Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiJídlo a pití

Trendy v jídle se nevyhýbají ani dětské stravě, vzrůstá obliba rostlinných příkrmů

Dnešní rodiče využívají krmení svých nejmenších nejen jako prostor pro objevování nových chutí, ale i jako možnost rozvíjet jejich kreativitu a zároveň motorické a kognitivní schopnosti. Na vzestupu je také rostlinná strava – od letošního léta můžeme na pultech českých a slovenských obchodů najít i novou řadu zcela rostlinných bio příkrmů.

Dětské příkrmy jsou jednou z nejpřísněji kontrolovaných produktových kategorií. Všechny výrobky musí splňovat jasně dané předpisy ohledně složení, kvality a výživových hodnot pro určité vývojové stádium dítěte. Po přirozeném kojení mateřským mlékem je tak dětská výživa v dnešní době jednou z nejzdravějších možností, kterou můžeme svému uzlíčku štěstí dopřát.

Jedním z hlavních kritérií, která jsou pro rodiče při nákupu dětských příkrmů rozhodující, je složení. Mnoho rodičů svým nejmenším rádo dopřává stravu v bio kvalitě – ta v Česku momentálně tvoří zhruba 10 % celého dostupného sortimentu dětských příkrmů. V posledních letech se i v Česku začíná zvyšovat poptávka po rostlinných produktech. Vegetariánsky a vegansky se u nás stravuje 5 % populace, stejně velká část pak konzumaci masa omezuje a jí ho jen výjimečně. Podle březnového průzkumu agentury Ipsos navíc maso ve svém jídelníčku chce do budoucna omezit až třetina Čechů. Zejména pro mladší lidi je důvodem životní prostředí a ekologická udržitelnost, ke které tak mnoho z nich od útlého věku vede i svoje potomky.

Neméně důležitým bodem zájmu v rámci výchovy je pro rodiče i vedení dítěte k samostatnosti. Jedna z prvních příležitostí, kde si ji můžou děti trénovat, je právě u jídla. S tím souvisí také tzn. „Baby Led Weaning“ aneb způsob, kdy dítě od začátku jí samo bez jakékoliv pomoci a není nikým krmeno. Inspiraci pro kreativní a zároveň rozvíjející aktivity mnoho rodičů čerpá v metodě Montessori, zdaleka nejoblíbenější je pak společné vaření a pečení, kdy si děti zkoušejí činnosti dospělých a zlepšují si díky tomu svoji pohybovou koordinaci. Z obyčejné svačiny se díky tomu i pro ty nejmenší stává škola hrou.

Nabídka produktů, které by však splňovaly nejlépe všechny z výše uvedených požadavků rodičů, je u nás zatím vcelku omezená. Někteří výrobci dětských příkrmů už ale začínají své produkty přizpůsobovat tak, aby vyhověli všem nárokům, a výběr se postupně rozšiřuje – od letošního léta můžeme v obchodech najít křupky přizpůsobených pro malé ručky. Díky menší velikosti a hravému tvaru jsou lépe uchopitelný, takže se dítě zabaví samo a rodiče si tak můžou užít pár drahocenných minut klidu. Křupky uvedla na český a slovenský trh značka GERBER v rámci své řady Organic a dostupné jsou mimo jiné třeba ve tvaru malých hvězdiček.

Tou hlavní novinkou, kterou však značka na náš trh přinesla, je 100% rostlinná řada bio příkrmů. Kromě nich a křupek můžeme v řadě Organic najít třeba kaše, rostlinné dezerty nebo kapsičky. Právě na kapsičky nedá spousta maminek dopustit a v poslední době se stávají nepostradatelnou výbavou kočárků a cestovních tašek. Oblíbené jsou zejména pro svoji praktičnost a skladnost. Rostlinnými příkrmy chce značka nabídnout nutričně vyvážené produkty i pro rodiče, které se snaží snižovat svou spotřebu masa a žít svůj život udržitelnějším způsobem.

Značka GERBER vznikla v roce 1927 v USA jako nápad Dorothy Gerber, která se při přípravě domácích příkrmů pro svou dceru rozhodla využít podnik svého manžela, továrnu na konzervy, a začala tak ve velkém vyrábět bezpečné a kvalitní konzervované příkrmy pro kojence. Ty se díky tomu staly široce dostupnými po celých Spojených státech a značku najít v desítkách zemí světa. V USA dodnes tvoří produkty GERBER skoro tři čtvrtiny všech ročně prodaných dětských příkrmů.

Zdroj a foto: https://nestlebaby.cz/cs/gerber

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *