu je situace v oblasti digitálních měn ohromující. V každém případě, jak by vše mohlo začít? Každopádně, první kryptoměna stála více než dvě pizzy. Připadá vám to vtipné? Tak tohle byste měli vědět. 22 května 2010 vyměnil jeden krypto-miner na Floridě své bitcoiny za dvě pizzy. Tato výměna je pozoruhodná tím, že jako první použil Bitcoin pro obchodní transakci se skutečnou společností. V té době však Bitcoin ještě nebyl přijatelným způsobem platby.

První transakce s bitcoiny
Laszlo Hanyecz zaplatil v roce 2010 v pizzerii Papa John’s v sousedství 10 000 BTC za dvě velké pizzy. Jeho bitcoiny měly v té době hodnotu pouhých 40 dolarů. Hanyecz napsal na bitcoinové fórum a jednoduše vyměnil své Bitcoiny s těmi, kteří mu mohli tyto pizzy dodat, protože digitální měna ještě nebyla ve firemním světě přijatelná. Soudě podle současné hodnoty bitcoinu, která se pohybuje nad 46 tis, Pizzy Hanyecz lze prohlásit za vůbec nejdražší pizzy světa.

Pizza Day
Kryptoměnoví nadšenci oficiálně nazvali 22. květen dnem bitcoinové pizzy, když tento slavný nákup pizzy oznámil komercializaci digitálních peněz v reálném světě. Toto byl první případ, kdy byly bitcoiny použity k nákupu hmotného majetku který známe.

Značka pizzy Bitcoin
V návaznosti na mánii Bitcoinu a pizzy, která nevykazuje žádné známky brzkého odeznění, oznámil Anthony Pompliano, zakladatel společnosti Morgan Creek Digital, na Twitteru sedmidenní akci Bitcoin pizza, která se konala v květnu 2021. Spolupracoval s bezplatnými pizzeriemi v deseti městech po celých Spojených státech, ale paradoxně neumožnil bitcoin jako platbu. Veškerý výdělek z prodeje pizzy byl věnován do fondu Human Rights Foundation.

Vtipná fakta:
V okamžiku nákupu pizzy mělo 10 000 BTC hodnotu pouze 41 dolarů. Laszlo Hanyecz možná vyměnil své bitcoiny za 41 dolarů. Pokud jsou údaje správné, cena jednoho bitcoinu se v době nabídky pohybovala kolem 0,004 dolaru, tedy čtyř tisícin centu.

Každopádně tato krátká kontrola minulosti bitcoinu svědčí o tom, kolik se toho za krátkou dobu událo. Dnešní penny mohou mít zítra stonásobnou hodnotu nebo naopak. Pokud jste si v nedávné době koupili nebo zvažujete nákup kryptoměn, určitě se bojíte, co se s vašimi penězi může stát. Možná vám trochu jistoty dodá skutečnost, že cena bitcoinu za poslední roky vzrostla z přibližně 1 dolaru na zhruba 30 000 dolarů. Byla to hrbolatá cesta a určitě se dočkáme dalších výkyvů, jak bude toto odvětví pokračovat v noření se do neznámých vod.

Pomoc odborníků je tedy nutností. Existuje několik kryptografických platforem pro investice do kryptoměn které zajistí, že své bitcoiny nevyměníte za pizzu.

Bitcoin Pizza Day: To není první krypto svátek
Uživatelé bitcoinů vytvářejí mince téměř po celou dobu existence této technologie. Bitcoináři uctili nepřítomnost zakladatele bitcoinu Satoshiho Nakamota, který odstoupil z pozice hlavního designéra, a vyhlásil 28. duben 2011 za “Den zmizení Satoshiho”. Jedná se o navrhovanou bitcoinovou událost, která má vzdát hold neuvěřitelnému neidentifikovanému vůdci a analyzovat, jak bude bitcoinová komunita aktivní i po odchodu zakladatele bitcoinu.

Hanyecz čekal na pizzu 4 dny
Hanyecz na svůj nákup čekal dlouhé dny. Hanyecz již dříve na fóru uvedl, že nabídku podal v úterý 18. května 2010, ale pizzu obdržel až v sobotu 22. května s pomocí společnosti Jercos.

Hanyecz utratil BTC za více než dvě pizzy
Hanyecz se neomezil pouze na dvě pizzy. V červnu 2010 se pokusil posunout hranici a ve svém příspěvku napsal, že výměna je “otevřený návrh”.

Objevily se zvěsti o tom, že existují i další výměny s poptávkou po pizze, a je důvod se domnívat, že se jedná o to, že Hanyecz v srpnu svůj otevřený návrh uzavřel, protože již nemůže denně rozdávat velké množství mincí.

Jercos později obchodoval s 10 000 BTC
Netrvalo dlouho a Jeremy “Jercos” Sturdivant byl s postupujícími oslavami Dne bitcoinové pizzy opět vtažen do obrazu. Byl to člověk, který se spolu s Laszlo Hanyeczem podílel na vůbec prvním zaznamenaném pořízení hmatatelného produktu v bitcoinech.

“Měna má být utracena,” Sturdivant prohlásil v té době, zdůrazňující, že 10 000 BTC, které získal, se rychle vrátilo na trh, když měly všechny hodnotu přibližně 400 dolarů.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *