Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Nechybějí vám mikronutrienty?

Světová organizace pro doplňky stravy IADSA upozorňuje, že současná populace může trpět nedostatkem určitých mikronutrientů. To je patrné hlavně u některých skupin. Netýká se nedostatek vitaminů, minerálů či stopových prvků právě vás?

IADSA (International Alliance of Dietary/Food Supplement Associations, Mezinárodní organizace asociací pro potravní doplňky) je mezinárodní organizace zabývající se doplňky stravy, která také shromažďuje nejrůznější novinky, výzkumy a informace z tohoto oboru. Nedávno zveřejnila zprávu o nedostatku mikronutrientů v současné populaci, která vychází ze studie provedené GAIN (Global Alliance for Improved Nutrition, Světová organizace pro zlepšení výživy) a MNF (Micronutrient Forum).

Tyto nedostatky ve výživě se nejvíce objevují u předškolních dětí, a to až u poloviny z nich. Chybí jim především zinek, železo a vitamin A. Další postiženou skupinou jsou netěhotné ženy v reprodukčním věku – tady byl nedostatek zjištěn u více než ¾ žen. I této skupině populace chybí železo a zinek, a kromě nich ještě kyselina listová.

Ačkoli slovo mikro značí něco opravdu malého, mikronutrienty jsou pro náš organismus velmi důležité. Jejich nedostatečné množství v těle může být příčinou oslabené imunity, omezeného fyzického i kognitivního vývoje u dětí nebo může stát za zvýšeným rizikem cukrovky a srdečních chorob. Celkově tak částečná absence mikronutrientů omezuje lidský potenciál.

Jedním z možných řešení je zařazení vhodných doplňků stravy pro rizikové skupiny, mezi něž patří například těhotné ženy a malé děti. „Těhotné většinou automaticky sahají po doplňcích stravy s kyselinou listovou. Většina žen začne s užíváním tohoto vitaminu ze skupiny B ve chvíli, kdy se jim na těhotenském testu objeví dvě čárky. Správně by však na tuto suplementaci měly myslet už mnohem dříve, tedy nejpozději když se začnou o otěhotnění snažit, a tělu tak dodávat, co potřebuje, co nejdříve,“ uvádí Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny. „Pokud po doplňcích stravy sáhnete, pamatujte hlavně na důležitost kvalitního výběru. Nechte si odborně poradit v lékárně, není záruka, že produkt s největší reklamou bude pro vás ten nejlepší,“ doplňuje.

O ČASP
Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 2000. Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů – výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni, a jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví. Zároveň se všichni členové asociace zavazují dodržovat vlastní etický kodex pro prodej a marketing, který jde nad rámec platné legislativy v ČR a SR.

Členové ČASP
Alfa Medical Team, s. r. o., Amway, s. r. o., Benu Česká republika, a. s., Biovit Impex Co. ČR, s. r. o., Dr. Max Pharma, s. r. o., Egym Bohemia, s. r. o., Helvetia Direct Marketing, s. r. o., Favea Plus, a. s., Herbacos – Recordati, spol. s r. o., K2 Pharm, s. r. o., KUK Bohemia, spol. s r. o., Noventis, s. r. o., Nutrend D.S., a. s., Pragomed, s. r. o., Rosenpharma, a. s., Simply You Pharmaceuticals, a. s., Vegall Pharma, s. r. o., Walmark, a. s., Woykoff, a. s., Zentiva, a. s.

Přidružení členové ČASP:
Česká komora farmaceutických asistentů, Aliance výživových poradců, PharmData, s. r. o., PharmINFO, spol. s r. o.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *