Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Děti

Jak připravit předškoláka na 1. třídu?

Začátek školního roku pro prvňáčka znamená počátek období velkých změn. Trvale opustí doposud známé prostředí školky a přesune se do školy, kde pro něj bude vše nové. Poprvé bude muset spořádaně sedět v lavici a poprvé také dostane domácí úkol. Pro některé děti toho může být najednou až příliš, proto je dobré připravovat je na tento zásadní přechod trochu s předstihem.

Hola, hola, škola volá! To je věta, na kterou se většina dětí s ukončením školkové docházky těší. Čeká je obrovský posun v jejich životě, velká změna, která jim otevře dveře do světa větších dětí, které načerpávají vzdělání a již mají za své úkony zodpovědnost. Ne každé dítě snáší tyto změny s lehkostí, jako rodiče tedy před sebou máte důležitý úkol-připravit svého předškoláka na novou životní etapu tak, aby se mu v ní fungovalo co nejsnadněji.

Komunikace je základ
Zní to jako klišé, ale komunikace mezi rodiči a malým školákem je velmi důležitá. Dá se čekat, že malý zvědavec bude mít nespočet otázek, které se budou týkat jeho školní docházky. Věnujte mu dostatek pozornosti a na všechny dotazy trpělivě odpovídejte. Vypíchněte věci a zážitky, na které se může těšit. Dejte důraz na vědomosti a nové informace a zkušenosti, které díky škole získá. Zároveň ho ale ujistěte, že bude mít prostor i na zábavu, sport a kroužky, které ho budou naplňovat. Nezapomeňte s dítětem probrat i jeho obavy a strachy. Ty můžou ve spojení s velkou životní změnou přijít a je důležité je neignorovat. Ujistěte dítě, že doma vždy najde bezpečnou zónu.

Trénujte soustředění
Jedna z nejpodstatnějších věcí, kterou by měl prvňáček ovládat je schopnost soustředit se. Experti v oblasti vývoje dítěte uvádějí, že v průměru by měl být schopen soustředit se na úkol po dobu 15 minut. Tuto dovednost ale můžete samozřejmě trénovat a čas prodlužovat. Zkuste předčítat pohádky z knížky a po přečtení kapitoly se ptát na věci z příběhu, které právě slyšel. Kupte deskové a paměťové hry, se kterými se společně zabavíte, a navíc budete u dítěte rozvíjet pozornost. Je také dobré jít příkladem a jako rodič se nenechat rozptylovat a spíš dítěti ukazovat, že soustředění není problém ani pro vás. Mobilní telefon tedy dejte na pár minut stranou. Na procházce se zastavte, rozhlédněte a začněte vyjmenovávat věci kolem sebe. Komentujte barvy, vůně nebo zvuky. Pokud pro vás bude těžké získat dětskou pozornost, k dítěti si přidřepněte, dotkněte se ho a udržujte při hovoru oční kontakt.

Ne rozptylování
Je plno věcí, které můžou udělat sami rodiče, aby rozptylování dostatečně eliminovali. Ujistěte se, že je vaše dítě najezené, nemá žízeň a nachází se v dobrém rozpoložení. Také zajistěte, aby mělo dostatek spánku a odpočinku. Až se vrátí ze školy, nezasypte ho hned příkazy a požadavky na plnění domácích úkolů. Nechte dítě vydechnout ať si chvíli pohraje a načerpá energii, případně s ním skočte ven. Pořekadlo „Nejdřív práce, poté zábava“ zkrátka není, zejména u prvňáčků, moc efektivní.

Škola hrou
Když se vrhnete na učení, buďte trochu nápadití a vymyslete postupy, které vašemu dítěti tuto povinnost nezprotiví. Má za úkol počítat příklady? Vezměte barevné křídy a nechte ho psát je na chodník různými barvami, nebo ať popustí uzdu uměleckému já a píše je na papír či plátno. Je třeba procvičit si písmenka? Kupte zásobu bonbonů HARIBO Bärenschule a běžte na to zábavnou a sladkou formou. Želatinové bonbony jsou ve tvaru číslic a písmen. Díky HARIBO Bärenschule si děti nejenom procvičí učivo, ale budou se spokojeně olizovat až za ušima. Můžete je ale použít obecně při odměňování ratolestí nejenom za jejich úspěchy ve škole, ale stejně tak, když se i přes veškerou snahu nedaří. Díky tomu v nich nevzbudíte pocit, že snažení nemá cenu, když odměna přichází jen při dosáhnutí úspěchu. Je důležité dětem předat informaci, že i cesta je cíl, a že nevzdávat se také přináší své ovoce.

Proměna pokojíku
Do teď byl dětský pokojíček možná jen jedna velká herna s postelí a skříní. To se ale před nástupem do školy musí změnit. Je třeba vybudovat vhodnou učící zónu, ve které se budou plnit úkoly raz dva. Psací stůl umístěte nejlépe tak, aby nesousedil s hracím prostorem. Zabráníte tak zbytečnému rozptylování. Pokud máte dostatek místa, postavte stůl k oknu, aby na něj dopadalo co největší množství denního světla, a zároveň, aby bylo vidět na dveře. Židle by měla být zády ke stěně. Aby se vašemu dítěti u stolu dobře pracovalo, měla by mít jeho plocha minimálně 120×60 cm a výšku kolem 70-75 cm. Dítě se v ideálním případě musí dotýkat celými chodidly země a při položení rukou na desku stolu by měly paže a loket svírat pravý úhel.

Samostatnost
Při nástupu do školy by měl být váš prvňáček samostatný. Měl by být schopen odříkat básničku nebo zazpívat písničku, namalovat obrázek a problém by mu neměla dělat ani práce ve skupině. Také by si měl s předstihem zvyknout na časový harmonogram, brzké vstávání a odchody do školy, ve které musí být včas. Důležitá je ale i citová samostatnost a emoční vyrovnanost. V tomto směru nevyzrálé dítě může během výuky plakat kvůli stezku po rodičích, změně prostředí a nejistotě, kterou pociťuje nebo mít dokonce záchvaty vzteku. Proto je opět důležité to s dítětem probrat a vysvětlit mu rozdíl mezi školkou a školou a o pravidlech, která jsou trochu odlišná.

Foto: Haribo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *