5 důvodů, proč je důležité očkovat (nejen) děti proti chřipce

Chřipková sezóna se kvapem blíží a lékaři doporučují zejména ohroženým skupinám nepodceňovat včasné očkování. Dětské kolektivy mohou být již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky.

Dobrou zprávou je, že od října přichází do ordinací pediatrů moderní vakcína „bez žihadla“, tedy bez použití jehly, aplikovaná jednoduchým způsobem – vstříknutím vakcíny přímo na sliznici nosu. Očkování dětí proti chřipce je u nás často opomíjené, proto přinášíme několik důvodů, proč byste vůbec neměli váhat navštívit co nejdříve svého dětského lékaře.

  1. Děti šíří virus mnohem déle, než dospělí! Dětské kolektivy mohou být již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. Tou se ročně nakazí 20 -30 % dětí, přičemž pak často nemoc přenesou i na další členy rodiny. Studie dokazují, že děti od 2 – 9 let patří mezi největší přenašeče chřipky typu A. Dětští pacienti bývají více infekční, než dospělí. Malé děti mohou virus chřipky A šířit až osm dní před nástupem příznaků.
  2. Chřipka může způsobit závažné onemocnění nebo dokonce velmi výjimečně i úmrtí. Malé děti jsou z hlediska chřipkové infekce jednou z nejohroženějších skupin. Velmi ohrožení jsou v rodinách rovněž senioři a chronicky nemocní pacienti.
  3. U dětí je nejčastější chřipkovou komplikací akutní zánět středního ucha a představuje až 80 procent všech předepisovaných antibiotik u infikovaných dětí.
  1. Kromě zdravotních komplikací pro celou rodinu přináší chřipka v rodině mnoho zameškaných školních hodin i pracovních absencí, což se podepisuje i na domácím rozpočtu.
  1. Očkování proti chřipce bez použití jehly je u nás sice krátce, ale v zahraničí funguje dlouhodobě. Na britských ostrovech se používá již od roku 2013 a ročně zde naočkují více než 3 000 000 dětí. Více informací najdete i na bezzihadla.cz

Zdroj a foto: bezzihadla.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *