Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Přehlídka monster v divadle DISK aneb konec se blíží

Divadlo DISK uvede čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU Soumrak monster: Zrození apokalypsy premiérou 27. ledna 2023. Komplexní inscenační projekt představí dvě hry  v jeden večer. Dvojitá dávka ostré společenské kritiky současného německého dramatika Mariuse von Mayenburga bude pražskému publiku nabídnuta v režii Kláry Vosecké.

Jako první budou mít diváci možnost zhlédnout Soumrak monster, jednoaktovou hru z roku 1997, tedy z autorova raného tvůrčího období. Svižný satirický text s fantaskními prvky, který na rozdíl od mnoha jiných Mayenburgových děl není mimo německé divadelní prostředí příliš známý, bude letos v DISKu uveden v české premiéře.

Svébytná Frankensteinovská variace komorních rozměrů pro tři herce poslouží v rámci inscenačního konceptu  jako prolog. Toto zahřívací kolo nastolí hlavní témata večera. „Divákům nabídneme hyperbolizovaný obraz patriarchální společnosti, místy se podobající až studii mužského velikášství — které je od dob vzniku hry spíš na vzestupu, než že by ztrácelo na síle — ale i ještě mnohem více,” říká dramaturg první části projektu Róbert Štefančík.

Hlavní chod večera představuje černá komedie Bang z roku 2017 pojednávající o pětiletém Ralfovi, který se rozhodl převzít moc nad světem. Specifickým stylem kritizuje pokrytectví a přetvářku světa, jenž se řídí mediálním obrazem, kde upřímnost už dávno neexistuje a jehož osud mají v rukou násilní egoisté. „Hra byla původně inscenována na učebně jako bakalářská práce. Čerstvě po pandemii reagovala inscenace na naši otupělost a uzavřenost do online světa. V kontextu současných geopolitických událostí však nabývá příběh krutovládce, který chce zničit svět, nových rozměrů. Ty zkoumá nově zpracovaná inscenace Bangu v divadle DISK,” přibližuje dramaturgyně druhé části projektu Marie-Luisa Purkrábková.

INFORMACE O INSCENACI
Autor: Marius von Mayenburg
Překlad: Michal Kotrouš
Režie: Klára Vosecká
Dramaturgie: Róbert Štefančík (Soumrak monster) a Marie-Luisa Purkrábková (Bang)
Scéna a kostýmy: Anna Šmídová a Barbora Klenová (Soumrak monster), Anna Šmídová a Jakub Peruth (Bang)
Hudba: Štěpán Krtička
Produkce: Emma Horká a Eliška Drbohlavová
Grafika: Matěj Polák
Trailer: Vojtěch Kunc

Inscenace obsahuje expresivní výrazy, vyobrazuje násilí a sexuální scény. Není tudíž vhodná pro diváky mladší 15 let a osoby citlivé na výše uvedený obsah.

HRAJÍ STUDENTI 4. ROČNÍKU HERECTVÍ KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA:
Anna Glässnerová, Kristýna Jedličková, Tomáš Krutina, Simona Lewandowska, Lenka Netušilová, Matěj Polák, Goran Maiello, Daniel Toman, Petr Šindler, Štěpán Pospíšil

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ:
prof. PhDr. Daria Ullrichová, Jan Nebeský, MgA. Miroslava Pleštilová (herecká spolupráce), Eva Spoustová (hlasová spolupráce), MgA. Michal Syrový (scénografická spolupráce), doc. Mgr. Martin Pacek (pohybová spolupráce)

veřejná generální zkouška: 26. 1. 2023 v 11:00
premiéra: 27. 1. 2023 v 19:30
reprízy: 29. 1., 1. 2., 7. 2., 12. 2. a 20. 2- 2023

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 200 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

Zdroj a foto: Divadlo disk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *