7 tipů, jak u dětí překonat strach z vody

Strach má občas každý, dítě i dospělý. Jedním z těch nejčastějších je strach z vody. Ten, především ty nejmenší, odrazuje od toho, aby se neučili plavat. Strach může mít svůj původ ve špatné zkušenosti, nedůvěře nebo necitlivém postupu při učení. Poradíme vám, jak u své ratolesti překonat strach z vody a získat nadšení pro vodní prostředí.

Odbourání vlastního strachu z vody patří k základním plaveckým dovednostem. Pokud chcete, aby si vaše dítě vodní hrátky zamilovalo a přestalo se bát, musíte postupovat pozvolně, od základů. Neměl by vám chybět klid a rozvaha, klíčem k úspěchu je citlivý přístup.

1. Povídejte si
Než půjdete s dítětem do vody, povídejte si o ní. Zkuste se dopátrat, kde se samotný strach vzal. Příčina, která vaše dítě brzdí, totiž může být zcela iracionální. Nevysmívejte se jeho obavám, spíše se je snažte rozumnými argumenty vyvrátit.

2. Povzbuzení dokáže zázraky
Předně do kontaktu s vodou dítě netlačte. Jestli má překonat strach z vody, cítit se v ní dobře a pohodlně, musí panovat pohoda. V žádném případě dítě do vody neházejte se slovy, že se přece nemá čeho bát. Povzbuzujte, chvalte a seznamujte ho s vodou pomalu, klidně prstík po prstíku.

3. Polévání vodou
Polévání vodou patří mezi základní techniky odbourávání strachu z vody. Co se týče kontaktu s vodou, bývá z pravidla nejproblematičtější obličejová část. Buďte jemní, pro začátek stačí trocha vody v dlani, kterou spustíte dítěti po tváři a hlavě. Jako zpestření můžete využít pomůcku, třeba část oblíbené skládačky ve tvaru mističky. Nácvik je vhodné doplnit nějakým pozadím, třeba písničkou, které dítě zaujme a odvede jeho pozornost od prožitku kontaktu obličeje s vodou.

4. Držte se na mělčině a využijte pomůcky
Za začátku se držte u břehu. Když dítě dosáhne na dno, cítí se sebejistější. V nalezení jistoty mu pomůže také plavecký pásek. Nafukovací kruh určitě vynechte, může být spíš nebezpečný.

5. Hrajte si
Hra je pro nácvik základního pohybu ve vodě nejlepší. Je spousta možností, jak dítě ve vodě zabavit, použijte různé hračky a pomůcky. V zápalu hry totiž dokáže dítě zapomenout na všechny strachy a brzy mu začne voda přinášet radost.

6. Potápění pod vodu
Potápění pod vodu patří k základním plaveckým dovednostem. Pro správné osvojení této techniky je třeba se již na začátku vyvarovat špatným návykům. Pokud dítě naučíte potápět se nesprávně, nejen že následná náprava bude mnohem složitější, může mu to navíc zabránit v budoucím správném provedení konkrétního plaveckého způsobu.

7. Obraťte se na odborníky
Nejen pro nácvik správné techniky potápění, ale i následné osvojení plaveckých způsobů bez chyb, kterých se naše rodiče často nevyvarovali, doporučujeme obrátit se na odborníky. Je dobré si uvědomit, že plavání není jen zdraví prospěšný sport, ale hlavně životní dovednost, která v krajních případech může zachránit život.

Využijte proto plaveckých kurzů v některé z plaveckých škol. Ta v Česku největší se jmenuje ZŠ Plavání a jak sám název napovídá, specializuje se zejména na plavání dětí a žáků prvního stupně základních škol. Její největší devízou jsou laskaví a přátelští instruktoři a unikátní metodika založená na širokých zkušenostech a akademické kvalifikaci.

ZŠ Plavání kompletně zajišťuje intenzivní plavecké kurzy pro školy i plavecké kurzy pro veřejnost.  Aktuálně své dítě můžete přihlásit například do víkendových kurzů plavání v novém moderním bazénu v Praze Radotíně. Více informací a aktuální nabídku kurzů najdete na zsplavani.cz.

Zdroj a foto: ZŠ Plavání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.