Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníTechnologie

HELUZ má špičkové výzkumné centrum s lámací dráhou

Společnost HELUZ postavila v letech 2020-21 v areálu své centrály v Dolním Bukovsku špičkové  výzkumné centrum, kde vyvíjí a testuje stavební materiály. Výzkumné centrum zahrnuje dvě laboratoře, chemicko-technologickou a mechanickou, jejíž dominantou je tzv. lámací dráha.

Výzkumné centrum v Dolním Bukovsku je unikátním místem, které společnosti HELUZ umožňuje dosahovat vysoké kvality svých výrobků, rychleji inovovat a zavádět nové technologie a produkty. Výzkumné centrum společnosti HELUZ disponuje nejmodernějším vybavením, které pokrývá celý proces – od zkoušek vstupních materiálů přes výrobkové vlastnosti až po testování vlastností celých konstrukcí.

Klimatické komory v chemicko-technologické laboratoři simulují různé povětrnostní vlivy
V chemicko-technologické laboratoři se kontrolují používané suroviny pro výrobní směsi. Technologové zkoumají jejich vhodnost pro výrobu, jak je namíchat v optimálním poměru, a ověřují, jakými vlastnostmi bude produkt disponovat. Například dokážou stanovit optimální dobu odležení těsta, optimální režim sušení a pálení nebo ideální teplotu výpalu. V laboratoři se nacházejí pece, kde se vzorky vypalují na různé teploty v rozsahu od 700 do 1 100 °C. Hotové výrobky se poté testují z hlediska odolnosti vůči různým klimatickým podmínkám. K tomu slouží klimatické komory s teplotami od −30 do 100 °C, které jsou schopné simulovat různé povětrnostní vlivy.

 Mechanické laboratoři dominuje tzv. lámací dráha
V mechanické laboratoři se ověřují vlastnosti hotových výrobků, zejména cihel a stropních vložek, a to za pomoci tzv. lámací dráhy. Mechanická laboratoř je rozdělena na zkoušky výrobků a konstrukcí. Na zkušebních lisech se zkouší pevnost v tlaku cihel či betonu nebo také pevnost v tahu za ohybu na stropních vložkách. Tyto stroje jsou vhodné i pro ověřování vlastností hotových výrobků, zejména cihel a stropních vložek, a to za pomoci tzv. lámací dráhy. Ta zaujme už svou mohutností. Lámací dráha je osazena pístem, který umí vyvinout tlakovou sílu až 2 700 kN, což odpovídá zátěži 270 tun. Je určena pro ověřování vlastností konstrukcí u vybrané kombinace cihel a malty. Lámací dráha je navržena pro různé modifikace uspořádání testů celých stěn nebo vodorovných konstrukcí, jakými jsou překlady nebo stropy.

Výrobky jsou takto vyvíjeny a testovány k jejich optimálnímu použití. Po ukončení vlastního vývoje jsou produkty odeslány k nezávislému ověření vlastností do externích akreditovaných laboratoří, kde je potom získání certifikátu mnohem jednodušší.

Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patří mezi tři největší výrobce zdících systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Tradice této rodinné firmy spadá až do roku 1876, kdy Jan Řehoř v Dolním Bukovsku postavil první žárovou pec a z vytěžené hlíny vypálil první cihly. Dnes má společnost HELUZ výrobní závody kromě Dolního Bukovska ještě v Hevlíně a Libochovicích, kde vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Společnost HELUZ v roce 2017 na trh uvedla i první kompaktní broušenou AKU cihlu sendvičové skladby cihla-minerální vlna-cihla se vzduchovou neprůzvučností Rw=57 dB při celkové tloušťce 21 cm pod názvem HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená. Revoluční novinkou je tekutá, předem připravená silikátově-disperzní malta HELUZ SIDI pro efektivnější zdění, která se nanáší systémovým válečkem jako při malování. Novinkou roku 2020 je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky, který je určen pro jednovrstvé zdivo z cihel HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky.

Zdroj a foto: HELUZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *