Známé neznámé Portmoneum – Museum Josefa Váchala

Druhé takové muzeum byste marně hledali. Místnosti litomyšlského Portmonea zdobí pestré barvy a rozmanité motivy. Překvapí vás nejrůznější ďáblové, duchové a skřeti, kteří se na nástěnných malbách potkávají s ryze křesťanskými náměty i prvky orientálních nauk. Dokonale tak ilustrují životní názory a postoje Josefa Váchala.

Tento osobitý malíř, grafik a spisovatel vyhověl prosbě svého přítele a milovníka umění Josefa Portmana a roku 1924 dokončil originální výzdobu dvou místností jeho domu. Jako muzeum se budova představila až během 90. let 20. století poté, co se unikátní restaurátorskou metodou podařilo malby zachránit před hrozící zkázou.

Josef Váchal se nesmazatelně zapsal i do podoby dnešní Litomyšle. Přesvědčíte se o tom při procházce Váchalovou ulicí vyzdobenou motivy z jeho Krvavého románu. Inspirací bylo Váchalovo dílo také pro myšlenku lázní ducha a každoročního zahájení lázeňské sezóny, které se v Litomyšli rychle stalo novodobou tradicí.

Tip redakce:
Poznejte jedinečné turistické cíle regionu na pomezí Čech a Moravy, tzv. turistické oblasti Českomoravské pomezí. Nevšední zážitky slibuje kouzelný zámek v Litomyšli zapsaný na seznam UNESCO i neméně půvabné paláce v Nových Hradech a Moravské Třebové či tajemný hrad Svojanov. Úchvatnými památkami i příběhy slavných osobností vás okouzlí historická města Polička a Svitavy. Nebo vás spíše zaujmou prvorepublikové automobily ve Vysokém Mýtě či projížďka vláčkem po úzkokolejce v Mladějově? Za přírodními krásami se vydáte po stovkách kilometrů turistických a cyklistických tras. Více na: www.pokladnicezazitku.cz

Zdroj a foto: https://www.ceskomoravskepomezi.cz/portmoneum-museum-josefa-vachala/, portmoneum.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *