Kubařová a Budař zpívají pro Prince Mamánka

Měsíc před uvedením filmové pohádky Princ Mamánek do kin zveřejňují tvůrci videoklip a píseň k filmu. Skladbu Jana Budaře s názvem „Na pobřeží“ zpívají Veronika Khek Kubařová a Jan Budař, oba ve videoklipu i tančí. Na písni a klipu pracoval stejný tým, jako na samotném filmu: Záběry pro klip natočil v Hudebním divadle Karlín kameraman filmu Jan Malíř, hudbu nahrála Filharmonie Brno pod vedením dirigentky Vandy Procházkové, střih obstaral slovenský filmař Branislav Vincze.

Videoklip odhaluje nové záběry ze samotného filmu Princ Mamánek, který vstoupí do českých a slovenských kin 27. října 2022.

Princ Mamánek je veselá pohádka jako ze života o princi, který musí dospět v krále. Rozmazlený princ Ludvík se ve filmu vydává do světa, aby na své dobrodružné cestě zjistil, jak vypadá opravdový svět mimo zdi jeho přepychového zámku. Svět, o němž zatím jen četl v knihách. V roli milující královny se před kameru vrátila představitelka legendární Arabely Jana Nagyová. Vypravěče a hrobníka v jedné osobě ztvárnil Boleslav Polívka, krále Martin Huba, princova průvodce na cestě hraje Ondřej Vetchý, prostořekou holku Bětu z hospody pak Veronika Kubařová.

Film je srdcovým projektem Jana Budaře, jenž napsal knižní předlohu, scénář, film režíruje a sám hraje i titulní roli postaršího prince.

Píseň „Na pobřeží“ jako duet odkazuje k tomu, že na své dobrodružné výpravě nalezne princ Ludvík i lásku. Ta má podobu Veroniky Khek Kubařové, jež ve snímku hraje prostořekou a obyčejnou holku Bětu z hospody. „Je to pro mě nezvyk, většinou jsem hrála princezny a naposledy dokonce královnu,“ říká k roli Kubařová. „Kdežto Běta z Prince Mamánka je obyčejná holka z krčmy, prověřená životem, upřímná a otevřená. Co na srdci, to na jazyku. Pokud něco nechce, tak být princeznou,“ popisuje Veronika Kubařová. „Rozhodně bych ale nechtěla ve skutečnosti roznášet pivo v hospodě jako Běta. Naplněné korbely jsou opravdu těžké a to, že jsem u toho v pohodě a usměvavá, to jsme musela opravdu zahrát,“ dodává se smíchem.

Snímek se natáčel během loňského září a října na několika různých místech Česka. Tvůrci vystřídali prostředí Pohanska na jižní Moravě, Lednicko-Valtický areál, Žehrovskou oboru v Českém ráji, skály a lesy Kokořínska nebo zámek Dětenice.

Film vzniká v produkci společnosti Budhar film, byl podpořen Státním fondem kinematografie, Jihomoravským filmovým fondem, jeho koproducenty jsou Česká televize a Bedna Films.

Distributorem je Bontonfilm.

Na pobřeží
(Hudba a text. Jan Budař,
zpěv: Jan Budař a Veronika Khek Kubařová)
Píseň z filmu Princ Mamánek

1.
On: Pohleď do mne moře široširé
Ona: Najdi mě v mém srdci planoucím
On: Slzami jsou moje oči čiré
Ona: do tvých vln jsem tiše kanoucí

2.
Ona: Vejdi do mne slunce zlatobílé
On: Potkej mě v mém zpěvu s vlnami
Ona: Kde jen plují všechny moje cíle?
Oba: A kde je Cháron, který žehná mi?

Refrén:
Oba: Najdeš svoje štěstí jako našlo si tě bytí samo.
Najdeš svoji lásku jako našla si tě láska sama,
našla si tě láska.

3.
Ona: Ať jsou šťastny všechny bytosti
On: Ševelí mi moře do uší
Ona: koupej se jak dítě v slané radosti
On: Vždyť tvé srdce s vlnami buší

4.
On: Za horizont slunce rychle mizí
Ona: Přijde nádech a bude poslední
On: Poděkuj jen hrdě všem svým krizím
Oba: Neboj se a do vln pohlédni

Refrén:
Oba: Najdeš svoje štěstí jako našlo si tě bytí samo.
Najdeš svoji lásku jako našla si tě láska sama,
našla si tě láska.

 

O filmu a o natáčení
Do kin právě míří výpravná a velmi očekávaná filmová pohádka Jana Budaře s názvem Princ Mamánek. A podle všeho jde o film, který by si neměli nechat ujít nejen děti, ale ani dospělí. Nechybí v něm totiž skvělí herci v čele s Ondřejem Vetchým, Veronikou Kubařovou, Boleslavem Polívkou a právě Janem Budařem, nechybí originální příběh a humor, dobrodružství, samozřejmě ponaučení, jak se na pohádku sluší a patří, a ani úchvatné kostýmy. Filmové znalce pak potěší jméno legendárního kameramana Jana Malíře, díky kterému film chvílemi připomíná velkolepou hollywoodskou podívanou. „Mě strašně baví obrazy, které tu pan Malíř se ženou Olinkou (režisérka a kameramanka Olga Špátová) a kamerou vytváří,“ vyprávěla nadšeně už během natáčení Veronika Kubařová.

Tvůrci film natáčeli vloni na přelomu léta a podzimu na několika různých místech Česka, vystřídali prostředí Pohanska na jižní Moravě, Lednicko-Valtický areál, Žehrovskou oboru v Českém ráji, skály a lesy Kokořínska nebo zámek Dětenice, kde, mimochodem, kdysi během návštěvy Jan Budař nápad na příběh rozmazleného prince dostal. “Točili jsme na nádherných lokacích. Často se mi stalo, že jsem přijel na obhlídku a místní mi ukázali místa, která jsem vůbec neznal a která byla prostě skvělá. I díky nim dostává dobrodružné putování prince tu správnou pohádkovou atmosféru,” vypráví Jan Budař.

Tatík ho vykopnul z baráku
Hlavní postavou je princ Ludvík Otomar Karel XII. zrozený Vznešený a přestože je mu už 39 let, ze všeho nejvíc připomíná rozmazlené princátko. Většinu života se poflakuje po přepychovém zámku a doslova a do písmene nic nedělá. Jeho otci, moudrému králi Radomilovi, jednoho dne dojde trpělivost a vyšle prince do světa na zkušenou. „Jestli tomu dobře rozumím, tak tě tatík vykopnul z baráku,“,“ řekne princi namísto seznámení drsný rytíř Hudroval s tváří Ondřeje Vetchého, jenž mu má na velkém dobrodružství za dospěním dělat průvodce.

Film je srdcovým projektem herce a hudebníka Jana Budaře. Prince Mamánka totiž nejprve napsal jako knihu. K filmu napsal scénář, produkuje ho a složil i filmovou hudbu. K tomu všemu Prince Mamánka režíruje a hraje v něm titulní roli. „Jako herec jsem zažil převratnou zkušenou, protože jsem režíroval sám sebe a musím říct, že režisér byl pořádný puntičkář! Nic mi neodpustil, tvrdě jsem makal, žádný karavánek, kafíčko, klábosení z kolegy. Dřel ze mě kůži,” vypráví Jan Budař coby herec.

Byl vždy perfektně připravený, uměl text, na place byl vždy včas a udělal, co se mu řeklo. Nemůžu si na něj stěžovat,“ pochvaluje si dobrou spolupráci režisér Jan Budař.

Velký návrat Arabely
Nebývalou pozornost během natáčení pohádky vzbudila zpráva, že se v ní na plátna kin vrátí představitelka legendární Arabely Jana Nagyová. Před filmovou kameru se vrátila téměř po třiceti letech! Z princezny se mezitím stala královnou, hraje totiž princovu přespříliš pečující maminku. „Role královny Ludmily mě nadchla tolik, že jsem jí nemohla odolat, hned po přečtení scénáře jsem se s ní ztotožni,“popisuje  Jana Nagyová. „Celý měsíc před natáčením jsem měla trému, ale hned první den natáčení, v okamžiku, kdy jsem vkročila na plac a viděla kolem sebe připravený a sympatický štáb, jsem se začala cítit jako ve velké rodině, která mě přijala s otevřeným srdcem,“ vzpomíná Jana Nagyová na svůj první den před kamerou po dlouhé době. „Velké dojetí, obětí, vášeň, emoce, pláč, úsměv a porozumění,“ vyjmenovává Jana Nagyová své hlavní dojmy z natáčení.

Obsadit herečku po tak dlouhé odmlce je pro tvůrce risk. Během natáčení musí být všichni připraveni, vše musí klapnout a jet podle přísného plánu. V tomto případě však platí, že risk přináší zisk. „Jana byla naprosto připravená a nesmírně poctivá a pracovitá. Bylo vidět, že jí role královny skvěle pasuje,” pochvaluje si Budař svou odvážnou volbu.

Obsazení královny ovšem nebylo jednoduché, Jan Budař nemohl dlouho na Janu Nagyovou vypátrat kontakt. Detektivní pátrání nakonec ukončil tím, že se rozhodl k zoufalému kroku a napsal její dceři prostřednictvím Instagramu. „Je to velmi neobvyklé, ale Jan Budař oslovil prostřednictvím Instagramu moji nejmladší dceru s prosbou o propojení,“ vypráví Jana Nagyová. „Dlouho jsme se pak znali jen přes obrazovky díky hovorům přes internet a osobně jsme se setkali až v létě, vlastně docela těsně před natáčením.“

Jedno z hesel filmu je, že každý muž potřebuje matku, dokud nenajde ženu. Na své výpravě nalezne princ i lásku. Ta má podobu Veroniky Kubařové, další roli princezny ale nečekejte. Veronika Kubařová hraje prostořekou a obyčejnou holku Bětu z hospody. „Je to pro mě nezvyk, většinou jsem hrála princezny a naposledy dokonce královnu,“ říká k roli Kubařová. „Kdežto Běta z Prince Mamánka je obyčejná holka z krčmy, prověřená životem, upřímná a otevřená. Co na srdci, to na jazyku. Pokud něco nechce, tak být princeznou. Hodně si to užívám,“ popisovala Veronika během natáčení. „Rozhodně bych ale nechtěla ve skutečnosti roznášet pivo v hospodě jako Běta. Naplněné korbely jsou opravdu těžké a to, že jsem u toho v pohodě a usměvavá, to jsme musela opravdu zahrát!“

O HERCÍCH A O POSTAVÁCH
Na žádnou z rolí se nedělal konkurz či zkoušky, všechny postavy obsadil Budař na přímo podle svého přání. „Já sám jako herec konkurzy nemám moc rád a role do filmu jsem hercům nabízel přímo na tělo. Měl jsem štěstí, že všichni mí vysnění herci svou roli v Mamánkovi přijali,“ říká Budař.

Pro ně je to první zkušenost před kamerou. Ony jsou skvělé v Dětenicích naživo a jsou podle mě skvělé i ve filmu. Vnášejí do něj hodně energie, humoru a takové rozpustilosti. I když bylo jejich obsazení zprvu trochu nečekané, nakonec se ukázalo jako skvělá volba,“ říká Budař k postavám čarodějnic.

Ondřej Vetchý se v roli rytíře Hudrovala z Dětenic stane princovým průvodcem a společníkem na jeho dobrodružné cestě za dospěním. „Doufám, že například Ondra Vetchý diváky v téhle roli i trochu překvapí. Má ve filmu trochu komickou a zároveň dojemnou polohu a tahle kombinace se mu podle mě hodně povedla,“ přibližuje Budař Ondřeje Vetchého ve filmu.

Oba na cestě potkají hubatou mladou šenkýřku v podání Veroniky Kubařové. „Většina děvčat chce být princeznou, ale Veronika hraje obyčejnou holku Bětu, která princeznou být netouží, a to je na ní nesmírně milé. Je prostořeká a já jsem nadšený, jak ji Veronika ztvárnila,“ říká Budař.

Martin Huba jako král je nespokojený s rozmazleností svého dospělého syna a jako moudrý otec ho vykopne ze zámku a vyšle ho na dobrodružnou cestu, aby poznal svět. „Martin Huba je velmi inspirativní člověk, opravdová osobnost a fantastický herec a režisér, je mi ctí, že právě on hraje mého otce krále Radomila,“ dodává Budař.

Postava Boleslava Polívky příběh filmu vypráví a současně do jeho děje zasahuje. „Hraje hrobníka Hroudu, jeho postava nejenže příběhem provází, ale je i trochu šaman a čaroděj a přinese do filmu magii a nadpřirozeno. Bolek Polívka je zkrátka mistr a téhle role se zhostil skvěle,“ popisuje Budař.

PRINC MAMÁNEK
 ČR  – 2022;
Délka: 94 minut
Žánr: pohádka
Premiéra: 27. října 2022
Scénář a režie: Jan Budař
Kamera: Jan Malíř
Hrají: Jan Budař, Jana Nagyová, Ondřej Vetchý, Veronika Kubařová, Boleslav Polívka, Vladimír Javorský, Martin Huba, Kateřina Antošová, Veronika Daušová a další

Veselá pohádka jako ze života
Filmová pohádka Jana Budaře o princi, který musel dospět v krále. Rozmazlený princ Ludvík se musí vydat do světa, aby na své dobrodružné cestě zjistil, jak vypadá opravdový svět mimo zdi jeho přepychového zámku. V roli milující královny se před kameru vrátila představitelka legendární Arabely Jana Nagyová. Film je srdcovým projektem Jana Budaře, jenž napsal knižní předlohu, scénář, film režíruje a sám hraje i titulní roli postaršího prince. Princova průvodce na cestě hraje Ondřej Vetchý, prostořekou holku Bětu z hospody pak Veronika Kubařová.

Princ Ludvík Otomar Karel XII. zrozený Vznešený je velmi spjatý se svou milující maminkou, královnou Ludmilou. Jenže Ludvík je princ už poněkud přerostlý, je mu 39 let. Bojí se skoro všeho, do ženění se nežene a většinu života se poflakuje po přepychovém zámku a přilehlých oborách. Moudrý král Radomil mu proto připraví nečekaný dárek – princ se jednoho rána probudí v lese v obyčejných šatech a v doprovodu drsného rytíře Hudrovala se má vydat do světa, aby poznal, co je život a snad konečně dospěl. Na velké dobrodružné cestě ho čekají věci, o kterých zatím jen četl v knihách. Potká mocného čaroděje, zlé čarodějnice, ducha i samotnou paní Smrt . . a možná najde i lásku svého života.

Co na to všechno řekne maminka? A bude spokojený otec král?

Prince Mamánka nasnímal ceněný kameraman Jan Malíř a tvůrci během natáčení vystřídali prostředí Pohanska na jižní Moravě, Lednicko-Valtický areál, Žehrovskou oboru v Českém ráji, skály a lesy Kokořínska nebo zámek Dětenice, kde nápad na pohádku kdysi vzniknul. “Točili jsme na nádherných lokacích. Často se mi stalo, že jsem přijel na obhlídku a místní mi ukázali místa, která jsem vůbec neznal a která byla prostě skvělá. I díky nim dostává dobrodružné putování prince tu správnou pohádkovou atmosféru,” vypráví Jan Budař.

Role královny Ludmily mě nadchla tolik, že jsem jí nemohla odolat, hned po přečtení scénáře jsme se s ní ztotožnila,“ říká ke svému návratu k filmu Jana Nagyová.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.