Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Divadelní show PLai PRAGUE ukáže, jak umělá inteligence přepsala české dějiny

Jak si robot představuje osidlování českých zemí Praotcem Čechem, nebo jak by mohly vypadat hovory T. G. Masaryka s Václavem Havlem? To ukáže ojedinělý scénický projekt PLai PRAGUE: PRAGUE Clockwork Cabaret. Ve světové premiéře se uskuteční v neděli 9. října na Lodi Tajemství na pražském Rašínově nábřeží. Multižánrové komediální představení nabídne pět krátkých příběhů z české historie, které zcela napsala umělá inteligence (AI). PLai PRAGUE nazkoušeli studenti pražské DAMU pod vedením absolvujícího režiséra Josefa Doležala. Producentem a autorem projektu je Tomáš Studeník.

Představení PLai PRAGUE vzniklo u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Po svém uvedení v Praze zamíří na evropská pódia v Berlíně, Bruselu, Varšavě, Vídni a Bratislavě. Do české metropole se na svou derniéru vrátí v listopadu.

Inscenace je v angličtině a diváci budou mít k dispozici český doprovodný text. Více informací o projektu je na stránkách www.plaiprague.eu. Vstupenky na světovou premiéru jsou již téměř rozebrané.

Projekt PLai PRAGUE má za cíl představit Evropě hlavní město Česka jako středobod umělé kreativní inteligence, kde pokračují příběhy světově známého robota” bratří Čapků a kde stroje s lidmi spoluvytvářejí umělecké dílo,” říká Tomáš Studeník, autor projektu a propagátor inovací.

Diváci multižánrového představení PLai PRAGUE zhlédnou pět krátkých scén doprovázených písněmi. Jejich textová forma vznikala za užití programu pro automatické generování textu, zvaného Klikátko, vytvořeného projektem TheAItre. Mají tak jedinečnou příležitost vidět, jak si robotická mysl například představuje osidlování českých zemí Praotcem Čechem, nebo jak by vypadaly hovory Tomáše Garrigue Masaryka s Václavem Havlem, nebo jakou roli může v budoucnu sehrát Česko v EU.

„Pražský mechanický kabaret je komediální show. Tvoříme ji na principu asociativního vrstvení divadelních obrazů, které mezi sebou nemají zdánlivě žádnou spojitost. Věřím, že toto vrstvení je nápadité a hravé a doufám, že ona naše hravost diváka strhne. Na takové

úrovni je zatím text generovaný umělou inteligencí; nesmyslný, dokud mu člověk svou interpretací smysl nedá,“ doplňuje režisér Josef Doležal.

Autoři inscenace chtějí zejména na zahraničních scénách ukázat, že Česko není jen zemí okouzlující hudby, fascinující historie nebo oslnivých intelektuálních výdobytků, ale zemí s jedinečným přístupem k evropským historickým fenoménům – od renesance, přes roboty až po pád komunismu. V rámci projektu PLai PRAGUE chtějí jeho tvůrci také pomoci veřejnosti hledat odpovědi na otázky, jak lze s pomocí umělé inteligence vytvářet surrealitu v realitě a vymýšlet nemyslitelné.

Anotace: PLaiPRAGUE – Prague Clockwork Cabaret (z pera umělé inteligence)
Je možné nahlédnout na skutečnost jinýma než lidskýma očima? Osvobodit se od znalosti kontextu a změnit tak vidění známého? Unikátní scénický projekt PLai PRAGUE: Prague Clockwork Cabaret tuto možnost nyní nabízí. Zábavné pásmo pěti nemyslitelných scének, v němž se umělá inteligence chopila pomyslného autorského pera, aby díky nezaujatému pohledu vyprávěla o naší civilizaci.

Za asistence dramaturga Kryštofa Krejčího tak neváhá nově zpracovávat kanonické příběhy našich dějin. Byl příchod praotce Čecha opravdu tak neproblematický, jak ho podává Jirásek? O čem by si povídal T.G. Masaryk s Václavem Havlem na téma role Česka v Evropě? A jak by si padli do noty Bedřich Smetana s Ludwigem van Beethovenem na rybách u Vltavy? To jsou jen střípky mozaiky, které utváří hru, jež s naším hlavním městem rozehrála umělá inteligence.

Pražský mechanický kabaret je hodinový spektákl v angličtině, který vzniknul při příležitosti českého předsednictví Rady Evropské unie. Multižánrovou podívanou plnou nečekaných setkání, hlášek a písní nazkoušeli studenti pražské DAMU pod vedením absolvujícího režiséra Josefa Doležala. Producentem a autorem projektu spolufinancovaného hlavním městem Prahou je technologický inovátor Tomáš Studeník.

Jako herci v mnoha rolích se představí studenti DAMU Karolína Knězů, Jan Staněk a Šimon Pliska. Scénografem představení je Martin Šimek, produkci měly pod palcem „dramačky“ Lucie Karbanová a Karolína Hanzlová.

Světová premiéra ojedinělého scénického projektu PLai PRAGUE: PRAGUE Clockwork Cabaret se koná 9. října se na Lodi Tajemství na pražském Rašínově nábřeží.

Bližší informace o inscenaci:
Autor: Tomáš Studeník
Režie: Josef Doležal
Dramaturgie: Kryštof Krejčí
Scénografie: Martin Šimek
Produkce: Karolína Hanzlová, Lucie Karbanová
Hrají: Karolína Knězů, Jan Staněk, Šimon Pliska

Projekt vznikl ve spolupráci se společností Insane Business Ideas, která se již podílela na inscenaci AI: Když robot píše hru, jež byla loni uvedena ve Švandově divadle v Praze. Dalšími partnery je Akademie múzických umění v Praze, inovační platforma CEE Hacks, výzkumný projekt THEaiITRE, vzdělávací program Aignos, divadlo DISK DAMU, spolek prg.ai a restaurace BAZAR. Projekt spolufinancuje hlavní město Praha.

Akci s názvem Evropské turné PLai PRAGUE, kterou pořádá Insane Business Ideas s.r.o. ve dnech 4. října – 11. listopadu 2022 v Praze, Bruselu, Berlíně, Vídni, Varšavě a Bratislavě, udělil záštitu ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Zdroj a foto: www.plaiprague.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *