Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiTechnologie

Čeští teenageři přiznávají: online jsme 3 hodiny denně, rodičům to nevadí 

Teenageři přiznali, že aktuálně na internetu a sociálních sítích tráví minimálně tři hodiny denně. Ze sociálních sítí nejčastěji na Instagramu a TikToku. Konflikty kvůli času online ale s rodiči nemají. Obecně většina mladých respondentů tvrdí, že žijí zdravým životním stylem. Vyplývá to z aktuální sondy, kterou zrealizovala Generali Česká pojišťovna. Zapojilo se do ní 805 mladých respondentů z celé České republiky ve věku od 12 do 17 let. 

3 hodiny denně online? Rodiče to mladým nevyčítají
Devět z deseti (90 %) teenagerů uvádí, že má díky mobilním datům neomezený přístup k internetu. Internet a obzvláště pak sociální sítě jsou známým „žroutem“ času. Polovina dotázaných (50 %) na nich stráví minimálně tři hodiny denně, pětina (20 %) dokonce pět a více hodin. S rodiči se kvůli době věnované internetu ale doma spíše nehádají. Do konfliktu se kvůli němu dostává pouze 20 % dotázaných. Nejčastěji právě kvůli délce stráveného času (48 %) a zanedbávání povinností (19 %) nebo že si s rodiči málo povídají (10 %). „Vyhodnotit přínos, nebo naopak škodlivost internetu je složitější nejen pro děti, ale i pro starší dospívající. Pro mladší děti bych doporučil rodičovskou kontrolu spolu s vysvětlením, aby se naučily nalezený obsah kriticky hodnotit. U starších by kontrolu měl nahradit zájem rodičů, sdílení a diskuse, aby si schopnost obsah hodnotit samostatně dotvořili,“ říká psycholog Daniel Patzelt.

Vedou sociální sítě TikTok a Instagram
Je známo, že různé věkové kategorie preferují různé na sociální sítě. Facebook je mezi mladými vnímán spíše jako platforma pro „boomery“ (pozn. lidé narození před rokem 1965), což potvrzuje i sonda Generali České pojišťovny. Právě na Facebooku tráví nejčastěji čas pouze 6 % teenagerů. V oblibě jednoznačně vedou Instagram (44 %) a stále rostoucí sociální síť TikTok (34 %), jenž je úspěšný díky atraktivním a krátkým videím. „Obliba sociálních sítí roste s tím, čím kratší dobu potřebují k tomu, aby zaujaly pozornost lidí. Ti toho tak za méně času zkonzumují více. Téměř by se dalo říct, že vteřina je novou minutou,” zamýšlí se Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Žijeme zdravě, tvrdí většina teenagerů
V otázkách celkového přístupu ke zdravému životnímu stylu jsou mladí také otevření. Tři čtvrtiny z nich (74 %) si myslí, že žijí obecně zdravě. Přitom 86 % dotázaných chodí ve všední dny spát po desáté hodině večerní.  Po jedenácté hodině dokonce třetina (31 %). Téměř dvě třetiny (60 %) si také myslí, že se zdravě stravují. Školní obědy podle sondy nevyhovují polovině mladých respondentů (47 %).

„Českým dětem a dospívajícím jsme chtěli dát prostor vyjádřit se k tématům, které se dotýkají nejen jich samotných, ale v podstatě celé společnosti. Čas strávený online totiž bezprostředně souvisí s přístupem k vlastnímu zdraví. Prevence v podobě zdravého životního stylu je důležitá i z pohledu potenciálních nemocí či úrazů. S nimi se kvůli pozornosti věnované obrazovkám mobilů více než realitě kolem nich setkáváme u pojistných událostí stále ve větší míře, “ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny.

Ankety mezi mladými se zúčastnilo 805 respondentů. Probíhala on-line v srpnu 2022. Účast byla podmíněná věkem od 12 do 17 let.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *