Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

TOP 5 míst: Co rozhodně vidět na Madeiře?

Ostrov věčného jara a dechberoucích výhledů, to je Madeira. Místo, které vám nabídne spoustu míst k objevování, panenskou přírodu, nekonečné lesy a rozkvetlé hortenzie na každém rohu. Co stojí za to navštívit?

V posledních letech začíná být tento malý portugalský ostrov oblíbeným cílem turistů, zejména těch aktivnějších. Na Madeiru se totiž létá za zážitky a výhledy spíš než kvůli válení se na pláži. Aby ne, těch pískových na koupačku totiž na Madeiře, pravda, moc není. Nabízí toho ale mnohem víc!

TIP: Chcete-li se během léta venku přece jen vykoupat, zajeďte na sever ostrova do přírodních bazénů v Porto Moniz.

Funchal 
Pokud už máte letenky, pak bude Funchal tím prvním místem, na které se podíváte. Letiště ve Funchalu navíc patří v Evropě k těm ne úplně klasickým, přistávací a vzlétávací plocha je spojená v jednu a část dráhy vede nad mořem. Musela se totiž uměle prodloužit nad útes, aby byla dostatečně dlouhá. Navíc kvůli silnému větru bývá přistání na Madeiře občas nepříjemným zážitkem nejen pro toho, kdo má z lítání hrůzu běžně. Po dosednutí kol na pevnou zemi ale můžete konečně vydechnout, dobrodružství začíná!

TIP: Letenky Madeira si můžete výhodně objednat třeba během zimy nebo jara.

Funchal nabízí jako největší město na ostrově spoustu míst k objevování. Rozhodně nevynechejte Mercado dos Lavradores, což jsou oblíbené místní trhy plné barevného ovoce a zeleniny, kde mimo jiné můžete koupit i tradiční madeirské banány. Za vyzkoušení stojí také jízda v proutěných saních, což je typická madeirská aktivita, kdy nasednete do saní které pohánějí dva řidiči, tzv. carreiros v bílé uniformě a následně si užíváte příkrou jízdu z kopce dolů. Vyplatí se na atrakci přijít včas, většinou se na ni stojí fronty.

Pico Ruivo & Pico do Arieiro
Pokud toužíte po horách a výhledech nad mraky, rozhodně nevynechejte výšlap na nejvyšší horu ostrova, Pico Ruivo (1862 m). Přístup je možný ze 4 stran, vybrat si tak můžete různě náročné trasy. Nejpohodlnější trasa vede z parkoviště Achada do Teixeira, odkud můžete vyrazit klidně i s dětmi. Na samotnou horu je to odsud cca 2,8 km. Počítejte ale s proměnlivým počasím, vybavte se proto dostatkem vrstev, nepromokavého oblečení i pití. Na vrcholku jsou často mlhy, počasí se ale neustále mění. Na výhledy se vyplatí chvilku počkat.

Nádherné panoramata zažijete také z druhé strany, z hory Pico do Ariero, což je třetí nejvyšší hora Madeiry (1818 m). Odtud můžete klidně jít na Pico de Ruivo, jen se jedná o náročnější trasu, zhruba 5,3 km jedním směrem. Cesta tam i zpět trvá okolo 7 hodin, nabídne vám ale výhledy na celý ostrov, úzká schodiště napříč horami, tunely i vyhlídkami.

Fanal
Tajemný les na severozápadě ostrova je známý zejména díky své mlze. Ta mu dodává jedinečnou a téměř pohádkovou atmosféru, která je podpořena stromy roztodivných tvarů a zakřivení. Jsou porostlé mechem a některé z nich jsou staré až 600 let. Kromě toho je les také součástí UNESCO.

Cabo Girão
Kousek od Funchalu narazíte na skleněnou vyhlídku na útesu. Pro milovníky výšek ideální! Nejvyšší bod útesu se tyčí 580 m nad oceánem a právě z tohoto místa můžete pohlédnout nejen do krajiny, ale také dolů do propasti díky skleněné podlaze.

Ponta de São Lourenço
Nejvýchodnější bod ostrova, který postupně přechází v poloostrov, vám nabízí výhled na dva ostrůvky a maják. Během roku jej uvidíte v různých barvách. Narozdíl od zbytku ostrova, který je převážně zelený, má více vysušenou půdu a během léta a podzimu připomíná spíše poušť.

TIP: Moře obklopující Madeiru nabízí také bohatý mořský život. Narazit můžete nejen na kytovce, ale také delfíny. Pokud vychytáte levné letenky, můžete za ušetřené peníze třeba právě na vyhlídkovou plavbu!

Levády
Pěší trasy, které jsou součástí zavlažovacího kanálu, se obecně na Madeiře nazývají levády. Jedná se o větší či menší trasy ve vnitrozemí ostrova, které skýtají nádherné výhledy do krajiny, jezírka a vodopády. Levád je na Madeiře celá řada, vybrat si tak můžete podle náročnosti od celodenní túry až po procházku, na kterou se můžete vydat i s kočárkem. Nejoblíbenější levády na Madeiře jsou Levada das 25 Fontes, Caldeirão Verde, Cedros Levada nebo Lagoa do Vento.

TIP: Když vám ptáčci přilétnou na ruku, je to jedinečný zážitek. Nenechte si ho na Madeiře ujít. Třeba na oblíbené vyhlídce Balcões narazíte na nespočet opeřenců, kteří vám budou doslova zobat z ruky. Speciální zrní můžete koupit po cestě na vyhlídku a stojí pár korun.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *